Skocz do zawartości

PHD2 problem z kalibracją


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

kupiłem sobie nowego monta - używany Avalon Linear. Mont jest fajny ale nie potrafię go oswoić. PHD2 pokazuje jakieś masakryczne wyniki, skoki o -+5 sekund, ale gwiazdy są całkiem spoko, dopiero na dłuższych czasach widać pojazd.

Ale, problem zaczyna się przy kalibracji i o to mi tu chodzi.

Mont się kalibruje robiąc kroki mniej więcej tak:

West step 1 : 1,3px

West step 2: 1,9px

West step 3: 1,2px

west step 4: 3,5px

West step 5: 3,1px

itd

Jeden raz to przy 55 kroku wrócił mi prawie do zera. Innym razem jakoś poszło, ale wynik kalibracji jest fatalny. Ra ok, DEC masakra, nieortogonanly i do tego jakby dwie równoległe ścieżki.

Ktoś ma pomysł?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Krzychoo226 napisał:

A jak ustawiasz montaż na polarną?

nie no to chyba odpada . Warto zobaczyć strony z ustawieniami oraz czy podałeś poprawnie wszystkie parametry przy pierwszym uruchomieniu ( można to też zrobić później) no i po pierwsze to fotki c SUM błędu ( zobaczymy co uważasz za masakrę :)) oraz ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie

ustawiam na polarną za pomocą programu sharp cap, bardzo dokładnie

ustawienia monta są według wskazań producenta (Avalon takie daje)

nie rozumiem tego cofania się co drugi krok

jakby coś sprężynowało

Avalon ma paski, i się zastanawiam, czy coś mu tam nie odskakuje jak się impuls kończy

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibrować warto na gwiazdach w okolicy rownika. 

Im teleskop "patrzy wyżej" tym długości kroków kalibracji muszą być większe.  

Np kalibracja w okolicy M81 nie ma dla mnie sensu, a w pobliżu dolnej cześć Lwa jest już ok. 

Ilość kroków jak dobrze pamiętam miałem ustawione na ok 15szt w każdym kierunku. 

Nie wiem jak w Avalon ale ja u sieie ww NEQ6 robię ponowną kalibracje po meridian flip. Czy trzeba? Mam wrażenie że lepiej prowadzi z tym zabiegiem. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Pav1007 napisał:

hmmm, nie wiedziałem, że PHD2 robi wykres do kalibracji :-)

 

Na początku ustawiłbym sporo większy krok kalibracji - żeby montaż bardziej się ruszył.

Oj tam czepiasz się :)

Pomieszałem dwie rzeczy.

Chodziło mi o ten "wykres" wyniku kalibracji.

image.png.ea944657496bf42e97250984fb217ca4.png

Sorry za zamieszanie

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Pav1007 napisał:

hmmm, nie wiedziałem, że PHD2 robi wykres do kalibracji :-)

 

Na początku ustawiłbym sporo większy krok kalibracji - żeby montaż bardziej się ruszył.

tak zrobię, zobaczymy co z tego wyjdzie

14 godzin temu, bas.sic napisał:

Oj tam czepiasz się :)

Pomieszałem dwie rzeczy.

Chodziło mi o ten "wykres" wyniku kalibracji.

image.png.ea944657496bf42e97250984fb217ca4.png

Sorry za zamieszanie

Tez miałem na myśli ten wykres. DEC jest nieortogonalne do RA i jest utworzone z dwóch równoległych linii.

Nie mam na razie jak wrzucić, bo mam to na astro lapku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kubaman napisał:

tak zrobię, zobaczymy co z tego wyjdzie

Stawiam, że to to, bo jak napisałeś w pierwszym poście różnica ruchu to zaledwie 0,7px (między stepem 2 i 3) - nie wiem jaki masz guider ale zakładam, że to ok 2-3" - mogło to być spowodowane albo wyborem zbyt dużej (jasnej, prześwietlonej) gwiazdy i PHD nie potrafił dobrze wyznaczyć centroidy albo seeingiem, który zbytnio rozmywał rzeczoną gwiazdkę.

Jestem ciekaw jaki będzie tego efekt.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giude Exposure in seconds 0,5 to 1 - to chyba w górach w Hiszpanii. Tylko zastanawiam się jaki sens ma taki czas w praktyce skoro nawet eq6 nie ma zrobi dramatycznego skoku w ciągu 3, 4 sekund. czas naświetlania ustaw na 3 sekundy, poniżej będziesz gonił seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem w sieci, chodzi o to by wykryć minimalny ruch - stąd zarówno czas ekspozycji jak i minimum move sa nastawione na minimum. Wtedy dokonujemy szybkiej serii mikrokorekcji, zamiast rzadszych ostrych. Belt drive ma bardzo wyczuloną reakcje na pulsy korygujące. Tyle wiedzy z internetu.. Ja mam ogniskową 600 i ustawione 1,5 sek.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman ja Ciebie bardzo przepraszam, ale odnoszę wrażenie że za każdym razem próbujesz udowodnić, że wiesz lepiej. Być może się mylę - jeśli tak to przepraszam.

Napisałeś, że "chodzi o to by wykryć minimalny ruch" - ja natomiast powiem, że w tym minimalnym ruchem będzie pływanie gwiazdy w atmosferze (SEEING!) a nie błędy montażu, które należy korygować.

Napisałeś "Wtedy dokonujemy szybkiej serii mikrokorekcji" - zdajesz sobie sprawę, że im więcej ruchów tym więcej potencjalnych błędów - w tym wypadku ta "szybka seria mikrokorekcji" próbuje walczyć z seeingiem. Do tego - kto powiedział, że rzadsze korekty są ostre? Jeśli montaż pracuje równo i jest dobrze ustawiony na polarną to nie będą ostre.

 

Wybacz, ale dla mnie to są bzdury. Przeszedłem już drogę "szybkich mikrokorekcji" dawno temu i z doświadczenia wiem, że to nie tak działa jakby się mogło wydawać.

Możesz podlinkować gdzie taka wiedza jest w internecie? wpiszę sobie na "czarną listę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kubaman napisał:

no własnie i pierwsze i drugie akurat wie

Ta tabela nic nie mówi o skali guidera. Masz jakiś inny Avalonowy kalkulator, w którym podajesz ogniskową guidera oraz rozmiar pixela kamery guidującej? Chodzi o to, że jeśli to narzędzie nie zna tych parametrów to nie jest w stanie podać sensownych wartości do PHD2.

Natomiast ustawienia guidingu wg tabeli jaką wkleiłeś gwarantują guidowanie seeingu. Może to powodować (spekuluję) dziwne zachowania podczas kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, ja Cię też przepraszam bo nie rozumiem uwagi pod moim adresem. Napisałem wyraźnie, że to nie są moje gdybania, tylko wyjaśnienie ze strony producenta oraz userów sprzętu, ja sam nie mam pojęcia. Napisane masz centralnie w tym screenie, który dałem wyżej. Być może producent tego sprzętu pisze bzdury, ale nie mnie to oceniać. 

 

http://www.avalon-instruments.com/support/13-troubleshooting/117-phd2-guide-suggested-parameters

 

a tu jest pani, która przez ostatnie 5 lat używala Lineara,wiekszośc jej zdjęć jest z tego monta, ostatnio zmieniła, bo robi dwoma teleskopami na raz

https://www.swagastro.com/

a tu jej osobiste ustawienia do tego monta, z czasem ekspozycji 1 sek

guide_guide_settings_1.jpg

 

to tyle w kwestii wiedzy lub niewiedzy

chętnie posłucham kogoś, kto ma pomysł jak mi pomóc

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, ale dopiero z domu

w dziale Deep Sprace jest zdjęcie M82 z tego setu, ale tylko dla 60 sek ekspozycji. 

a tu jest stack z tego monta dla czasów 120 sekPS final 1- resize.jpg

 

wykres PHD2 wyglądał masakrycznie

dla dłuższych czasów było pojechane

chce zacząc od tej kalibracji

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kubaman napisał:

Paweł, ja Cię też przepraszam bo nie rozumiem uwagi pod moim adresem. Napisałem wyraźnie, że to nie są moje gdybania, tylko wyjaśnienie ze strony producenta oraz userów sprzętu, ja sam nie mam pojęcia. Napisane masz centralnie w tym screenie, który dałem wyżej. Być może producent tego sprzętu pisze bzdury, ale nie mnie to oceniać. 

 

http://www.avalon-instruments.com/support/13-troubleshooting/117-phd2-guide-suggested-parameters

 

a tu jest pani, która przez ostatnie 5 lat używala Lineara,wiekszośc jej zdjęć jest z tego monta, ostatnio zmieniła, bo robi dwoma teleskopami na raz

https://www.swagastro.com/

a tu jej osobiste ustawienia do tego monta, z czasem ekspozycji 1 sek

guide_guide_settings_1.jpg

 

to tyle w kwestii wiedzy lub niewiedzy

chętnie posłucham kogoś, kto ma pomysł jak mi pomóc

 

Strzeliłem sobie z tą Hiszpanią post wcześniej, a potem wklejasz Sarę :D w Hiszpanii guidowanie z czasami 1 sekundy może mieć sens gdy mamy ekstremalnie dużą skalę, chociaż jakoś ciężko mi wymyślić konfigurację w której mogłoby to więcej pomóc niż zaszkodzić. Masz montaż który ma bardzo gładki przebieg prowadzenia, który nie szarpie i nie ma potrzeby go pilnować tak rygorystycznym guidingiem. Polska praktyka pod polskim seeingiem mówi wyraźnie że lepiej pozwolić gwieździe się dobrze rozmazać w ciągu tych 3, 4 sekund niż gonić niedoścignione czyli seeing, bo wówczas będzie szarpało po każdej ekspozycji kamery guidera.

Swoją drogą ten guiding Sary na moje oko zdecydowanie za często robi korekty.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychoo, myślałem podobnie, ale zmiana ekspozycji na czasy dłuższe nic 2 sek dawały negatywny efekt - przynajmniej na wykresie PHD. Być może realne rezultaty były by inne, tego nie sprawdziłem. Próbowałem tez bez guidingu i wynik jest marny, nawet 20 sekundowe sekwencje są poruszone. Pisałem do Avalona i Luciono mi odpisał, ze ten mont musi być guidowany, zawsze.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.