Skocz do zawartości

PHD2 problem z kalibracją


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Mi ogarnięcie guidingu w NEQ6 zajęło jakieś pół roku, więc się nie stresuj, że po 2-3x Ci nie idzie. 

 

Jeżeli kupiłeś używany mont to spytaj poprzedniego właściciela o ewentualne ustawienia. Może coś pomoże. 

 

Po zmianie ustawien daj montazowi chociaż 5min na dostosowanie się do nowych wytycznych. 

Edytowane przez Tayson
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kubaman napisał:

chętnie posłucham kogoś, kto ma pomysł jak mi pomóc

W tym wątku masz co najmniej 3 posty gdzie dostajesz informację co możesz spróbować zrobić by kalibracja się udała poprawnie.

W przypadku tak krótkiego czasu ekspozycji i małego ruchu podczas kalibracji takie "cofnięcia" są prawdopodobne.

 

Powodzenia.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tayson napisał:

Mi ogarnięcie guidingu w NEQ6 zajęło jakieś pół roku, więc się nie stresuj, że po 2-3x Ci nie idzie. 

 

Jeżeli kupiłeś używany mont to spytaj poprzedniego właściciela o ewentualne ustawienia. Może coś pomoże. 

 

Po zmianie ustawien daj montazowi chociaż 5min na dostosowanie się do nowych wytycznych. 

tak zrobiłem, ale słabo

 wieczorem wkleję wykres to może się nieco wyjaśni

 

zakładam, że dopóki nie zrobię dobrej kalibracji nic się nie poprawi

zamierzam radykalnie zwiększyć krok, by ewentualnie wyeliminować wpływ seeingu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co w takim razie montaż paralaktyczny skoro obie osie muszą pracować cały czas:D

Ustaw najpierw montaż tak na polarną, żeby chociaż 30s uprowadził, jeżeli jego PE na to nie pozwala to tak  żeby w DEC nie było poruszenia a jedynie w RA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tayson napisał:

Po zmianie ustawien daj montazowi chociaż 5min na dostosowanie się do nowych wytycznych. 

No tak, musi to przemyśleć :-D (sorka za żart :-) )

 

6 minut temu, kubaman napisał:

zamierzam radykalnie zwiększyć krok, by ewentualnie wyeliminować wpływ seeingu

Spróbuj jeszcze zwiększyć czas naświetlania pojedynczej klatki do 3-4 sekund (w ten sposób zniewelujesz seeing). Zwiększony krok powoduje, że obraz rozmytej gwiazdy (a co za tym idzie - centroida) nie pokryje się z centroidą poprzedniego pomiaru. Separacja pomiarów będzie większa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, ja już mniej więcej tak zrobiłem. Jak zobaczyłem co się dzieje przy ustawieniach Avalona, zmieniłem wszystko tak jak miałem z powodzeniem w EQ6. Nie działa, mont wali takie korekty, że mi po 3 arc sec wykres wypada. On się tak jakby chybocze, nie jest to delikatne puknięcie raz tu raz tam, tylko notoryczne machanie w obu osiach. I OK, tylko amplituda tego powinna isę mieścić w +-0,5 arc sec, a nie w +-3 arcsec. Eksperymentowałem z ustawieniami jak dla EQ6 ale zmniejszonym ruchem przy pulsie, ale mont mi odjeżdża od nominału, dryfuje po 10 minut zanim wróci.

Polarną mam ustawioną bardzo precyzyjnie, poświęcam na to 30 minut.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to stawiałbym bardziej na luzy w montażu a nie kwestie programowe - skoro zwiększałeś czas i krok kalibracji i to nie pomogło.

Spróbuj zrobić coś takiego:

1. przekoś biegun (np oś azymutu) o jakieś 5*

2. Ustaw teleskop w stronę deklinacji 0* (na jakąś jaśniejszą, ale nie za jasną gwiazdę), może być wyższa deklinacja ale najlepiej jakby było w okolicy 0*

3. Zrób zdjęcie - bez guidingu ale z prowadzeniem - możesz ok 5 minut naświetlać

efektem tego będzie falka zarysowana przez gwiazdę - sprawdź czy ta falka jest regularna czy poszarpana czy może ma nierówną amplitudę... a najlepiej żebyś zamieścił zdjęcie tutaj.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli montaż 20s nie uprowadzi bez guidingu to zwiększanie czasu może nic nie dać.

W przekładni pasowej może występować efekt sprężynowania o którym pisałeś na początku, jak pokażesz zdjęcie to powiem Ci czy to może być przyczyną.

Przerabiałem to u siebie, mój montaż ma w tej chwili w osi DEC przekładnie cierno pasową i miałem taki problem.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo korekt, obstawiam że NEQ6 prowadził lepiej ;-)

Snr gwiazdy postaraj się o większą wartość, tak samo profil gwiazdy - wieksza szpica. 

Kilka korekt jedna przy drugiej tej samej osi przeważnie oznacza luzy w tej osi. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ MAX RA do poziomu 1500 i sprawdź czy taki impuls pomoże utrzymać oś RA w ryzach. Sądząc po 3cim obrazku na którym podniosłeś do 800 jest szansa, że tak.

Nie wiem jak to możliwe jeśli masz napęd paskowy, ale  z wykresu prowadzenia osi RA wyraźnie widać, że w tej osi masz duże luzy / backlash - spójrz na to jak długo pracuje korekta w RA zanim montaż zareaguje zmianą kierunku i nagle przeskakuje na drugą stronę osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwiazdę wybrał sam PHD2..

nie wiem jak sprawdzić te luzy, generalnie ten typ nie ma luzów :)

kiedy usiłuję pokiwać osią nie ma żadnego najmniejszego nawet ruchu. Jak nacisnę mocno to oś się gładko obraca, czuję że ruszam paskami i silnikiem, ale to trzeba przyłożyć moment ;)

EQ6 którego mam ma dobrze wyczuwalne luzy, Linear przy tym nie ma nic, taka chyba konstrukcja

 

tu jest sub z jednego z tych wykresów powyżej. Odrzucony, musiałem go z kosza wygrzebać. Co bardzo ciekawe, mimo, że wykres szaleje, realnie te posunięcia są małe, a 80% klatek nie miała ich wcale i zrobiłem z nich stacka linkowanego wyżej. Zupełnie jakby ten wykres nie był adekwatny do zachowania monta. Ktoś w sieci pisał o podobnym zachowaniu, tylko ze skokami do +_2 arc sec, że być może korekty są tak szybkie, że wypadkowa naświetlania jest ładnie w centrrum, ale nie wiem czy to możliwe.

 

 

Radek, następnej nocy tak zrobiłem, podnosiłem korekty stopniowo od tego co rekomenduje Avalon do 2500 ale nie było efektu. Mont i tak podryfował na wykresie.

 

L_ic443_Ha_G139_2018-02-17_00-04-07_120s_2018-02-17_00-04-07.jpg

L_ic443_Ha_G139_2018-02-17_00-04-07_120s_2018-02-17_00-04-07 crop.jpg

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Duser napisał:

Masz martwą strefę ustawioną w obu osiach na zero - tak nie może być. Oczywiście nie tłumaczy to tych monstrualnych odjazdów w RA . Nie masz żadnych luzów w tej osi?

bez względu na ekspozycję o którą tu pokruszyły się kopie, ten wymóg deklarują wszyscy użytkownicy i sam producent - MnMo na zero. Ale i tak kombinowałem, bez szczególnej poprawy lub pogorszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kubaman napisał:

bez względu na ekspozycję o którą tu pokruszyły się kopie, ten wymóg deklarują wszyscy użytkownicy i sam producent - MnMo na zero. Ale i tak kombinowałem, bez szczególnej poprawy lub pogorszenia.

A to juz bardzo dziwne, bo wtedy usiłujesz korygować seeing , ilośc niepotrzebnych korekt wzrasta niebotycznie i na pewno nie pomaga w prowadzeniu.

Jaka jest ogniskowa guidera? To OAG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guider się gnie jak cholera, ta tubka ma najgorszy znany mi focuser, w dodatku z przedłużką. Ale zakładam, że to jest na stałe, w czasie takiej jesji nic się nie rusza.

zestaw wygląda tak (nie patrzcie na kable, to jest miejsce parkingowe :) )

 

 

 

 

 

IMG_20180220_074939.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię bardzo:)  Powiem ci tak - ja w swoim setupie miałem guider zamontowany dużo staranniej - na dwie, skręcone na sukinsyna obejmy z solidnym dovetailem . I mimo to na 10 min ujęciach gwiazdy były pojechane - efekt ugięć między guiderem a blaszanym Newtonem( w okolicach wyciągu) . Zmiana na OAGA - i zero pojechanych gwiazd , nawet na 40 min klatce . A co dopiero za ugięcia są u ciebie na tym połączeniu guider-teleskop na 1 obejmę  - 1000 x takie, jak były u mnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za wskazówkę, sprawdzę to na pewno

choć czuję, coś, że to nie to, przynajmniej nie wszystko..

czy tego typu ewentualne ugięcie może dać taki wynik kalibracji?

popatrz, jak Jon Rista ma to zamontowane - na gumce

EuJvQK8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda powolne ugięcia nie powinny generować takiego efektu - wtedy wykres guide jest prawidłowy, a gwiazdy są mimo to pojechane. Ale u ciebie może dochodzić do jakichś gwałtownych zjawisk( ułamki milimetra wystarczą) i nagle gwiazda prowadząca odskakuje z centrum, PHDpróbuje to wyguidować , potem jest nadkorekcja w drugą stronę i zanim montaż się ustawi na nowo, masz taki odjazd.

A Rista ma szukaczoguider ( leciutki) przykręcony do obejmy , a nie na gumce.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.