Skocz do zawartości

KONKURS AstroCamera


AstroCamera2018

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.02.2018 o 12:37, Pav1007 napisał:

Mi się podoba zapis, że mogą sobie używać wszystkich nadesłanych zdjęć do czego chcą przez 5 lat...

1.       Uczestnicy Konkursu upoważniają Organizatora do niewyłącznego i bezpłatnego korzystania z Prac Konkursowych zgłoszonych do Konkursu w zakresie określonym w punkcie 3.8.2, czyli:

wyrażenie zgody na prezentowanie Pracy Konkursowej w ramach wystawy i albumu pokonkursowego oraz jej publikację w dokumentacji konkursowej, na stronie internetowej Organizatora oraz  w materiałach prasowych dotyczących Konkursu,

faktycznie

przez okres 5 lat liczony od dnia ogłoszenia wyników Konkursu, bez konieczności zawierania odrębnej umowy, z zastrzeżeniem punktu 7.3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2018 o 12:44, wessel napisał:

a mnie to:

zezwalania na wykonywanie autorskich praw zależnych

-Uczestnik zezwala na dokonywanie lub zlecanie osobom trzecim retuszu lub kadrowania zdjęć oraz korzystania z tak powstałych opracowań i rozporządzania prawami do nich na polach

eksploatacji określonych w punktach 1-4.

Tutaj spróbujemy doprecyzować w regulaminie co oznacza "retusz" i "kadrowanie" tak, aby autorzy prac nie mieli wątpliwości co dzieje się z ich pracami. Tak jak napisałam wcześniej nie moglibyśmy drukować prac, ponieważ do druku należy zmienić przestrzeń  barw, aby zdjęcie nie zmieniło kolorystyki po wydrukowaniu. Autorzy nagrodzonych prac w sumie sami mogą zmienić przestrzeń barw do druku, co by chyba było dobrym rozwiązaniem tego problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie i być może Panie :)

Zgodnie z obietnicą wprowadziliśmy zmiany w konkursie AstroCamera.

Zmiany dotyczą dwóch punktów, które uznaliśmy za najważniejsze. Jeden z punktów był na tym forum szczególnie krytykowany.

Mam nadzieję, że po zmianach Regulamin będzie dla was bardziej "przyjazny". 

Pozostaje mi życzyć bezchmurnego nieba i zachęcić jeszcze raz do udziału w konkursie. 

Zmiany widoczne są na stronie: http://www.hewelianum.pl/news/228_miedzynarodowy-konkurs-astrofotograficzny-astrocamera-2018-

Na dole strony  znajduje się nowe brzmienie zmienionych punktów Regulaminu, a w załącznikach jest regulamin nieaktualny (przed zmianami) oraz obowiązujący regulamin (po zmianach). 

 

Organizatorka AstroCamery

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest chyba jakiś żart z poważnych ludzi, ta zmiana nie dość że niczego nie wyjaśnia to wprowadza pojęcie edycji do zdjęć astrofoto. I niczego nie zmienia w kwestii dysponowania prawami autorskimi i pół eksploatacji prac.

Ech, bawcie się sami :(

Nowy tekst: Zezwalania na wykonywanie autorskich praw zależnych - Uczestnik zezwala na dokonywanie lub zlecanie osobom trzecim edycji zdjęcia związanej z przygotowaniem do druku lub kadrowania zdjęcia na potrzeby przygotowania materiałów promocyjnych Organizatora oraz korzystania z tak powstałych opracowań i rozporządzania prawami do nich na polach eksploatacji określonych w punktach 1 -4.”
Stary tekst: zezwalania na wykonywanie autorskich praw zależnych Uczestnik zezwala na dokonywanie lub zlecanie osobom trzecim retuszu lub kadrowania zdjęć oraz korzystania z tak powstałych opracowań i rozporządzania prawami do nich na polach eksploatacji określonych w punktach1-4
Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, wessel napisał:
Przecież to jest chyba jakiś żart z poważnych ludzi, ta zmiana nie dość że niczego nie wyjaśnia to wprowadza pojęcie edycji do zdjęć astrofoto. I niczego nie zmienia w kwestii dysponowania prawami autorskimi i pół eksploatacji prac.

Pojęcie edycji związane jest z przygotowaniem zdjęcia do druku, czyli najprościej mówiąc - zmiany przestrzeni barw na CMYK! Taką edycję robi się po to, aby zdjęcie oglądane na monitorze nie różniło się kolorystyką od zdjęcia wydrukowanego. Jest to jak najbardziej edycją i należy to zawrzeć w regulaminie. Kadrowanie natomiast może zostać wykonane na potrzeby przygotowania materiałów promocyjnych: ulotek, czy innych materiałów takich jak np. plakat... Myślałam, że zostało to już "przetrawione" na tym forum... 

Pochyliliśmy się nad problemami poruszonymi na forum. Zarzuty do regulaminu sprowadzały się głównie do uściślenia konkretnych punktów i to zostało zrobione. Ale, ilu Polaków, tyle opinii.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był tylko JEDEN z poruszanych tematów. Drugim były POLA EKSPLOATACJI praw nabytych w wyniku konkursu przez Organizatora.

Ale zostawmy to, Wasza wspaniała inicjatywa na pewno przyciągnie wielu chętnych, czego serdecznie życzę.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2018 o 12:54, wessel napisał:

Warto przeczytać regulamin konkursu " Inside photographer of the year" i zobaczyć jak tam jest traktowany uczestnik i jego prace.

Poprawny link:

https://www.rmg.co.uk/royal-observatory/insight-astronomy-photographer-year/competition/adult-competition-rules

 

Punkt 8.3 Regulaminu stanowi:

"By entering, all entrants grant RMG a non-exclusive, irrevocable worldwide, royalty-free licence to use, reproduce, modify, adapt, and publish any image entered into the competition:(i) in exhibition displays, in relation to both the Insight Astronomy Photographer of the Year 2018 competition, exhibition, touring exhibition and related future exhibitions, performances and displays."

(vii) "for brand licensed products (including but not limited to calendars and stationery) for a period of ten years."

 

Dość "ciekawy" punkt 3.6.iii

"The following images are not eligible for entry in to the Insight Astronomy Photographer of the Year competition:
- Photos that have previously been submitted to or picked up by a news agency, picture agency or any media outlet for distribution."

 

A żeby było ciekawiej to Royal Museum Greenwich (RMG) sprzedaje te elitarne zdjęcia (bo chyba tak można traktować zwycięskie prace z tego konkursu) jako oprawione wydruki (na papierze do prezentacji biznesowych :D) w formacie A3 za oszałamiające 8 funtów.  Autorowi odpala 50 funtów za zdjęcie dopuszczone do sprzedaży. To już bardziej opłaca się je wrzucić na "stocka".

 

Podsumowując: konkurs Hevelianum jest mniej restrykcyjny, a organizator nie robi "sklepiku" ze słabej jakości reprodukcjami.

Z drugiej strony Album Konkursowy RMG wygląda bardzo, bardzo fajnie (146 zdjęć, 20 funtów):

https://shop.rmg.co.uk/products/astronomy-photographer-of-the-year-collection-6

5368.1.540.540.FFFFFF.0_1024x1024.jpg?v=1516718400

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale nie masz racji. Konkurs RMG ma wyraźnie określone , gdzie będzie wykorzystane ewentualne zdjęcie. Czego nie można powiedzieć o " polach eksploatacji" w konkursie Hewelianum. Kończmy tą dyskusję, bo traci sens. Kto będzie chciał to się zgłosi, przymusu nie ma przeciez. Powodzenia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zauważyć, że pierwsza edycja Konkursu AstroCamera miała miejsce w 2011. Zamiast krytykować i czepiać się - wspierajmy takie idee.
Nikt nikomu nie urwał głowy do tej pory a szczęśliwi zwycięzcy mają satysfakcję ze swoich zdjęć na przykład w tym roku Centrum Hewelianum wydało piękny stołowy kalendarz na 2018r.

Organizatorzy choć nie jest im łatwo dwoją się i troją aby w ogóle konkurs się odbywał nie mówiąc o organizowaniu puli pieniężnej na nagrody. Czy ktoś z Was zorganizuje pieniądze na taki cel a jeżeli nawet to czy jest to zjawisko codzienne, szczególnie jeśli chodzi o ASTRO w Polsce? Nie sądzę :ermm:

Nie bronię również tego Konkursu dlatego, że między innymi wspaniałymi ludźmi z grona jury oceniam tam zdjęcia praktycznie za pokrycie kosztów dojazdu i noclegu. Dodam, że do Gdańska dojeżdżam z Krakowa.

Kompletnie nie rozumiem tej całej nagonki i zamieszania. Jaki problem jeżeli ktoś wykorzysta moje zdjęcie do celów popularyzowania astronomii czy astrofotografii???

Przytnie to zdjęcie do kwadratu czy prostokąta jeżeli wymaga tego format wydawnictwa. Czy zrobi to rok po wygraniu czy pięć. Jakie to ma znaczenie?

Ja osobiście mam to w dupie. Jeżeli na przykład Delta Optical wykorzystała moje zdjęcie do folderu i wybrała do tego najciekawszy fragment zdjęcia według ich oceny to czy mam z tego powodu wyrywać sobie włosy z głowy??? Co wy Panowie traktujecie swoje zdjęcia jak ikony? Przecież każdy może sobie tak na prawdę przy odrobinie samozaparcia takie zdjęcia cyknąć.

Jeżeli ktoś ma faktycznego bzika na punkcie swoich cudownych zdjęć kosmosu to niech po prostu nagra je na dysk i schowa głęboko do szafy aby po latach ktoś mógł je odnaleźć  i zachwycać się nimi ale niech nie krytykuje tego co dobre.

  • Lubię 7
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan, nie ma tu żadnej nagonki. Po prostu był postulat o potraktowanie garstki ludzi poważnie. Nie wiem czy wiesz, że rozmawiałem z Organizatorką telefonicznie i długo tłumaczyłem swój punkt widzenia. No ale widzę, że każde z nas zostalo przy swoim. Życzę powodzenia i trzymam kciuki za inicjatywę. Co nie oznacza że zmieniłem zdanie.Bo traktuję wszystko co robię zawsze bardzo serio i spodziewam się że inni też mnie tak będą traktowali.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

O! A ja może coś tam swojego wyślę. Raz na 10 lat można wziąć udział w konkursie. 

Fajnie Adam po znajomości przepchnę Ci to zdjęcie do pierwszej trójki  :D:D:D

Zachęcam wszystkich do wysyłania prac ! Bez obaw nikt niczego złego z tymi zdjęciami nie zrobi. Tak na prawdę mało co później dzieje się w kwestii publikacji tych zdjęć.

Nie ma na to po prostu środków. Od kilku lat słyszę o pomyśle wydania albumu Centrum Hewelianum - AstroCamera z nagrodzonymi pracami. Może kiedyś się to ziści na przykład na jakiś okrągły jubileusz?

p.s. Mam pomysł niech Hewelinum wypłaci nagrody tylko polskim obywatelom a z zagranicy wyśle tylko podziękowania i już jest kasa :emotion-5::emotion-5::emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.