Skocz do zawartości

Czarno-białe portrety galaktyk


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie bardzo ładne , ale obrazuje coś , czego na swoich zdjęciach nie mogę pojąć. 100 klatek a przy tym szum i takie ciapowate morowate tło. Ja zwykle robie po 20- 30 klatek i sądziłem że to wina zbyt małej ilości materiału , a tu ponad  setka i jest podobnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mebelek napisał:

Zdjęcie bardzo ładne , ale obrazuje coś , czego na swoich zdjęciach nie mogę pojąć. 100 klatek a przy tym szum i takie ciapowate morowate tło. Ja zwykle robie po 20- 30 klatek i sądziłem że to wina zbyt małej ilości materiału , a tu ponad  setka i jest podobnie

Duser ma rację. Zamglone niebo i miejskie LP potwornie utrudniają zrobienie dobrego zdjęcia. Nie tak dawno robiłem M 106 w Beskidzie Niskim pod doskonałym niebem -tylko 10 klatek i szum praktycznie nie przeszkadza. Wyciąganie za uszy sygnału wyciąga niestety też szum. Poza tym KAF 8300 to nie drobniutkopixelowa ASI tylko stare, poczciwe CCD.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Tayson napisał:

rozumiem ze tak krotkie exp podyktowane sa slabym niebem.

Tak, ze swojej miejscówki dla f5 to max 3 minuty a wtedy tło miałem wyjątkowo jasne więc dałem 90 sek.

Tu masz pojedynczą klatkę:

https://drive.google.com/open?id=1WxoMuCbnVQVcMUiDIfkgcYTIXdZCxCNz

a swoją drogą ciekaw jestem Tomku do jakiego ADU tła ciągniesz ekspozycje na KAF 8300. Pewnie u siebie masz lepiej z niebem niż ja w Mysiadle, ale chyba też bez rewelacji. Ja staram się nie przepalać więcej niż 3000ADU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mamy dobre porównanie. Ja mam z wczoraj, po zachodzie Łysego dla 90 sek. average 2100 ADU na APO 130 f5.5 To w przeliczeniu dla 5 minut miałbym ADU 7000, czyli dla f5.8 jak u Ciebie pewnie by wyszło ca. 6800. Masakra.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam,  że u Ciebie efekt jest bardzo pozytywny i nie bardzo warto przejmować się tym, o ile nie przekracza 5000adu.

Oczywiście oznacza to, iz ciemniutkie klaczki i delikatne mglawiczki poprostu giną w blasku tla. 

Kolejnym pytaniem jest o ile wartość average dla całej klatki wzrośnie przy np 2x czasie naświetlania. Bez teoretycznego liczenia. Wątpię aby to było 2x.

Ciekawe jaki zasięg gwiazdowy macie @Grzędziel i @Duser u siebie na stackach? 

Kto podpowie jak szybko i sprawnie sprawdzić ile magnitudo maja najsłabsze gwiazdki? 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tayson napisał:

Kto podpowie jak szybko i sprawnie sprawdzić ile magnitudo maja najsłabsze gwiazdki? 

Tu masz: https://diffractionlimited.com/help/maximdl/HID_VIEW_INFORMATION.htm

pod koniec. Trzeba podać długość ekspozycji, zaznaczyć gwiazdę i podać jej magnitudo. Wtedy po najechaniu na inne gwiazdki Maxim pokaże ich wartość mag.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pablo12311 napisał:

Czy zdjęcie było wykonane przez jakiś filtr?

Ja mam SQM 18.45 magnitudo i zdjęcia wyglądają fatalnie nawet z filtrami narrowband baader.

 

Nie, tylko przez filtr L: Baadera. A SQM u mnie to 19.10 mag.

Natomiast zdjęcia przez Ha 7nm, jak nie ma zamglenia i Księżyca w pełni wychodzą bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to pokazuje na jakiej pozycji są ludzie, którym przyszło fotografować z zaświetlonych miejscówek w LRGB. Ja już przeszedłem na "ciemną stronę" i fotografuję LRGB przez IDAS'a. Siedzi na stałe pomiędzy wyciągiem i kołem filtrowym. Zdejmę dopiero jak siarkę trza będzie palić ( bo to D1).

 

Po ostatnich testach już nie mogłem patrzeć na to miejskie "mleko". Teraz nawet bez pomiarów fotografie prezentują się dużo lepiej choć zdaję sobie sprawę, że odbywa się to kosztem części światła wyciętego z galaktyk np.

Nie potrafię tego przeliczyć bo z filtrem focę na f/7, a bez filtra na f/5.5 ale takie mam przykładowe odczyty szumu (AVG z Maxima)

L (300s, f/5.5) ~16000 (najlepsza)

L (300s, f/7, IDAS) ~4000 (najgorsza)

 

R (180s, f/5.5) ~5700

R (180s, f/7, IDAS) ~700

 

G (180s, f/5.5) ~3700

G (180s, f/7, IDAS) ~1000

 

B (180s, f/5.5) ~1600

B (180s, f/7, IDAS) ~750

 

Oczywiście wartości uśredniane z kilku zdjęć ale mniej więcej tak to wygląda.

Chyba nic nie pokręciłem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sytuacja zbierania materiału przez filtr O-III 7nm Baader w warunkach miejskich.

Czy filtr O-III zachowuje się podobnie jak filtr Ha 7nm jeśli chodzi o wycinanie miejskiego zaświetlenia? 

W moim przypadku wygląda jak by jakieś zaświetlenia filtr O-III łapał.

Moim zdaniem bardzo duże znaczenie oprócz lokalizacja ma również kierunek w którym jest skierowany astrograf.

Co o tym sądzicie?

 

 

pobrane (1).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pablo12311 napisał:

Moim zdaniem bardzo duże znaczenie oprócz lokalizacja ma również kierunek w którym jest skierowany astrograf.

Co o tym sądzicie?

grubo :) mocno zyciowe przemyslenia :) , a tak na serio.... nie ma bata zeby po zastosowaniu filtro NB uzyskac niebo jak w glebokich bieszczadach. oczywiscie najfajniej byloby uzywac ich w ultraciemych miejscach i wtedy zobaczylbyc do sie dzieje podczas zbierania fotonow. ja jednak wiem ze WSZYSCY uzywaja ich jako deske ratunkowa. bez nich w centrach miast poprostu nie idzie zrobic jakiejkolwiek sensownej fotki. tlo sie wypala i wycina obiekt ( to co bylo pare postow wyzej).

reasumujac. NIESTETY.... ciemne niebo potrzebne jest do kazdego rodzaju astrofoto,  ale musimy byc swiadomi ograniczen i cieszyc sie z tego co mamy :) , ba nie chcielibysmy miec :(

 

ja do sprawdzania co sie dzieje z tlem uzywam ccdinspectora.

na screenie wyraznie widac, kiedy niebo zrobilo sie czyste po 5 klatce na 6 i 7 sa jeszcze jakies zamglenia, ale zniknely one pozniej. niebo bylo czyste. @Grzędziel @.zombi. o tym mowil na jesiennym RODOS, gdy wyszedles odebrac telefon (o ile dobrze pamietam) :)

gg.jpg.714a72843eb6e4f8c8e39eb0f21aa5e1.jpg

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.