Skocz do zawartości

lornetka przyroda niebo 600 -1000 zł


Jadwiga

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałabym kupić lornetkę do obserwacji przyrody przede wszystkim, ale także nieba dla 10 letniego chłopca.

Mam na oku ten model Nikon Action VII 8*40 - EX .

Ma gwarancję 10 lat i właśnie trochę mi chodzi o to, żeby nawet za np. 6 lat lornetka dalej była dla niego cenna i pożyteczna - może nawet bardziej później niż teraz, ale jednak, aby teraz mógł też z niej mieć trochę radości i pasji.

Wiadomo, że 10 letnie dziecko nie panuje tak bardzo nad stabilnością trzymanej w rekach lornetki więc myślałam, (ale kompletnie nie znam się ani na lornetkach, ani na obserwacjach) czy nie dokupić do niej jakiegoś statywu? Ale czy rzeczywiście będzie przydatny? Może do obserwacji nieba?

Proszę o rady i uwagi czy spostrzeżenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Nikon Action EX 10x50. Używam od wielu lat i jestem zadowolony.

Oczywiście 10 letnie dziecko może mieć problem z utrzymaniem takiej czy nawet nieco mniejszej lornetki więc można dokupić tanio "trzymak" w kształcie litery L i najprostszy statyw o wysokości wzrostu dziecka. Wtedy można ustawić lornetkę jak teleskop i prowadzić stabilne obserwacje nieba.

Nawet jak w przyszłości dziecko zdecyduje się na teleskop to lornetka będzie nieodzowną pomocą.

Wspomniana lornetka daje czyste, wyraźne obrazy i jest dobrze wykonana.

Edytowane przez Dementorin
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz mi polecić taki trzymak i statyw? Nie chodzi o dopasowaną wysokość, tylko w ogóle co warto kupić - nie znam się?

Co do lornetki 10x50 na innym forum przeczytałam wątek z wieloma wypowiedziami typu: " Co do wielkości lornetki. Cóż, rozumiem że polecany jako najbardziej uniwersalny jest model 10x50, bo zwyczajnie przez takie obiektywy można zobaczyć pod ciemnym niebem zaskakująco dużo, a jednak jeszcze da się obserwować z ręki. Jednak też jestem przykładem na to, że 10x50 do ręki to za dużo. Po latach użytkowania zamieniłem ją na 8x42 i jest o niebo lepiej. Teraz mogę obserwować znacznie dłużej. Statyw jak dla mnie nie załatwia sprawy, bo zadzieranie głowy do góry przez kilka minut to też nic przyjemnego. ..."

A mnie chodzi przede wszystkim o te 'obserwacje z ręki' , więc czy nie lepiej zostać - przy 8*40? Lub tak, jak ktoś tu pisze 8*42 (nie wiem jaka jest różnica między nimi)

 

kjacek - dzięki za podpowiedź!

Edytowane przez Jadwiga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, Jadwiga napisał:

nie wiem jaka jest różnica między nimi

Pokazuję i objaśniam.

Mamy dwa oznaczenia 8x42 i 10x50. Pierwsze liczby czyli 8 i 10 to powiększenia jakie otrzymujemy. Czyli obiekt "będzie większy" 8 lub 10 razy w zależności od tego jaką lornetkę weźmiemy.

Drugie liczby czyli 42 i 50 to średnica obiektywu czyli ta większa część lornetki z przodu. Biorąc linijkę i mierząc szkło po średnicy wyjdzie nam w milimetrach 42 i 50. Im większa ta liczba czyli im więcej milimetrów tym więcej światła wpada do naszego oka jednocześnie. Im więcej światła tym obiekty są wyraźniejsze, jaśniejsze i lepiej widoczne. To tak ogólnie wyjaśniając.

Im większe wszystkie te liczby tym zapewne lornetka będzie większa i cięższa. Jeżeli chodzi o zadzieranie głowy do góry i ciężką lornetkę to można sobie zabierać taki turystyczny składany leżak czy po prostu krzesło wędkarskie z oparciem. Wtedy można sobie usiąść wygodnie, lekko się zsunąć, oprzeć głowę o oparcie i następnie oprzeć lornetkę na swojej głowie. Ciężar przekłada się na krzesło i można w takiej pozycji obserwować godzinami.

Trzymak do lornetki (czyli adapter) kosztuje 9-15zł. Statyw nieco drożej i w zależności od jakości, tworzywa z jakiego go wykonano itd itp może kosztować od 50zł do tysiąca i więcej ale na co komu stalowy statyw z amortyzatorami do lornetki dla dziecka. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dementorin bardzo ci dziękuję za objaśnienia, rady i poświęcony czas!

Waham się więc dalej pomiędzy 10x50 a 8x40, ale chyba ta druga ma większe szanse. Dziecko jest żywe i co chwila ma inny pomysł, tu ptak, tu drzewo, to coś, więc myślę, że na leżaku nie będzie dla niego takiej frajdy. Wiem, wiem, ze 6 lat to już będzie inaczej, ale tą lżejszą wszędzie łatwiej zabrać, do plecaka itp.

Poszukam więc teraz jeszcze adaptera i statywu - podeślę tu linki, albo nazwy, czy zdjęcia i poproszę was o radę czy te znalezione będą dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten statyw wystarczy dla dziecka do tej lornetki : http://allegro.pl/nikon-d3300-d5000-d5100-d5200-d5300-statyw-camrock-i6772965957.html#thumb/5

i do tego taki adapter: Nikon adapter TRA-3 do mocowania lornetek na statywie ?

peter5 no to mi zabiłeś klina - a więc myślę jeszcze nad 10x50, zamiast 8x40.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Jadwiga napisał:

Czy ten statyw wystarczy dla dziecka do tej lornetki : http://allegro.pl/nikon-d3300-d5000-d5100-d5200-d5300-statyw-camrock-i6772965957.html#thumb/5

i do tego taki adapter: Nikon adapter TRA-3 do mocowania lornetek na statywie ?

peter5 no to mi zabiłeś klina - a więc myślę jeszcze nad 10x50, zamiast 8x40.

 

Ten statyw to straszne dziadostwo.  Po jednokrotnym użyciu  zakończyłem z nim przygodę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jadwiga napisał:

Czy ten statyw wystarczy dla dziecka do tej lornetki : http://allegro.pl/nikon-d3300-d5000-d5100-d5200-d5300-statyw-camrock-i6772965957.html#thumb/5

i do tego taki adapter: Nikon adapter TRA-3 do mocowania lornetek na statywie ?

peter5 no to mi zabiłeś klina - a więc myślę jeszcze nad 10x50, zamiast 8x40.

 

Odnośnie nikona 8x40 się nie wypowiem, bo nie miałem, ale w porównaniu z moją starą bpc 8x30, nikon 10x50 zdecydowanie bardziej mi odpowiada. Fajne powiększenie, dość duże pole, jasność i mimo 1 kg wagi bardzo dobrze wyważony sprzęt do obserwacji z ręki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Jadwiga napisał:

A jak oceniacie ten statyw : opcja dla chłopca do Nikon Action EX -

Velbon EF-41 https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4552&gclid=EAIaIQobChMIhKHzu7O02QIVQaoYCh2udQ60EAQYASABEgJH5PD_BwE ?

On niestety też ma głowice z tworzywa sztucznego kiepskiej jakości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.