Skocz do zawartości

Jasna supernowa w galaktyce NGC3941


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję i bardzo się cieszę Adam, że ta tuba dalej służy do rejestracji i poszukiwań supernowych :)

Jeżeli chodzi o SN 2018pv, to tydzień temu wykonałem jej obserwację spektroskopową.

  • Teleskop 0.25m f/4 (SW Quattro CF)
  • ekspozycja 100 x 10 sekund, kamera ASI 290MM-C (-20°C) @ 30dB
  • Star Analyser 100, dyspersja 24 A/piksel

Poniżej uzyskane przeze mnie widmo (czerwone) w porównaniu z rejestracją wykonaną przez teleskop Kanata (niebieskie)

sn2018pv_comp.png.4ddf65a825c8f0621d4ebae6bc1d2e4f.png

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mkowalik napisał:

Czy ze Star Analyser 200 nie byłoby lepszej rozdzielczości?

Oczywiście. Rozdzielczość mógłbym też troszkę poprawić przez odsunięcie SA100 od matrycy. Tyle, że w tym wypadku jest to bezcelowe lub wręcz niepożądane. Nie mówimy tu o rejestracji gwiazdy o wielkości 0m jak Wega, czy też nawet innych 6m - 8m. SN 2018pv to obiekt o jasności zbliżającej się do 13m. Lepsza rozdzielczość jest okupiona gorszym zasięgiem. Przy identyfikacji widm supernowych rozdzielczość na poziomie 40-50Å (R~140) jest w zupełności wystarczająca. Co więcej, aplikacje klasyfikacyjne supernowych (np. GELATO) i tak redukują widmo wykonując jego transformację na filtrze dolnoprzepustowym 50Å (można to w ustawieniach zmienić do minimum 30Å, ale nie więcej)

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, mkowalik napisał:

A jak odróżniasz światło galaktyki od SN?

SN 2018pv jest faktycznie w niewielkiej odległości kątowej od jądra galaktyki. Zatem dla wyodrębnienia widma konieczne jest, aby kierunek offsetu supernowej był pod kątem prostym do kierunku dyspersji SA100. Klatka wyjściowa, z której wyodrębniałem widmo wygląda jak niżej. Położenie SN zaznaczone strzałką, a bardziej na prawo widoczne dwa widma z delikatną separacją (jądra galaktyki - wyżej i SN 2018pv - niżej). W przypadku SN już tu widać linie absorpcyjne. Dla galaktyki nie, ponieważ jest to obiekt rozciągły i dopiero spektroskopia szczelinowa mogłaby pokazać szczegóły. Określenie zakresu binningu i dalsza obróbka w RSpec ver. 1.8

sn2018pv_fit.jpg

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kolei jest za duża skala, od 2Å do 10Å/pix, zasięg do +10 mag bez guidingu (czasy do 15s) - zależy od odległości i użytej siatki SA100 czy SA200, a pracuję nad uzyskaniem jeszcze większych rozdzielczości.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bajastro Z dużym zainteresowaniem przeglądałem kiedyś Twoje wyniki, które publikujesz w wątku:

https://astropolis.pl/topic/35295-widma-gwiazd-czyli-co-da-cię-wycisnąć-ze-star-analysera/

Wycisnąłeś ze Star Analyser'a bardzo dużo (w sensie rozdzielczości). Faktem jest, że Twoje i moje cele tych obserwacji są zupełnie odmienne, więc na inne parametry kładziemy nacisk. Zastanawiałeś się nad rozbudowaniem zestawu o szczelinę, np. w układzie SEPSA, proponowanym przez Robina Leadbeatera? Pytam, bo właśnie jestem w tej chwili w trakcie budowy (chociaż nie ze względu na rozdzielczość tylko na eliminację tła nieba oraz innych obiektów z pola widzenia). 

@ANowak przepraszam Cię z zaśmiecanie wątku.

 

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jagho to nie jest kres możliwości SA, można z nich więcej wydusić...problemem są plackowate gwiazdy i dokładność sterowania chińskich montaży (u mnie leży guiding). Planuję konstrukcję szczelinową z użyciem siatek dyfrakcyjnych o większej dyspersji w wiązce równoległej (będzie to bardziej skomplikowany układ optyczny). Star Analyserami będę się dalej bawił ale już bardziej z monochromatyczną QHY163M, której jeszcze nie ogarniam w pełni.

@ANowak o tej supernowej nic nie wiedziałem, będzie chwila to spróbuję zobaczyć czy moim zestawem uda się wykonać jej spektroskopię tak nawet z ciekawości.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dopiero teraz udalo mi sie na szybciutko zabrac za stacka (45x5min) z 2018-02-20/21. bez zadnej obrobki poza rozciaganiem liniowym.

obrazowo na sporym zoomie pokazuje, jak wyglada to na pojedynczych pixelach przy mojej skali 1,9"/px

supernowa.thumb.jpg.e03f9682dd437e515d1681b3740e84ff.jpg

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ci to Tomku wyszło. Też walczyłem z tym obiektem, ale Księżyc i mgiełka mnie pokonały. Najpierw naświetliłem (APO 130 f5.5) L 19x60 sek. i supernowa zlała się z jądrem galaktyki (crop 1:1):

5a9afb6979cc7_NGC3941L19x90APO130f5_5w1.thumb.jpg.90a19b20c4e5f6901c7033d0d6be6ec4.jpg

więc kontrolnie zrobiłem "ccd lucky imaging" czyli 60x1sek. I o dziwo udało się odseparować. Widać jak jasna to supernowa -przewyższa jasnością jądro, choć w tych warunkach trudno o sensowną fotometrię:

5a9afc987dc4c_NGC3941L60x1APO130f5_5w1.thumb.jpg.1f5820543d6073fe809e084d032978e5.jpg

i skala 200%

5a9afcad363b6_NGC3941L60x1APO130f5_5200.thumb.jpg.18f105e942221b5025a5e0ebdbc0f36e.jpg

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.