Skocz do zawartości

KONKURS AstroCamera


AstroCamera2018

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. 

Chciałabym poinformować o wznowieniu konkursu AstroCamera, pewnie niektórzy z was już o nim słyszeli, a jeśli nie to gorąco zachęcam do udziału. 

W konkursie są trzy kategorie:
1. Obiekty głębokiego nieba (mgławice, galaktyki, gromady galaktyk, itp.);
2. Obiekty Układu Słonecznego (planety, Księżyc, komety, itp.);
3. Astrokrajobraz (zdjęcia obiektów/zjawisk astronomicznych z fragmentem ziemskiego krajobrazu, np. wschody, zachody Słońca/Księżyca, zorza polarna, pozorny ruch sfery niebieskiej, itp.).

Łączna pula nagród: 6 400 PLN oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez ESO.
Termin składania prac: 30 kwietnia 2018 r. 
Ogłoszenie wyników: do 30 maja 2018 r.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: astrocamera2018@hewelianum.pl wraz z wypełnioną kartą informacyjną zdjęcia (do każdego zdjęcia oddzielnie). 

Szczegóły oraz regulamin konkursu znajduje się na stronie:

http://www.hewelianum.pl/news/228_miedzynarodowy-konkurs-astrofotograficzny-astrocamera-2018-

W razie pytań służę pomocą.

Plakat-AstroCamera.pdf

Edytowane przez Paether
Usunięcie formatowania. Paether
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Pav1007 napisał:

Pewnie dlatego, że był pisany w jasnej skórce (wiem, że tak być nie powinno, ale to już kwestia techniczna).

Druga sprawa - podoba mi się punkt 7 regulaminu.

Oni zawsze taki punkt piszą. Ciekawe czy uczestnik w ogole  może się przyznać że takie prawa posiada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Pav1007 napisał:

Pewnie dlatego, że był pisany w jasnej skórce (wiem, że tak być nie powinno, ale to już kwestia techniczna).

Nie powinno być i nie jest. Taki objaw pojawia się gdy tekst nie jest pisany na forum ale jest wklejany z zewnętrznym formatowaniem.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie to:

zezwalania na wykonywanie autorskich praw zależnych

-Uczestnik zezwala na dokonywanie lub zlecanie osobom trzecim retuszu lub kadrowania zdjęć oraz korzystania z tak powstałych opracowań i rozporządzania prawami do nich na polach

eksploatacji określonych w punktach 1-4.

Czyli mogą zrobić "retusz" i " kadrowanie" czyli zmieć Twoja pracę w sposób dowolny. Bandytyzm, a podobno jesteśmy w Europie.

Ja się na to nie piszę. I uważam że trzeba ten konkurs zbojkotować, właśnie za takie lekceważenie potencjalnych uczestników. Ciekawe czy dla zawodowych fotografów by się odważyli coś takiego napisać, hehehe..

I jeszcze jedno: dla mnie jest to zbieranie za grosze materiałów do własnych publikacji .

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007 @wessel Troszkę dramatyzujecie. To o czym piszecie dotyczy tylko laureatów konkursu i wymaga podpisania dodatkowej umowy o korzystanie z autorskich praw majątkowych.

 

Każdy musi sobie przeliczyć czy opłaca mu się za zwycięska nagrodę pieniężną przekazać prawa majątkowe do swojego zdjęcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację. No to mnie się nie opłaca. I nie o to chodzi ile jest ta nagroda ( w każdym przypadku to są grosze) , tylko to że możesz swoje zdjęcie potem zobaczyć PODPISANE - bo regulamin nic o tym nie mówi i PRZETWORZONE tak, że się go będziesz wstydził.

Tej wysokości nagrody są np. w konkursie FA - ze zrzutek forumowiczów.

Warto przeczytać regulamin konkursu " Inside photographer of the year" i zobaczyć jak tam jest traktowany uczestnik i jego prace.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marek_N napisał:

@Pav1007 @wessel Troszkę dramatyzujecie. To o czym piszecie dotyczy tylko laureatów konkursu i wymaga podpisania dodatkowej umowy o korzystanie z autorskich praw majątkowych.

Marku, proszę - zerknij do regulaminu. link proszę: http://www.hewelianum.pl/files/blogs/143.pdf 

poniżej cytat

"Uczestnicy Konkursu upoważniają Organizatora do niewyłącznego i bezpłatnego korzystania z Prac   Konkursowych  zgłoszonych  do  Konkursu  w  zakresie  określonym  w  punkcie  3.8.2,  przez  okres  5 lat liczony od dnia ogłoszenia wyników Konkursu, bez  konieczności zawierania odrębnej umowy, z zastrzeżeniem punktu 7.3."

jak widzisz, nie ma ma wymogu podpisywania innej umowy i dotyczy to wszystkich zgłaszających.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007 Jednak czytaj regulamin uważnie. Na 5 lat upoważniasz do nieodpłatnego korzystania ze zdjęcia - np. na stronie www, ale nie zezwalasz np. na sprzedaż czy przetwarzanie swojej pracy. To jest zasadnicza różnica.

 

Widziałem konkursy i to szanowanych pism np. National Geographic, gdzie regulamin jest dużo gorszy dla użytkowników (każdy przekazuje prawa majątkowe), a nagrody zdobywają znajomkowie i fikcyjne postacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trzeba czytać dokładnie :

Warunkiem wypłaty nagrody pieniężnej jest podpisanie umowy o korzystanie z autorskich praw majątkowych (umowy licencyjnej), której wzór stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu oraz dostarczenie plików, o których mowa w punkcie3.9

.W przypadku niepodpisania umowy w terminie dwóch tygodni od powiadomienia Uczestnika o wynikach Konkursu lub/oraz nie dostarczenia plików, nagroda zostanie przyznana Uczestnikowi,który uzyska kolejno największą liczbę punktów w danej kategorii konkursowej.

 

Czyli sorry Marek, ale Paweł ma rację :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel Przecież to jest dokładnie to o czym cały czas piszę. Wygrywasz i decydujesz się czy wymieniasz prawa majątkowe do zdjęcia na nagrodę pieniężną.

Paweł pisze, że praw majątkowych i do przeróbek pozbywasz się z automatu przystępując do konkursu co jest nieprawdą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten punkt o którym mówi Pav i Wessel to śmiech na sali. 5 lat?

Dla przykładu - w grupie analogowo na FB jeden użytkownik dla zobrazowania jak się traktuje prace w firmach zagranicznych (tutaj niemieckiej) przedstawił w skrócie to tak.

Wyłączność na 1/2 roku. Absolutnie nikt nie miał prawa na jakiekolwiek zmiany w zdjęciu. Samo zdjęcie nie jakieś super wybitne. Macro skóry dłoni.

Za cenę jednego zdjęcia wyposażył żonę w garderobę z ubraniami, synowi gadżety do pokoju, mega tv, najnowszy model MacBook Pro. 

Nie chodzi o cenę zdjęcia tylko o traktowanie czyjejś własności.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marek_N napisał:

@Pav1007 Jednak czytaj regulamin uważnie. Na 5 lat upoważniasz do nieodpłatnego korzystania ze zdjęcia - np. na stronie www, ale nie zezwalasz np. na sprzedaż czy przetwarzanie swojej pracy. To jest zasadnicza różnica.

Marku, dziękuję za zwrócenie uwagi, ale regulamin przeczytałem uważnie. Oczywiście, ze wszystkimi pracami mogą robić co chcą, oprócz sprzedaży i zmiany pracy. Dla mnie jest to po prostu zbudowanie sobie bazy zdjęć do reklamy własnej instytucji (lub w jakichkolwiek innych celach z wyłączeniem sprzedaży)...

pod warunkiem, że nie zostaniesz laureatem, bo jak nim zostaniesz to już zupełnie inaczej to wygląda (jak podpiszesz załącznik nr 2), a z Twoim zdjęciem robią co chcą - nawet je retuszują. No ale oczywiście nadal zdjęcia sprzedać nie mogą... ale (przynajmniej dla mnie), nie jest to pocieszenie.

Może demonizuję i inne konkursy są gorsze, ale ich nie znam. W każdym bądź razie zrezygnuję w partycypacji w nim, a uczestnikom życzę szczęścia

5 minut temu, Marek_N napisał:

Wygrywasz i decydujesz się czy wymieniasz prawa majątkowe do zdjęcia na nagrodę pieniężną.

A to oczywiście prawda - laureat decyduje czy podpisze umowę (załącznik nr 2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co spierać się o szczegóły. Czy tak czy inaczej nie ma ochrony praw twórcy. Podstawowa zasada jest taka, że dzieła nie wolno zmieniać, wręcz jest to penalizowane. A więc dobrowolnie pozbywać się tego prawa za parę gorszy? No jak kto tam uważa...Mnie to absolutnie nie zachęca do udziału w takim konkursie i będę odradzał każdemu kto zapyta. Chyba że ktoś ma przyjemność oglądania własnych prac podpisanych prze instytucję X jako własne i do tego przerobione pod ich potrzeby.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Pav1007 napisał:

pod warunkiem, że nie zostaniesz laureatem, bo jak nim zostaniesz to już zupełnie inaczej to wygląda i nadal nie trzeba podpisywać żadnej dodatkowej umowy, a z Twoim zdjęciem robią co chcą

....

A to oczywiście prawda - laureat decyduje czy podpisze umowę (załącznik nr 2).

Paweł, nie wiem o co Ci chodzi ale to juz podchodzi pod trollowanie :)

 

9 minut temu, wessel napisał:

Nie ma co spierać się o szczegóły. Czy tak czy inaczej nie ma ochrony praw twórcy. Podstawowa zasada jest taka, że dzieła nie wolno zmieniać, wręcz jest to penalizowane. 

Owszem, mogą zrobić ze zdjęciem co zechcą, ale tu bardziej chodzi o przygotowanie poniższej grafiki. Bez tego zapisu w regulaminie nie było by to możliwe.

Image title

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grafika- piękna ( no powiedzmy- co kto lubi) ale Regulamin nie określa że do takiego celu. Zresztą - co mnie to obchodzi? Ja się nie piszę...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że mam podobne odczucia jak Paweł czy Maciek.

Jak zobaczyłem, że jest taki konkurs to bardzo się ucieszyłem. Ale jak przeczytałem regulamin to ręce mi opadły :( Niestety te punkty o których mowa powyżej powodują, że jeśli wygrasz to nie wiadomo co się stanie z Twoją pracą... i nie będziesz miał już nad tym żadnej kontroli.

I nie piszę tu o kwestiach finansowych - prawo do nieodpłatnego wykorzystania zdjęcia jest ok, natomiast ingerowanie w prace i potencjalne przypisanie autorstwa innym podmiotom jest niedopuszczalne.

 

Szkoda...

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie powód dla którego w ogóle zdecydowałem się odezwać. Jest tak mało w Polsce konkursów astrofoto a jak już są no to takie kwiatki wychodzą. No bo co my mamy? Ja wiem o jednym cyklicznym - konkurs Henia na FA. Zapewne są jeszcze inne organizowane przez PTMA lub jakieś ośrodki lokalne. Siłą rzeczy bierzemy udział  w konkursach i rywalizacjach typu non-profit  na forum europejskim czy światowym i chociaż nie wypadamy tam najgorzej :) to chciałoby się aby ten nasz międzynarodowy, odrodzony miał jakiś odzew. Dokładnie przed chwilą jeden z moich znajomych astrofociarzy przeczytał zapodany link i odpisał mi że przykro mu bardzo ( jak to Anglikowi) ale niezależnie od nagrody finansowej on się nie decyduje. Sam drukuje i sprzedaje swoje prace i uważa to za lepszy sposób rozpowszechniania swoich dzieł za nieduże pieniądze niż darmowe oddawanie do obróbki ( cytat).

Powtórzę za Łukaszem ...szkoda...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem nagonki na ten konkurs (a raczej jego regulamin). Mimo że nie biorę udziału w konkursach fotograficznych to czasami czytam ich regulaminy i fakt jest taki, że są one wszystkie pisane na "jedno kopyto".

To co wyróżnia regulamin "Hewelianum" to to, że przekazanie praw majątkowych dotyczy TYLKO prac zwycięskich i odbywa się po zakończeniu konkursu (w zależności od woli uczestnika). W zdecydowanej większości tego typu konkursów, prawa majątkowe przekazuje się przystępując do konkursu - i to rzeczywiście jest skandaliczne.

 

Tak dla jasności żeby nie poruszać sie w strefie niedomówień. 

3.8 Nadesłanie Pracy Konkursowej na adres, o którym mowa w punkcie 3.7 oznacza:

3.8.2 wyrażenie zgody na prezentowanie Pracy Konkursowej w ramach wystawy i albumu pokonkursowego oraz jej publikację w dokumentacji konkursowej, na stronie internetowej Organizatora oraz w materiałach prasowych dotyczących Konkursu,

7.1 Uczestnicy Konkursu upoważniają Organizatora do niewyłącznego i bezpłatnego korzystania z Prac Konkursowych zgłoszonych do Konkursu w zakresie określonym w punkcie 3.8.2, przez okres 5 lat liczony od dnia ogłoszenia wyników Konkursu, bez konieczności zawierania odrębnej umowy, z zastrzeżeniem punktu 7.3

 

Dodatkowo laureaci konkursu jeśli chcą otrzymać nagrodę finansową: 

6.3 Warunkiem wypłaty nagrody pieniężnej jest podpisanie umowy o korzystanie z autorskich praw majątkowych (umowy licencyjnej),

7.5 zezwalania na wykonywanie autorskich praw zależnych - Uczestnik zezwala na dokonywanie lub zlecanie osobom trzecim retuszu lub kadrowania zdjęć oraz korzystania z tak powstałych opracowań i rozporządzania prawami do nich na polach eksploatacji określonych w punktach 1 - 4.

 

Podkreśliłem słowo "retuszu" bo odnoszę wrażenie, że o to cały ten raban. Rzeczywiście jest użyte trochę niefortunnie, myślę że lepsze było by słowo "edycji". Należy wziąć pod uwagę że już sama zmiana przestrzeni barwnej RGB -> CMYK jest edycją zdjęcia, z możliwym wyraźnym wpływem na jej kolorystykę. A przecież w grę wchodzą różne banery, mozaiki, grafiki itp. Trochę na siłę doszukujecie się tu złych intencji organizatora.

Dodatkowo umowa licencyjna (o korzystanie z autorskich praw majątkowych) jest tylko do niewyłącznego korzystania ze zdjęcia, czyli dalej można je wystawiać w innych konkursach czy sprzedawać w swoim sklepie internetowym. Nie przekazujecie całości praw majątkowych - tylko udzielacie na nie licencji.

Wg mnie zapisy regulaminu tego konkursu są naprawdę przyjazne uczestnikom i nie ograniczają ich w żaden sposób.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B przypiął/eła ten temat

Szanowni Panowie

Widzę, że regulamin konkursu AstroCamera wzbudził wielkie poruszenie. Uważnie przestudiowałam każdy wątpliwy punkt regulaminu i spieszę z wyjaśnieniami.

Przede wszystkim, ochronie praw autorskich służy odpowiednia ustawa, a nie Regulamin konkursu w którym nie ma miejsca na przepisywanie wszystkich praw autora, które mu przysługują jakby „z automatu”.

Osoby, które znają naszą instytucję i wiedzą czym się zajmujemy, wiedzą również w jakim celu mogą zostać wykorzystane zdjęcia nagrodzone w konkursie. Jesteśmy centrum nauki, które popularyzuje naukę, a w szczególności astronomię i dotychczas zdjęcia konkursowe wykorzystywane były do celów promocyjnych konkursu AstroCamera, na wystawie pokonkursowej czy też w tegorocznym kalendarzu. I właśnie tutaj pojawia się problem z kadrowaniem czy też obróbką zdjęć.

Jak jeden z panów słusznie zauważył, obróbką musimy nazwać przygotowanie zdjęć do druku… także bez tego zapisu nie mogłaby się odbyć wystawa pokonkursowa.  Swoją drogą zastanawiam się jak inne instytucje, które nie mają w regulaminie takiego zapisu, przygotowują zdjęcia do wystawy…. Albo bezprawnie je przygotowują (bo przecież tego nie widać!), autorzy sami przygotowują zdjęcia do druku lub też sami drukują zdjęcia na wystawę. 

Jeśli chodzi o kadrowanie, bez tego zapisu mielibyśmy niewielkie pole manewru podczas przygotowywania grafik promocyjnych. Właśnie m.in. nie powstałby taki plakat promujący konkurs.Myślę, że tutaj należy doprecyzować odpowiedni punkt. 

To wszystko jeśli chodzi o ogólne wyjaśnienia, na pozostałe pytania  postaram się odpowiedzieć każdemu indywidualnie.  

W przypadku tych punktów Regulaminu, które słusznie wymagają doprecyzowania, postaramy się wprowadzić niewielkie zmiany uściślające zakres w jakim zdjęcia będą wykorzystywane.

Na koniec chciałabym tylko od siebie dodać, że nieuważne czytanie regulaminu może doprowadzić do tego, że w konkursie będą brać udział sami obcokrajowcy, dlatego bardzo proszę o wnikliwą analizę zapisów regulaminu przed wylewaniem głosów krytyki, często (choć nie zawsze) jednak niesłusznych. 

Życzę wszystkim pięknego nieba.

Organizatorka konkursu AstroCamera

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.