Skocz do zawartości

TRAILERY zdjęć DSO


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

to tylko test montażu i obiektywu, kamerę mam tylko taką, więc musiałem się dostosować.

ale jakoś nie widzę wielkiego problemu kiedy zmienię gain na 0, jak widać nie ma zaświetlenia, przynajmniej w Ha.

to w dodatku jest bardzo nisko nad horyzontem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warunki bardzo słabe. Niby pogodnie ale mgła i rosa wszędzie ale głównym celem było sprawdzenie jak prowadzi EQ6R-pro po wyjustowaniu lunetki biegunowej.

A poza tym, chciałem sprawdzić jak sobie poradzi filtr ES UHC 2" w warunkach bardzo zanieczyszczonym światłem miejskim. 

Padło na grupę galaktyk M81. Obecnie znajduje się na mniej więcej na północnym zachodzie - czyli kierunek najbardziej zanieczyszczony światłem miejskim będąc w Astrobazie.

Samo zdjęcie wyszło fatalnie - szumu dużo i ogólnie filtr kolorki zabił - a przede wszystkim chyba na słabość tego zdjęcia miała wpływ pogoda. Bez grzałek ciężko było utrzymać suchą optykę:(

Plusem jest na pewno to, że wreszcie gwiazdki normalne były - już nie przecinki czy literki "V'. Na 10 klatek 8-9 jak najbardziej akceptowalnych. Czyli mam jakiś pozytyw (na tym zdjęciu idealne nie są, ale przed tą sesją sprawdziłem na "łabędziu" bez filtra i na prawdę gwiazdki były okrąglutkie.)

Jutro obiorę sobie na cel M11 :)

Poniżej moje wypociny - i jak najbardziej to próbny strzał ;)

Na ten obiekt poczekam na inną porę roku.

M81_82_56x180s_Iso800a1.jpg

Sprzęt dzięki, któremu powstało zdjęcie:

EQ6R-Pro, TS APO 100Q, Eos 200D, ISO 800 56 klatek po 180 s plus masterdark.

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na taka chropowatosc kaf8300 (QHY9) musialbym palic co najmniej 12x20min (4h), wiec to bardziej dla pokazania potencjalu QHY695A (45min) niz walorow estetycznych.

chociaz po niedawnym porownaniu Crescenta z kaf8300 i icx695 mam wrazenie, ze 12klatek to jeszcze nadal za malo, aby kaf dorownal icx.... jednak to dyskusja na inny watek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do Ameryki po 8 latach. Kamera ta sama, optyka jaśniejsza, osiem lat bagażu doświadczeń w obróbce -  zobaczymy co finalnie z tego ukleję. Poniższy obrazek to surowe RGB 6x300 sekund na kanał ale...robione pod niebem Broku.

Sam jest ciekaw porównania końcowego swojej pracy z 2011 i tegorocznej.

 

demo.thumb.jpg.e8356ca11c69367b848b74c9a6f79a26.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pav1007 napisał:

Do dzisiaj próbuję dojść co się działo - ja z 1600'tką nie mam grama problemu i zarówno na NB jak i na RGB wychodzą gładziutkie obrazki

Ja też nie wiem, może egzemplarz ? Jesion też był w szoku...Ale niezależnie od tamtych zgryzot STL zawsze mi poprawia humor jak widzę takie obrazki jak powyżej  :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
17 godzin temu, wessel napisał:

Tak se pykłem 6x300 sekund na zakończenie...

To taka moja refleksja, drobny off-top w temacie pykania.

 

Też ostatnio w Lipowcu pyknąłem w Andromedę. Dałem 10 minut i przepaliłem jądro (za przeproszeniem oczywiście). Skróciłem czas subekspozycji do 5 minut i było dobrze. ADU na jądrze w najjaśniejszym miejscu dochodziło do 60000 więc uznałem, że taki czas jest optymalny. Zaznaczam, że robiłem to tubą f/4.9 i KAF 8300.

Ty Maćku robiłeś też 300 sek. tubą f/3 więc z moich doświadczeń by wynikało, że przy tak jasnym świetle jądro będzie przepalone, na fotce wygląda, że nie jest. Z pewnością to zasługa dużej studni Twojej kamery. 

Powyższy przykład pokazuje jak dobrym i uniwersalnym sprzętem jest poczciwy STL 11000 Sbiga.

 

A tak przez ciekawość jakie miałeś ADU na jądrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

no, znalazłem w końcu ten temat ;) dwie 'zajawki' z sierpnia, bo zdjęciami bym ich nie nazywał. Pogoda w wakacje na południu niestety nie rozpieszczała, także na trąbę udało się wyrwać godzinę na początku miesiąca, na bąbla dwie godzinki w ostatni poniedziałek. Popełnionych błędów jestem świadom ;) 6d mod, canon 400@5.6, cem25p

bombelf.jpg

trombf.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Testowe 15x300s Ha. Sprzęt jak zawsze z wyjątkiem pająka z drutu.  Wyciągnięte w DDP plus suwaki w Camera Raw.

Astrometry.net nie widzi w tym obszarze nic ciekawego, dlatego zamieszczam scren z Maxima.

Myślę że pociągnę temat, bo obiekty ciekawe i rzadko obrazowane.

 

323.thumb.jpg.6fe8dffc57e5048c8fe28562ac24f68b.jpg

am.jpg.43a55170abf28edc52d2986f6a1ff8b2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Sylwestrowa noc podarowała kilka godzin czystego nieba , a w mojej okolicy amunicja skończyła się o 00:30 :)

Oprócz obiektu zasadniczego odwiedziłem swoją starą znajomą Wielką Niedźwiedzicę i jej klejnocik - NGC 3718. Zobaczcie ile tam jest pięknego drobiazgu wokół .

FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Tylko 12x300 sekund, ale pewnie będzie kontynuacja.  Acha, z Warszawy, z podwórka :)

demo.thumb.jpg.e7f41e12aa0f5db280733105ccb3a6d5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, też w nią wycelowałem, ale szybko zamknąłem dach ( race, dymy...) - tylko 5x10min. A tak liczyłem na chociaż 4 godziny...

Jednak coś widać, chociaż słabo...Moim celem będzie pokazanie trochę szczegółu w centrum, na tą część spiralną to chyba nie mam co liczyć na moim niebie. Raczej nie ma sensu otwierać tego zdjęcia w pełnym wymiarze  :).

ngc3718.jpg.eaa3cf28c966a86d1aa9bb68c35bfcc8.jpg

 

Edytowane przez ryszardo
uwaga wessela dot. orientacji zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dlatego to są trailery - co by wielbiciele pikseli nie mieli za wiele do roboty :)tam fajny jest taki zawinięty ogonek na dole - jakby do tyłu - ale z Wawy to chyba za wiele go nie pokażę...

Rysiu, dlaczego masz lustrzane odbicie - w poziomie?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.