Skocz do zawartości

kolorowa kamerka T7C klon ASI120


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna stałem się posiadaczem kolorowej kamerki T7C, która jest nieco tańszym odpowiednikiem ASI120. Kamerka przyszła prosto z Chin już po 3 tygodniach od zamówienia. W pudełku wraz z kamerką (oprócz płytki z oprogramowaniem) znalazły się szerokokątny obiektyw (producent nie podał jego ogniskowej), złączka do obiektywu z gwintem CS z zamontowanym (wykręcanym) filtrem UV/IR, dodatkowe przejściówki, których przeznaczenia jeszcze nie ustaliłem, oraz kabelki USB i ST4.

20180221_114406.jpg.22c17f11b964078e4b9f6fd4003865b2.jpg

Filtr UV/IR ma dość intensywny kolor. Kiedyś kupiłem taki filtr od Baadera, który ma bardzo delikatne zabarwienie. Prawdopodobnie filtr dostarczony z kamerką dość mocno wycina nie tylko IR ale też nieco czerwonego koloru. Jaki by ten filtr nie był to jest w cenie kamerki więc nie ma co narzekać :)

20180221_114517.jpg.465214368fcec627af6489b11837078f.jpg

poniższe zrzuty ekranu pokazują zawartość płytki z oprogramowaniem. Jak widać producent dostarczył sterowniki od ASI120, więc kamerka jest widoczna w systemie jako ASI120

kam1.png.320dde27eb9fc1faf5ae617a096370e1.png

kam2.png.b007a1f78ad004c19e77d04f1686c6e2.png

wreszcie doczekałem się pogody i jednocześnie wolnego czasu więc miałem okazję przetestować kamerkę. Zrobiłem nią kilka zdjęć Księżyca. Warunki były, jak to w lutym, bardzo dobre. Łysy znajdował się wysoko, a seeing był znakomity. W wizualu użyłem nawet okularu 7 mm z Makiem 180 co dało powiększenie 380x. Przez większość czasu obraz był znakomity, a tylko momentami lekko pływał. Podobnie było podczas avikowania. Zdjęcia w ognisku głównym przy ogniskowej 2700

19_28_10.png.a39e3676b8466b649c2617c4c167171b.png

19_29_29.png.d19a289b4bda0e54b5f9c466fbc7deba.png

19_35_38.png.56a55e77620c398756487b01d6a20abe.png

zdjęcia tylko zestackowane i automatycznie wyostrzone w AS2 oraz lekko wykadrowane w PhotoScape. Jak na kolorową kamerkę wydają się OK, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że kosztuje ona tyle co nieco lepsza kamerka internetowa

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za kamerkę zapłaciłem 96$ co przełożyło się na 339 zł po kursie w dniu zakupu. To oznacza, że można mieć 2 kamerki w wersji kolor i mono w cenie używanej ASI120

kamerka kolorowa to nie jest idealne rozwiązanie do fotografowania Księżyca ale nie miałem wyboru. Jowisz pojawia się u mnie na chwilę około 6 rano. Muszę poczekać jeszcze ze 2 miesiące lub fotografować z innej miejscówki

 

choć kamerka spisała się znakomicie to muszę wspomnieć o pewnym minusie. Paprochy. Są wszędzie, w nowej kamerce trzeba wyczyścić matrycę oraz filtr UV/IR. Podobnie było po zakupie ASI178 więc to chyba standard.  Paprochy dostajemy w gratisie ;) . Innym, choć drobnym problemem jest współpraca z FC. Na podglądzie  pojawiła się kratka jak z pikseli z jednego koloru. Nie chciałem z tym walczyć w trakcie sesji więc do zbierania materiału użyłem SharpCap. Ma nawet nieco większe możliwości zmiany ustawień kamerki. Poza tym kamerce trudno cokolwiek zarzucić ... przynajmniej po pierwszym krótkim z nią kontakcie

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ZbyT napisał:

choć kamerka spisała się znakomicie to muszę wspomnieć o pewnym minusie. Paprochy. Są wszędzie, w nowej kamerce trzeba wyczyścić matrycę oraz filtr UV/IR. Podobnie było po zakupie ASI178 więc to chyba standard.

Absolutnie nie jest to standard, chyba że u Chińczyków :P No ale za te 3 stówki jestem w stanie przełknąć konieczność wyczyszczenia matrycy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, ZbyT napisał:

 Innym, choć drobnym problemem jest współpraca z FC. Na podglądzie  pojawiła się kratka jak z pikseli z jednego koloru. Nie chciałem z tym walczyć w trakcie sesji więc do zbierania materiału użyłem SharpCap

Może niepotrzebnie pytam, bo jesteś doświadczonym astroamatorem czy ... miałeś w opcjach programu ustawioną debayeryzację do podglądu? Jeśli nie, to kratka będzie gratis ;) ...

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie zrobiłem ale nie przyniosło to spodziewanego efektu więc przełączyłem się na SharpCap. Szkoda było czasu na walkę z ustawieniami. Przyzwyczaiłem się do FC dlatego sprawdzę co się dzieje

 

FC pokazuje temperaturę matrycy. Niby bajer ale warto go mieć. Szczególnie gdyby ktoś chciał używać kamerkę z dłuższymi czasami ekspozycji np. z rybim okiem do rejestracji meteorów lub do DS-ów. Kamerka pozwala na ekspozycje nawet 1000 sekund

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.