Skocz do zawartości

Wyciąg Pytanie


skuter202

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam pytanko odnośnie wyciągu w teleskopie zamieszczony na zdjęciach, jest niekompletny a dokładnie potrzebuje redukcję z 2" na 1,25" problem w tym że nie wiem jaką bo jest tego trochę na rynku, mam w domu redukcję od kolimatora na zdjeciu i myślałem że da radę ale jednak obraz jest zbyt rozmazany wydaje się że okular musi być bliżej wyciągu ale nie jestem pewien na 100% teleskop skolimowany I z bliskich odległości bez problemu ale już z np gwiazdami jest zbyt rozmyte. 

Więc pytanko jaką redukcję, przedłużke czy co tam potrzeba do obserwacji potrzebuje. 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

IMG_20180216_194839.jpg

IMG_20180216_194605.jpg

IMG_20180216_194904.jpg

IMG_20180216_195004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrokarol napisał:

A możesz ustawić ostrość za i przed punktem ostrości ? Tzn. kręcisz pokrętłem, gwiazda staje się co raz mniejsza a kręcąc dalej zaczyna "rosnąć".

wszystko jest ok jezeli np patrze na obiekt oddalony o 20 metrow ale jesli skieruje go na dalsze obiekty obraz jest rozmazany,spogladajac na gwiazdy jest wielkie kolko krecac pokretlem do wyciagu kolko czyli gwiazda robi sie mniejsze ale to juz koniec wyciagu no i w efekcie gwiazda jest zbyt wielka .

 

48 minut temu, jupiter1969 napisał:

adapter 1,25" włóż bezpośrednio do wyciągu,bez przedłużki 2".

chodzi ci ten z kolimatora z 2 na 1,25 jesli tak to nie idzie bo 2 eyepiece adapter ma wieksza srednice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, skuter202 napisał:

wszystko jest ok jezeli np patrze na obiekt oddalony o 20 metrow ale jesli skieruje go na dalsze obiekty obraz jest rozmazany,spogladajac na gwiazdy jest wielkie kolko krecac pokretlem do wyciagu kolko czyli gwiazda robi sie mniejsze ale to juz koniec wyciagu no i w efekcie gwiazda jest zbyt wielka .

 

chodzi ci ten z kolimatora z 2 na 1,25 jesli tak to nie idzie bo 2 eyepiece adapter ma wieksza srednice

To coś nie halo,bo adapter 1,25" powinien wchodzić do 2",obojętnie czy to kolimator,czy też coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jupiter1969 napisał:

Wsadź tylko ten od kolimatora !

redukcja od kolimatora wchodzi bezposrednio do 2 eyepiece adapter ale bez adaptera nie wsadzisz redukcji do wyciagu bo ma wieksza srednice niz 2

 

13 minut temu, Motloch Franciszek napisał:

Ten z kolimatora jest za wysoki.

Normalna redukcja ma 10mm wysokosci.

mozesz pokazac jak to wyglada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może byc ta pierwsza z lewej,a jak jeszcze za wysoka,to druga,taka ,jak OMEGON.

https://www.google.de/search?q=redukcja+2"/1,25"&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjmjZzAvqvZAhXMEywKHd-qDA0QsAQIMw&biw=1280&bih=909

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Motloch Franciszek napisał:

To nie to z całą pewnością, !

Tu chodzi o starsze modele,gdzie była potrzebna redukcja z wyciągu na 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stało tej 2" ? W krzynce narzędziowej ją nosisz? :blink:

Potrzebujesz czegoś takiego jak jest na zdjęciu

https://deltaoptical.pl/wyciag-sw-2-do-teleskopu-200mm-rack-pinion?from=listing

Musisz poszukać po giełdach, może dać ofertę kupna, ludzie wycofują się z tych starych wyciągów, sam ostatnio po roku polowania upolowałem dodatkową 2" :D

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Motloch Franciszek napisał:

Redukcję z wyciągu mocowaną na jaskółczy ogon ,ma oryginalną.

Do niej wkłada od kolimatora,która jest za wysoka.

Te ze zdjecia mają tylko ~10mm(np z kątówek 2").

Nie ,w starszych modelach nie używa się redukcji z 2" na 1,25,tylko z 2 coś tam na 2".

Krótko mówiąc do wyciągu wkłada się  redukcję  wyciągu na 2",lub na 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, HAMAL napisał:

Co się stało tej 2" ? W krzynce narzędziowej ją nosisz? :blink:

Potrzebujesz czegoś takiego jak jest na zdjęciu

https://deltaoptical.pl/wyciag-sw-2-do-teleskopu-200mm-rack-pinion?from=listing

Musisz poszukać po giełdach, może dać ofertę kupna, ludzie wycofują się z tych starych wyciągów, sam ostatnio po roku polowania upolowałem dodatkową 2" :D

 

Albo wyciąg,albo redukcja,to pierwsze będzie łatwiejsze.

 

Szacun  kolego !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Motloch Franciszek napisał:

Tak też może być ostatecznie, łatwiej zdobyć, ale pokrętło zacisku redukcji 1,25" w tym przypadku nie będzie miało gdzie wejść w tuleję 2", tam nie ma rowka, musiał by go wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HAMAL napisał:

Tak też może być ostatecznie, łatwiej zdobyć, ale pokrętło zacisku redukcji 1,25" w tym przypadku nie będzie miało gdzie wejść w tuleję 2", tam nie ma rowka, musiał by go wykonać.

W tego typu co redukcja OMEGONA (niska),może byc mocowanie okularu srubką,lub ,bez srubki na imbus i wtedy nic nie wystaje i redukcja wchodzi do końca.Mam taką ,ale od Baadera.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej faktycznie lepiej kupić cały wyciąg drogi nie jest więc nie jest źle 

W sumie to potrzebuje wyciąg, Barlow  x5 I kamerkę do planet wyciąg zamówię w delta optical a resztę to już raczej używki  w UK gdzie mieszkam wyciąg kosztuje £60 jeszcze raz tyle i resztę sprzętu też więc muszę poszukać w pl

Pozdrawiam

Edytowane przez skuter202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, HAMAL napisał:

Co się stało tej 2" ? W krzynce narzędziowej ją nosisz? :blink:

Potrzebujesz czegoś takiego jak jest na zdjęciu

https://deltaoptical.pl/wyciag-sw-2-do-teleskopu-200mm-rack-pinion?from=listing

Musisz poszukać po giełdach, może dać ofertę kupna, ludzie wycofują się z tych starych wyciągów, sam ostatnio po roku polowania upolowałem dodatkową 2" :D

 

Ja mam ten wyciąg i przejściówkę musiałem dorobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.