Skocz do zawartości

PHD2 problem z kalibracją


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, MateuszW napisał:

No bez jaj, elektronika z EQ6? :) Jeszcze mi powiedz, że pilot to SynScan :)

oczywiście, teraz Avqalon robi swoje, ale przez vhyba 3 lata robił z bebechami Skywatchera

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pomysł był nieco inny. Zdejmij wszystko z montażu, przede wszystkim to wielkie działo i powieś na nim sam guider. Tylko zamocowany sztywno, a nie na taśmę klejącą jak na zdjęciu powyżej... Weź ten refraktorek 80/400 który miałeś wcześniej, skręć go porządnie w jakichś obejmach np: http://www.astrokrak.pl/obejmy/1413-pierscienie-regulacyjne-do-guidera-z-dovetailem-.html i zobacz co wtedy powie guider. Póki co nie wiem nawet na ile śrub dokręcona do dovetaila jest stopka tego wielkiego canona.

Żeby nie było te obejmy to dziadostwo i nikomu tego rozwiązania nie polecam. Miałem takie do 80/400, było jako tako. Ale skoro nie masz oryginalnych pasujących idealnie do szkła którym fotografujesz to lepsze to niż nic. Podparcie w jednym punkcie to zło.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć po długiej przerwie

 

niestety problemy zdrowotne nie pozwoliły mi zajmować się astronomią w zasadzie od kwietnia, ale powoli wracam sobie do hobby.

Zrewido2wałem zasadniczo wszystkie kwestie poruszane w tym wątku i posłuchałem wielu rad.

 

Obiektyw mocuję na dwóch obejmach, do tego musiałem zmienić dovetaila na sporo dłuższy.

Kupiłem mały szukaczo guider zamiast 80/400 z obejmami do kolimacji z osią obiektywu

 

Wczoraj odpaliłem sprzęt na próbę. Nie chce zapeszać, bo różnie może być, ale kalibracja wypadła tym razem tak:

1321940581_27.08kalibracja.jpg.89462753ef60e42269534544f5740f23.jpg

 

a przykładowa klatka 10 minut wygląda tak:

L_NGC6888_Ha_G139_2018-08-28_23-27-20_600s_2018-08-28_23-27-20.thumb.jpg.f8b5b51acb5fc272fef96e1ff8111a63.jpg

nie jest idealnie, całkowity błąd wyniósł około 1,2sek, a celuję w dwa ray mniej, ale bardzo wyraźnie widać różnicę i teraz chyba można zająć się optymalizacją.

I tak ta 10 minutowa klatka jest znacąco lepsza od poprzednich 3-4 minutowych, a nawet minutowych.

Ustawienia PHD2 dałem zgodnie z wytycznymi Avalona i Sary - agresywność 100%, MnMo - 0, czas naświetlania 2 sek i 4 sek i przy 4 sek było nieznacznie gorzej.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tayson, sprawdzę to. Na razie odinstalowałem ascoma, a wersja 6.4 zawiesza mi się i na razie nie mam nic. Instalacja VB osobno nie pomaga.

 

Avalon rekomenduje ustawienie bodajże 0.35 dla podobnej do mojej ogniskowej. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee to nie my tłukliśmy temat, że ustawienie MnMo na 0 to guidowanie seeingu i Avalon pisze bzdury w swoich zaleceniach? :D

 

Weź zrób mi przyjemność ;) (albo sobie ;)) i machnij jedną klatkę 10 min z ustawieniem MnMo 0,1 dla obu osi, przy czasie guidingu 2 sek. Strzelam z tą wartością MnMo, ale każda większa od 0 jest lepsza.

Co prawda pojechanie gwiazd w jednej tylko osi to mniej prawdopodobny efekt guidowania seeingu (chyba że masz luz w jednej osi i telepie Ci nią przy każdej korekcie), ale jestem ciekaw czy zauważysz zmianę w jakości obrazu gwiazd.

 

Niezależnie od tego jak świetny masz montaż, to jeśli każesz mu podążać za każdą zmianą położenia gwiazdy, w dodatku naświetlając ją krótko (2 sek), to będziesz guidowal seeing, niezależnie od tabelek jakie pokaże producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.