Skocz do zawartości

Zakrycie Aldebarana, obserwował ktoś?


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Zupełnie przez przypadek wysiadając z samochodu, jak zwykle spojrzałem na niebo. Ucieszyłem się widząc Aldebarana tuż przy Księżycu -piękny widok. Uznałem, że nie zdążę wystawić sprzętu, był tak blisko. I miałem rację, po ok 2 minutach wpatrywania Aldebaran zniknął. 

   Sporo już zakryć w swoim życiu obserwowałem, ale gołym okiem to było pierwsze. Mała rzecz, a cieszy.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że nie było żadnych newsów o tym na 2 forach. Dowiedzialem się przypadkiem z pół godziny przed zjawiskiem. Nie znałem wszystkich efemeryd bo sądziłem, ze juz i tak nie znajdę, wiedizałem ze ma być 18:10 w Warszawie, sądziłem że w Koszalinie będzie z 18:15-18:20. Miałem na balkonie synte 8" i sct 5" - jedno do patrzenia, drugie do nagrywania. Wyszedłem ok 18:00, zobaczyłem Aldebarana blisko Księżyca, spojrzałem tylko na moment w Syncie i wziąłem się za namierzanie w SCT (miałem ustawić w okularze, potem zmienić na kamerę) I mi Aldebaran zniknął podczas namierzania... Potem się okazało, że u mnie o dobre kilka minut szybiej niż w Warszawie, a nie później.

Odkrycie wyszło, udało się coś tam nagrać i zobaczyć, chociaż już przeszkadzały przechodzące chmury. Chociaż o te zakrycie jest nadal zły, bo nigdy nie widziałem i już raczej nie zobaczę, chyba, że za kilkanście lat, ale nie wiadomo co wtedy będzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

     Dzisiejsze zakrycie Aldebarana był jednym z efektowniejszych. Prawie do końca widać było gwiazdę gołym okiem. Co ciekawe kilka minut przed zakryciem dostałem kilka telefonów od znajomych co to się dzieje koło  Księżyca. Jedna osoba miała wrażenie że coś świeci na nie oświetlonej części Księżyca.

    Ja podziwiałem zjawisko przez lornetkę 15x70. Coś pięknego. Dzisiejsze zjawisko było o tyle ważne że zakończyło serię zakryć Aldebarana  na lata 2015-2018. Kolejne zakrycie dopiero w 2034 roku.

Rzeczywiście brak było informacji o tym zjawisku. Zwykle reklamują się jakieś niebieskie albo truskawkowe pełnie, a tu nic. Nawet portal Twoja Pogoda lubujący się w sprawach związanych szczególnie z pełniami Księżyca ty razem zaspał.

Pozdrawiam Zbyszek

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że to ostatnie zakrycie serii. Tym bardziej miałem niesamowitego farta. Sprawdziłem -wysiadłem z samochodu o 18:06 i spojrzałem na niebo- zawsze to robię i.... co za miła niespodzianka. Nie dość, że chmury sobie poszły to jeszcze takie spektakularne zjawisko.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sukces choć nie w 100% bo zakrycie w przebiegało chmurach, które mocno zgasiły gwiazdę w skutek czego nie odnotowałem dokładnego momentu zakrycia.

Odkrycie zaś w ramach rekompensaty już w fajnych (choć nie bezchmurnych) warunkach.

Fotograficznie liczyłem na więcej ale w sumie nie mam za co bardzo narzekać :)

Jak znajdę czas i chęci to spróbuje opisać wszystkie obserwowane przeze mnie zakrycia Aldebarana w sezonie zakryć 2015 - 2018. Wstępnie mogę go podsumować jako dość pechowy aczkolwiek było kilka sukcesów jak np  dzisiejsze pożegnalne

IMG_3149.jpg

IMG_3095.jpg

IMG_3125.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zakrycie wypatrzyłem w Stellarium, bo w Łodzi szykowała się na dzisiaj dziura w chmurach i coś trzeba było zaplanować. Byłem więc przygotowany.  Zabrałem DO SkyGuide i poszedłem przed blok. Widok był przepiękny. Ciekawe było to, że Aldebaranowi brakowało sporo (tak na oko 1/30 średnicy Księżyca)  do brzegu nieoświetlonej części tarczy księżyca, kiedy nagle zniknął. Miałem sporo szczęścia, że tego nie przegapiłem, bo myślałem, że mam jeszcze czas i zamierzałem dać odpocząć rękom. Ciekawe skąd takie złudzenie? Nie widziałem wyjścia zza tarczy. Ciekawe czy też pojawił się w pewnej odległości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję szczęściarzom. W Lublinie na niecałe 30 min przed zakryciem gęste chmury, przez które przebijał Księżyc. Nadzieja matką głupich, wychodząc z domu (coś do załatwienia tuż przed 18-tą) zabrałem w plecaczku lornetkę. Gdy ponownie wyszedłem z budynku na zewnątrz na 10 min przed zakryciem, sypał gęsty śnieg. Co ciekawe, wieczorem jakieś 2-4 h ""po ptokach" rozpogodziło się zupełnie. Niebo było pięęęękne...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, LibMar napisał:

Dzisiaj łapałem zjawisko w nieco większym FPS. Ekspozycja została podbita 16-krotnie, aby uwidocznić ostatnie etapy zakrywania tarczki Aldebarana. Zjawisko trwało 0.04 sekundy, a w spowolnieniu odpowiada to około 2 sekundom.

Pełna profeska :)

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, LibMar napisał:

Dzisiaj łapałem zjawisko w nieco większym FPS. Ekspozycja została podbita 16-krotnie, aby uwidocznić ostatnie etapy zakrywania tarczki Aldebarana. Zjawisko trwało 0.04 sekundy, a w spowolnieniu odpowiada to około 2 sekundom.

to Twoj film?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedziałem z makiem na balkonie wgapiając się w Księżyc i Aldebarana ale nawet w mega wygodnych obserwacjach przez bino czasem męczą się oczy, szyja i trzeba się wyprostować. Tak więc zmęczony wgapianiem się w okulary odchyliłem szyję do tyłu, spojrzałem na Księżyc i w tym momencie Aldebaran zgasł:) także tak wyglądały moje obserwacje zakrycia. Tak czy inaczej gołym okiem również świetnie to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2018 o 21:23, LibMar napisał:

Zjawisko trwało 0.04 sekundy

Wg "serwetkowych" obliczeń (okres obiegu Księżyca na tle gwiazd = 27.3 dnia co daje prędkość ok. 0.54" / s, w przybliżeniu po ekliptyce, tarcza Aldebarana ma ok. 0.02")

powinno trwać ok. 0.036s. Może nie jest to do końca zaskoczenie, ale bardziej satysfakcjonujący wynik - teoria zgadza się z obserwacjami :)

Pozdrawiam i gratuluję, ten filmik jest super :)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.