Skocz do zawartości

Zakrycie Aldebarana, obserwował ktoś?


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) 

Zmontowałem filmik z Zakrycia i Odkrycia ALDEBARANA ( co prawda zakrycie mi umknęlo bo robiłem  filmiki i zdjęcia ale już odkrycie było piękne :) ) 

Cieszę się i tym bo pogoda była kiepska i dopiero  godz. 18.05  rozpogodziło się ! Śnieg zaczął padał tuż po odkryciu ! 

A za 16 lat to nie wiem czy będę żył i czy pogoda pozwoli obejrzeć to piękne zjawisko :) 

Czystego Nieba i Zapraszam na filmik :) 

 

 

Edytowane przez Andrzej78
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrzej78 napisał:

Witam :) 

Zmontowałem filmik z Zakrycia i Odkrycia ALDEBARANA ( co prawda zakrycie mi umknęlo bo robiłem  filmiki i zdjęcia ale już odkrycie było piękne :) ) 

Cieszę się i tym bo pogoda była kiepska i dopiero  godz. 18.05  rozpogodziło się ! Śnieg zaczął padał tuż po odkryciu !

Trochę mi brakowało zakrycia na filmiku, zwłaszcza że w Krakowie chmurzyska były... Nadrobiłeś to wspaniałą muzyką Two Steps From Hell - His Brightest Star Was You

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , ale nie bardzo rozumiem fascynacji tym zjawiskiem. Co jest takiego niezwykłego w fakcie, że księżyc zakrywa jakąś gwiazdę ? Przypuszczam, że  poza walorami obserwacyjnymi ( których szczerze mówiąc nie do końca rozumiem) , ma to jakąś wartość naukową.  Może by mnie ktoś mądrzejszy oświecił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś obserwacje zjawisk zakryć gwiazd przez Księżyc miały znaczenie przy wyznaczaniu trajektorii i kształtu profilu Księżyca. Teraz, gdy ten został dokładnie obfotografowany przez sondy takie, jak Hayabusa, te obserwacje mają faktycznie już  mniejsze znaczenie.

Dalej za to duże znaczenie  mają amatorskie obserwacje zakryć gwiazd przez planetoidy. Dzięki połączeniu obserwacji wielu obserwatorów z wielu miejsc można poprawić orbitę danej planetoidy i wyznaczyć jej profil, ewentualnie, przy odrobinie szczęścia, obecność księżyców planetoidy. Żeby takie obserwacje miały wartość naukową, trzeba mieć teleskop z napędem i jakąś kamerę z tzw. służbą czasu i inserterem, czyli czymś, co do każdej klatki dodaje informacje przede wszystkim o czasie jej wykonania. Insertery robią (robili?) m.in. w Polsce , a informacje o najbliższych zakryciach planetoidalnych można znaleźć m.in. na stronie http://www.asteroidoccultation.com, czy w Almanachu Tomasza Ściężora (do pobrania tutaj). Znaczenie mają także obserwacje negatywne, czyli obserwacja braku zakrycia, mimo prognozy zakrycia dla danej miejscówki.

 

P.S. Szukając czego innego trafiłem na dyskusję o wspominanym wyżej inserterze na Astropolis.

Edytowane przez majer
uzupełniłem treść
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Duser napisał:

Przepraszam , ale nie bardzo rozumiem fascynacji tym zjawiskiem. Co jest takiego niezwykłego w fakcie, że księżyc zakrywa jakąś gwiazdę ? Przypuszczam, że  poza walorami obserwacyjnymi ( których szczerze mówiąc nie do końca rozumiem) , ma to jakąś wartość naukową.  Może by mnie ktoś mądrzejszy oświecił ?

Kiedyś (20lat temu), gdy obserwowałem zakrycia i odpisywałem ich czasy z dokładnością do 0.02s zakrycie Aldebarana zawsze było świętem. Dlaczego? Dlatego że jasna gwiazda, dobrze znana, duże rozmiary katowe, częste brzegówki. Poza tym w okolicy są Hiady. Przy ładnej pogodzie mozna bylo złapać tyle momentów, co czasami przez cały rok. 

Jak dobrze pamiętam to inne w miarę jasne gwiazdy zakrywany przez Księżyc to tylko Regulus, Spika i Antares. 

Ja uważam że obecnie robi się to tylko i wyłącznie z sentymentu. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wszystko musi mieć swoją wartość naukową? Ważne aby sprawiało to przyjemność wykonawcy. Niektórzy lubią chodzić z gołymi kostkami w zimie, drudzy fotografują tysięczny raz M42 i obrabiają na pierdyliard sposobów, trzeci oglądają samoloty przez lornetkę, inni uprawiają turystykę rodzinną lub zbierają znaczki i tak można wymieniać bez końca. Każdy ma swój sposób na życie. Jeden z moich kolegów jak urodził mu się syn z ambitnego, aktywnego astroamatora zamienił się w "budyń" rozleniwił się strasznie, spędzał większość czasu przed komputerem i pisał masę nic nie znaczących postów zaniedbując rodzinę i swoje zdrowie brakiem aktywności fizycznej. Drugi z typowego "budynia" jak mu się urodził potomek stał się opiekuńczym ojcem, zajął się hobby związanym z fotografowaniem szerokich kadrów, aktywnie uprawia sport bo jak stwierdził " chce być sprawny i interesującym partnerem do rozmowy, jak dziecko podrośnie. Każdy z nas ma swoje zainteresowania, fascynacje, hobby.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tayson napisał:

Kiedyś (20lat temu), gdy obserwowałem zakrycia i odpisywałem ich czasy z dokładnością do 0.02s zakrycie Aldebarana zawsze było świętem. Dlaczego? Dlatego że jasna gwiazda, dobrze znana, duże rozmiary katowe, częste brzegówki. Poza tym w okolicy są Hiady. Przy ładnej pogodzie mozna bylo złapać tyle momentów, co czasami przez cały rok. 

Jak dobrze pamiętam to inne w miarę jasne gwiazdy zakrywany przez Księżyc to tylko Regulus, Spika i Antares. 

Ja uważam że obecnie robi się to tylko i wyłącznie z sentymentu. 

Kiedyś to były zakrycia, nie to co teraz :D Ja z kolei jaram się tym zjawiskiem, ponieważ jako jedno z niewielu jest dość dobrze zauważalne.
To prawda, że kolejne będzie za 16 lat? :o Gdzieś spotkałem się z takim info i nie weryfikowałem jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, slvmtz napisał:

To prawda, że kolejne będzie za 16 lat? :o Gdzieś spotkałem się z takim info i nie weryfikowałem jeszcze

 

Niestety to prawda. Obecny sezon zakryć Aldebarana przez Księżyc kończy się we wrześniu br., co pokazuje poniższy zrzut ekranu z programu Occult 4.2.0.3.:

 

aldebaran_2018_lista.png.f491ffb0632614534e250ad4bd591ada.png

 

A pod spodem wykresy widoczności poszczególnych zjawisk (pętle błękitne oznaczają zakrycie przy zachodzie -- pętla prawa -- i wschodzie -- pętla lewa -- Księżyca, linia biała oznacza zakrycie nocne, czerwona linia przerywana - zakrycie dzienne, zaś linia granatowa, jeśli na lewo od linii białej, to zakrycie podczas zmierzchu, jeśli na prawo od linii białej, to zakrycie podczas świtu). Łatwo zauważyć, że kolejne zakrycie 22 marca będzie jeszcze w miarę blisko Polski, bo da się je obserwować ze Szkocji i Irlandii, ale w samej Polsce będzie niewidoczne. Kolejne już daleko od naszego kraju. Jeśli ktoś miałby okazję być w sierpniu gdzieś na rosyjskim zabajkalu,  Mongolii, lub okolicach,  to polecam te zakrycie, a zwłaszcza odkrycie za ciemnym brzegiem Księżyca w fazie cienkiego sierpa. Widok na pewno jeszcze ładniejszy, niż teraz przy I kwadrze.

 

aldebaran_2018_wykresy.png.96f7a08a16e3e4376ef9955c0603edf2.png

 

Potem faktycznie następuje przerwa aż do 2033 roku, po czym Księżyc zakryje Aldebarana  49 razy, z których w Polsce da się zobaczyć jako pierwsze zakrycia z 29 stycznia i 25 lutego 2034 r. (kolorem zaznaczyłem widoczne z Polski i/lub niedalekich okolic). Jak łatwo policzyć z Polski i okolic da się dostrzec 23 zjawiska:

 

aldebaran_2033_37_lista_polska.png.ce5cbe295a3bbf0304ddf03fe20afb82.png

 

 

I jeszcze grafika z widocznością zakryć z powyższej listy, zaznaczonych na niebiesko:

 

aldebaran_2033_37_wykresy_polska.thumb.png.4bb9b7d85770dcd44bf02366adcc093b.png

 

 

 

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem, ale poprzedni jest długi i to, co chcę napisać chyba warto dodać w osobnym poście. A mianowicie po zakończeniu sezonu zakryć Aldebarana Księżyc powędruje na północ i w latach 2023-2029 nastąpi sezon zakryć Plejad (lista pokazuje tak naprawdę zakrycia Alcyone). Tutaj wystąpi aż 80 zakryć, gdyż są one troszeczkę bliżej ekliptyki niż Aldebaran, błękitną ramką zaznaczone zjawiska widoczne z Polski:

 

 

plejady_lista_polska.png.cb850c67797efb0ece1ebd33813db115.png

 

A w latach 2023-27 nastąpi sezon na zakrycie gwiazdy El Nath, czyli północnego rogu Byka i drugiej co do jasności gwiazdy tej konstelacji. Niestety zakrycia tej gwiazdy widoczne są tylko na południe od mniej więcej 40*N (podobnie zakrycia Aldebarana można obserwować tylko na północ od szerokości mniej więcej 15*S). Wato zatem pamiętać o tym przy wyjazdach gdzieś na południe. Tym razem w serii zdarzy się 49 zakryć, ale większość w strefie międzyzwrotnikowej. Kolorem zaznaczyłem jedyne zjawisko widoczne z Wysp Kanaryjskich, jednak wtedy faza Księżyca wyniesie 77% przed pełnią:

 

el_nath_lista_wyspy_kanaryjskie.png.47a667578cfbdc63c0641c4a527d7c36.png

 

 

Edytowane przez majer
okazało się, że po powiększeniu okna z programem Occult nie wyświetla całej listy. Poprawiłem to.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.