Skocz do zawartości

TRAILERY zdjęć DSO


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

NGC 3718 śliczna jest! Kiedyś próbowałem ją BAJem 406/1820mm - testowo, aby sprawdzić jak w kadrze i na pewno wrócę tam gdy będzie bliżej zenitu.
W przed sylwestrową noc, korzystając z nagłej poprawy pogody z kolegą PrzeMazem (zapewne niedługo pojawi się tu na forum), zjawiliśmy się w Niedźwiadach z zamiarem podziwiania DS lornetą 100/550 SDAPO a przy okazji coś zarejestrować. Próbowaliśmy też zobaczyć "Paragrafa" przy okazji innych, większych i jaśniejszych obiektów w Wielkiej Niedźwiadzicy ale tak na 100% to nie powiem czy się udało chociaż miałem wrażenie, ze coś tam majaczyło. Trzeba się zaopatrzyć w parkę dobrych okularów o krótszej ogniskowej.
Fajny jest ten wątek... taki w sam raz dla mnie ;) W zasadzie wszystkie moje zdjęcia są trailerami... 
Więc: APOT nr 1 z tamtej nocy 30/31 grudnia
*(Absolutnie Próbne Obrazowanie Tematu)
ED80 + 0,79x (zawieszony na BAJu, nieguidowane), ASI1600MMC (Unity Gain), Ha 7nm Baader, 18 minut w klatkach 180 sek, zrobione w trybie Live Stack w SharpCap 3.1 
Kadr troche nietypowy ale nie chciałem papugować po Dzikim, chociaż takie ujęcie podoba mi się najbardziej, no i nie chciałem rotować kamery

 

Stack_16bits_6frames_1080s_res.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale fajna Rozetka - dla mnie marzenie... Poza tym to przyjemnie jest włączyć sprzęt i nie martwić się o guiding, plate solve itp. Na moim montażu mogę to robić do skali 1"/piksel do 10 min edit: więcej nie próbowałem.

Poniżej to już nie mam 100% uzysku....

 

 

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo w sumie niewiele jest takich zdjęć DSów, które można uznać, że są ma 100% skończone. Przecież zawsze można wrócić, dozbierać materiału, obrobić inaczej etc.
A Rozeta i inne duże (kątowo) obiekty to był główny powód zakupu reduktora do ED80.  Wcześniej robiłem sam środek Rozety (NGC 2244) ogniskową 1820mm i 1000mm ale zawsze kręciło mnie aby więcej przestrzeni było wokół.
To temat na inny wątek ale... krótsze ogniskowe jednak więcej przyjemności dają, czyli w tym wypadku rozmiar w dół ;))
Wiele zdjęć ostatnio na forum z ogniskowych 135-250mm czyli od Samyanga do Redcata. I kopara opada. 
Poniżej małe porównanie; lewy koń z BAJa 406/1820mm, ASI1600MMc, 450 x 8 sek bez filtrów gain 300 offset 50, prawy koń - jak wyżej.
Pewnie się da przez cały sezon zebrać tyle materiału dużym teleskopem aby złożyć mozaikę aby pokryć obszar jak z EDka ale nie w naszym klimacie. Niewykonalne... i nieba szkoda na jeden obiekt. ;)

 


 

B33_BAJ_ED.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ryszardo napisał:

Ale fajna Rozetka - dla mnie marzenie... Poza tym to przyjemnie jest włączyć sprzęt i nie martwić się o guiding, plate solve itp. Na moim montażu mogę to robić do skali 1"/piksel do 10 min edit: więcej nie próbowałem.

Poniżej to już nie mam 100% uzysku....

 

 

Mój Boże! Ryszardo, świetny jest ten Twój montaż. To home made? Dobrze kojarzę? Moje aż tyle nie pociągną. Widłowy od BAJa z ogniskową 1820mm to max 90-120 sek i to blisko bieguna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Karol W. napisał:

Widłowy od BAJa z ogniskową 1820mm to max 90-120 sek i to blisko bieguna. 

Ale to jest rewelacyjny wynik przy tej ogniskowej, skala pewnie lepsza niż 0,7". No i sprzęt ciężki. Nie wiem jak mój się zachowa pod takim obciążeniem. Mam w częściach + optyka 18" f/4.1, ale jakoś nie mogę się zmobilizować ( już ładnych parę lat) aby to złożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, zapomniałem, że mój korektor komy redukuje nieco ogniskową o ok 100 mm więc efektywnie BAJ ma 1728 mm, Ale fakt, z ASI1600 skala to 0,45", blisko równika maksymalnie 30-45 sek, chociaż zdarzało się i więcej akceptowalnych. Kiedy używałem Canona 5DmkII (pełna klatka i spory piksel) wychodziło całkiem nieźle ale wymagał on dłuzszych ekspozycji. Paradoksalnie, mniej pasująca parametrami matryca ASI daje lepsze efekty.  Co dziwne, montaż prowadzi czasem lepiej, czasem gorzej. Najlepiej gdy obiekt jest na wschodzie, najgorzej gdy w pobliżu południka. Lepiej prowadzi gdy zimno a jak upał to potrafi wariować. W BAJu silnik napędza małą ślimacznicę a ta za pomocą wałka główną przekładnię cierną fi 540mm. Teoretycznie elektronika (customowa) ma możliwość guidingu ale w praktyce nigdy jeszcze tego nie odpaliłem i teraz nawet sam tego nie zrobię. 
A jest na AP wątek o Twoim montażu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, ale nie wiem jak go odnaleźć. To z 2012r, miał tytuł " montaż projektowany przy porannej kawie" :) . To całkowicie klasyczny montaż niemiecki, tylko trochę większy, np. ślimacznica Ra ma Dp=360 mod1. DEC Dp=315 mod1. Sztywny jest. :) .

P.S - wyszukiwarka znajduje.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatni czwartek plan był na poważniejsze astrofoto ale do północy nad Radomiem "Mliko"

 

3,5 godziny OIII mgławica IC410 - za wiele nie widać. Muszę poczekać teraz ze dwa tygodnie jak Księżyc ucieknie i znów spróbować

ico3.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwszy strzał z Samyanga 135mm f/2.0. Tylko zabawa levelsami. Otwarty na maxa - f/2.0. 3,5h w subach po 120s. Detektor Canon EOS 1100D mod, Star Adventurer.

Gradient najprawdopodobniej wynika ze źle wykonanych flatów. Muszę to poprawić, bo jest potencjał.
test.thumb.jpg.c36cb519a7751a51205e7099af2e9e90.jpg

Edytowane przez astrocola
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie jest to końcowe zdjęcie z pewnością, więc wrzucam w tym wątku.

Obiekty to oczywiście Wielka Mgławica w Orionie oraz Płomień i Koński Łeb wraz z Pasem Oriona.

Kadr wykonany na zlocie zimowym w Beskidzie Niskim tydzień temu.

Niestety jak już pewnie wiecie warunki były mało łaskawe, bardzo słaby seing, chmury i duża wilgotność.

Przez użycie obiektywu zmiennoogniskowego Tamron 70-300mm (po raz pierwszy) chciałem zobaczyć jak zachowuje się SWSA i jestem bardzo zadowolony. Niestety w pewnej chwili korygując ostrość zmieniła mi się ogniskowa (ogniskowa zmniejszyła się sama pod własnym ciężarem :nerves:), dlatego mam po 15 klatek tak na prawde dwóch różnych ogniskowych (miało być 30x2min przy 300mm). Kamera to Nikon D610 niemodyfikowany, ISO1600, 15x120s. Wisiało to właśnie na SWSA nowo nabytym przeze mnie.

Jest malutko materiału, ale docelowo będę ten kadr powtarzał prawdopodobnie redcatem, bo ten tamron się niestety do niczego nie nadaje.
Obróbka: DSS, PixInsight, Lr.

_rodek_oriona_30min_ABE_ABE1_ABE.jpg

Edytowane przez Zybert
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.