Skocz do zawartości

Błędne koło


Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie teoretyzuję i wychodzi mi, że we wszechświecie nie ma prawa istnieć coś takiego jak koło.  Wszelkie esy floresy i owszem, ale nie koło, jako koło. Tak mi z tego zakrzywienia czasoprzestrzeni wychodzi.  W końcu nawet liczba Pi jest niewymierna.:icon_lol:  Dowód? Mój samochód jest wystarczającym dowodem, bo od jakiegoś czasu mam wrażenie, że koło, to taki sam wynalazek,  jak prędkość warp.:icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według mnie kolega zbyt szybko przeszedł do stawiania tak kategorycznych tez.

niewymierność - owszem, ale podejrzewam, że z jej powodu nie ma prawa istnieć tylko takie koło, które równocześnie ma średnicę i obwód. istnienie tylko jednej z tych wielkości jest jak najbardziej w porządku, bo wtedy pi się nie pojawia :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szuu napisał:

według mnie kolega zbyt szybko przeszedł do stawiania tak kategorycznych tez.

niewymierność - owszem, ale podejrzewam, że z jej powodu nie ma prawa istnieć tylko takie koło, które równocześnie ma średnicę i obwód. istnienie tylko jednej z tych wielkości jest jak najbardziej w porządku, bo wtedy pi się nie pojawia :flirt:

No, no, coś w tym jest :D :whistling::uhm: a swoją droga pi mi od zawsze też się nie podoba :D podobnie liczby pierwsze, są ok, tylko układ w którym występują jest sztuczny i nienaturalny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja znam lepszy dowód na to, że koło nie może istnieć :)

jak wiadomo koło można podzielić na 3 równe części. Wystarczy przeprowadzić podział w/g promieni rozłożonych co120 stopni. Wiemy jednak, że jedności nie można podzielić na 3 równe części ponieważ otrzymamy liczbę niewymierną, inaczej mówiąc nie da się wymierzyć takiego podziału ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, szuu napisał:

(...) średnicę i obwód. istnienie tylko jednej z tych wielkości jest jak najbardziej w porządku, bo wtedy pi się nie pojawia :flirt:

Lepiej bym tego nie ujął.:icon_lol:   Nie możemy podawać dwóch dowolnych liczb jako średnicy i obwodu. Jedno musi wynikać z drugiego.  Normalnie można podać tylko jedną z tych wartości, a drugą musisz wyliczyć, a mając do dyspozycji tylko jedną wartość nie stworzysz koła.  Takie prawie koło i owszem, ale nie koło.  :icon_lol:  Tak kombinuję, bo łożyska jednak mam dobre.:icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, oj tam. Nie sądzę, żeby koledzy powątpiewali w sens rozpatrywania liczb niewymiernych (czy wręcz — o zgrozo — przestępnych). W końcu na kursie matematyki w szkole podstawowej i średniej pokazano nam, że to wszystko bardzo dobrze trzyma się kupy.

Ale pozostaje pytanie, czy Wszechświat na podstawowym poziomie opisują liczby rzeczywiste? Diabli wiedzą, może któraś z teorii dyskretnych jest jednak prawdziwa (np. pętlowa grawitacja kwantowa albo co) i okrągłego π fizycznie się nie „odmierzy”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to właśnie obwód koła jest jakimś abstraktem na nic nie potrzebnym, wtórnym i skomplikowanym.

Zamiast pi skojarzonego z radianami i "długością" obwodu można użyć innej miary kąta, np. stopni.

Wtedy koło ma obwód po prostu R*360st i znika problem pi, pojawia się problem jednostek :)

Np. chcesz odmierzyć długość sznurka, który pokryje 1/3 obwodu koła o promieniu 1km.

Bierzesz koło o promieniu 1m, nawijasz na niego 120st sznurka, i mnożysz wynik x 1000.

I po co to pi, jeśli jednostką długości obwodu będą np stopnio-metry :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Mam nadzieję, że matematyczny wątek koła umarł na dobre, bo jak większość zapewne się orientuje, przeliczaniem średnicy i obwodu koła na inne miary, jak chociażby kilometry na godzinę, zajmują się urządzenia marnej jakości, obsługiwane przez....., mniejsza z tym. Tak czy inaczej, jakość tych urządzeń musi być marna, ponieważ mało kto zgadza się z tymi wyliczeniami. :icon_lol: Ale odstawmy to na bok.

Zakładając wątek wspomniałem o czasoprzestrzeni. Chodzi o to, że jak rozmawiałem z dziećmi o zakrzywieniach  wynikających z teorii Einsteina..... No właśnie. Może ja coś źle rozumuję. Otóż wzięliśmy pod uwagę koło o średnicy 2 metrów. Po to 2 metrów, żeby promień miał 1 metr i żeby było prościej. Ale nie było to koło narysowane na kartce papieru, koło  ze sznurka czy jakiekolwiek  fizycznie istniejące. To było takie teoretyczne koło. Tak bardzo teoretyczne, jak teoretyczny jest czas, przestrzeń i czasoprzestrzeń.:icon_lol:  Koło idealne o promieniu 1 metra. I zapomnijmy na razie o mierzeniu obwodu. Jest to nikomu do niczego niepotrzebne.  Tak więc, rysujemy w myślach idealne koło i nie ma z tym problemu, dopóki nie bierzemy pod uwagę grawitacji. Bo jeśli każda masa zakrzywia czasoprzestrzeń, to musi zakrzywiać też to nasze koło, umiejscowione gdzieś w tej właśnie przestrzeni i to nie jest  już koło. Idąc tym tokiem rozumowania wydaje się, że stworzenie idealnego koła jest możliwe, ale tylko w jakichś stałych, niezmiennych warunkach oddziaływania grawitacji, czasoprzestrzeni, czy czego tam sobie chcecie.    Każda zmiana  zmieni nasze koło w pulpę ziemniaczaną. Czy tak?   Jeśli tak, to pytanie dziecka brzmi. Czy istnieje we wszechświecie miejsce, gdzie nic się nie zmienia? :icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, fizyk5 napisał:

Szanowni koledzy .

Zostawcie koło w spokoju.

Zajmijmy się lepiej kulą, wszak obiekty we Wszechświecie raczej do kul można porównać, a nie do płaskiego koła.

jak to? A Ziemia to kula? ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.