Skocz do zawartości

Czarno-białe portrety galaktyk


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Pav1007 napisał:

@Krzychoo226, przymierzam się do zakupu tego programu - jako użytkownik jesteś w stanie go polecić?

wiem, offtop.

Może na PW wyraziłbyś swoją opinię co?

Wszystkie pytania do @Duser :) Ja póki co ujeżdżam wersje demonstracyjną, pod gwiazdami go nie miałem. Wszystkim bawiłem się na sucho w domu. Maxima trzymam na dysku tylko dlatego że ma świetny mechanizm kalibracji i składania klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
27 minut temu, Tayson napisał:

Od czego ten ciemny placek w LG rogu?

Ale jesteś spostrzegawczy :)

To od migawki. Czasami trochę się zacina i nie otwiera do końca. Powinienem scropować.

 

27 minut temu, Tayson napisał:

Podrzuć proszę link jaki to dokładnie model Newtona. Dzięki. 

To ten

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wyszło, fajny detal . Mały piksel ASI 1600 robi robotę.

Mimo "czarnego PR" na forum , moim zdaniem znacznie przesadzonego i niezasłużonego, uważam , że kamerka daje radę i zdecydowanie wyprzedza Atika 383 , zwłaszcza w galaktycznych zastosowaniach ( i nie tylko) .

Gwiazdki trochę zniekształcone - pewno coś ci się tam ugięło na złączkach /clumping ringu

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 4490 -galaktyka spiralna z poprzeczką nieco grawitacyjnie zdeformowana przez galaktykę NGC 4485. Ta para w katalogu osobliwych galaktyk jest oznaczona jako Arp 269. Obie galaktyki znajdują się w gwiazdozbiorze Psów Gończych w odległości 25 mln. lat świetlnych

 

Setup: APO 130 f/5.5,   AZ-EQ6,   Atik One,   L: 18x420 sek.

1762388488_NGC4490L18x420APO130f5.5.thumb.jpg.de46c6c715f82896207e72ce51e7b4e7.jpg

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Ciągle jeszcze nie mieści mi się to w głowie, że małym, przenośnym teleskopem można tak daleko sięgnąć. Jak zaczynałem swoją przygodę z astronomią było to możliwe dopiero dysponując teleskopem przynajmniej o metrowej aperturze (tak dużego nie było w Polsce).

I to jest niesamowite, świadomość że mamy dzisiaj takie możliwości w naszych amatorskich warunkach! Jak sobie przypomnę te fotografie sprzed 30 lat z "dużych teleskopów" hehe. @Grzędziel fajna kolekcja galaktyk!

Edytowane przez damian_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, no proszę, Newton poszedł w ruch. Ty to masz różnorodność : różnej maści refraktory, newton, najróżniejsze kamery .... do koloru,  do wyboru :)

Fajnie wyszło. Bardzo fajny detal . Gwiazdki zdradzają niewielkie problemy z kolimacją .

Mnie także trochę korci, żeby odkurzyć swojego niutonka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
14 godzin temu, Grzędziel napisał:

Abell 1656 -największe skupisko galaktyk na niebie na obszarze 3 stopni kwadratowych. Dla mnie miejsce magiczne.

Oj, kusi mnie, żeby zaatakować większą rurą (APO 140), tak ze 2 pełne noce luminancji. Tylko żeby się seeing dobry trafił.

 

Setup: APO 102 f/5.1,   AZ-EQ6,   ASI 1600,   60x180 sek.

Dzięki za inspirację do następnego kadru !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ładny kadr...przymierzałem się do Arp 159, ale jakoś nie ułożyło się jednocześnie z pogodą i Księżycem.  Literówka z oznaczeniem tej małej galaktyki po prawej  na dole,

Pozdrawiam!

Ryszard

P.S.

Jeszcze Ci nie pogratulowałem fajnego doboru różnorakiego  sprzętu, co niniejszym czynię a zdaje się, że jeszcze nie wszystko ujawniłeś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.