Skocz do zawartości

PHD2 problem z kalibracją


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł, zerknij na wykresy astro tuzów z tych wątków - wszyscy mają w tym moncie korekcje na DEC. Dlaczego - nie wiem, ale widzę że wszyscy mają.

n.p.

n.p.IMG_0823.thumb.PNG.120636554c7fcb6ad33e6

 

Teraz wynik jest gorszy, ale ustawienia są całkowicie inne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim będziesz rozkręcał montaż, złap za obiektyw od przodu i używając nieco większej siły spróbuj poruszyć całością w lewo i prawo, tak jakby był to pręt przeciwwagi. Mam przeczucie że to szkło stanowi wystarczające ramię by wygiąć mocowanie obiektywu.

A jeżeli to montaż to avalon musiał niesamowicie pokpić sprawe, chyba że... Masz z zewnątrz dostęp do naciągów paska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dostęp i chce go rozkręcić.

To używany mont i może być różnie, choć kupiłem od właściciela sklepu TecnoSky i był to jego osobisty montaż w obserwatorium, więc dziwne.

Luciano z Avalona zaproponował mi ewentualną naprawę za darmo (!) ale nie chce wysyłać tego do Włoch, jeśli się okażę, że to ja jestem lamerem

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kubaman napisał:

Zmieniłem guidera na kamerę główną - to samo

Jeśli masz to samo na optyce głównej to montaż kwalifikuje się do szpitala.

 

Krzychoo226 też ma rację, że to szkło może stanowić mocne ramie do wygięć, ale jeśli taki sam efekt występuje na guiderze i na obiektywie to ja stawiam na montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubaman, z uporem maniaka żonglujesz ustawieniami guidingu w sumie bez większych rezultatów. Możemy przetrząsnąć pół internetu  i napisać jeszcze kilka stron porad, ale dopóki nie zamontujesz porządnie obiektywu i guidera, to wszystko psu na budę.  Posłuchaj rad wynikających z wieloletnigo doświadczenia wielu astrofotografów.  Coś co wydaje się sztywno zamocowane, wcale sztywne być nie musi. 

Z życzliwością. 

P.

Edytowane przez Piotr4d
literówki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr

przecież słucham Waszych rad. Zmieniłem ustawienia, sprawdziłem główną kamerę.

Dodam tylko, że ten sam zestaw guidowałem na EQ6 z dużo lepszym wynikiem.

Montaż jest bardzo nietypowy, producent zaleca ustawienia (i robią to inni userzy) które nie podobają się większości tu na forum, ale to nie są moje pomysły przecież.

Zapewne jest uszkodzony, ale chcę się dowiedzieć - szukam pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krzychoo226 napisał:

A gdyby zamontować jakikolwiek inny LEKKI obiektyw z samą kamerą i użyć tego jako giudera? Tak by mieć całkowitą pewność że jest sztywno i to co wyprodukuje PHD2 pochodzi z montażu.

dokładnie tak kombinuję

chcę użyć 135/2.0 tylko muszę załatwić przejściówkę

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tymczasem pokażę wyniki z wczoraj

kalibracja - zrobiłem tak jak powiedział Paweł, zasadniczo zwiększyłem krok, mam chyba trochę za mało kroków kalibracyjnych, ale wyszło

kal2.thumb.png.9c21ddb45d8075375dfb300600641277.png

 

 

Tak wyglądał wykres po wielu różnych próbach ustawień. Popatrzcie na wykres rozrzutu, jak sieje po RA5a993286cfa41_01.03phd2.thumb.png.9252102116bf10b9bd2c0e69195fae2a.png

 

a jak bardzo zmniejszyłem (prawie wyłączyłem guiding po DEC0 to się trochę uspokoiło na tej osi. Później było nawet lepiej, jak zmniejszyłem agresywność do 20.

5a9932d17bd86_01.03phd20-lepiejwRA.thumb.png.6f185d1f5598c12af1a4cfaca4fa3eb3.png

Na wykresach są to wyniki sporo lepsze niż poprzednio, ale zdjęcia są niestety bardziej poruszone w RA niż wtedy.

 

co ciekawe, już myślałem że mam rozwiązanie, ale to był chyba hot piksel a nie gwiazda. Ciekawe, bo wtedy wynik powinien być płaski a nie jest.

 

cuda.png

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kubaman napisał:

Ciekawe, bo wtedy wynik powinien byc płaski a nie jest.

Program wylicza pozycję centroidy gwiazdy, więc nawet jak jest nią jednopikselowy hotpiksel, to i tak znaczenie ma jego otoczenie, które posiada jakiś szum. Zapewne widzisz tu szum odczytu kamerki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Pav1007 proponuję byś sprawdził inny program do guide, np. stary PHD. Ja miałem podobną sytuację z PHD2 i EQ6. Nie mogłem przeprowadzić poprawnie kalibracji, wykresy wariowały, a gwiazdki tylko lekko pojechane. Wróciłem do starego PHD i tych problemów już nie było. Nie wiem z czego to mogło wynikać. 

Tak czy inaczej zanim rozbierzesz lub wyślesz do naprawy sprawdź również działanie monta z innym programem do guide.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki,

mam tylko pytanie - żeby coś sprawdzić potrzebuję zrobić zdjęcia

a ATP którego używam nie ma opcji PHD, jedynie PHD2, czy ktoś może doradzić jak to ominąć?

 

Generalnie to zastanawiam się czy nie zaprosić kogoś ze sprawdzonym zestawem do mnie by to przetestować. Rozkręciłem monta - na razie bez ingerencji w mechanikę i wygląda to super pięknie, zero luzów, nic się nie rusza, nic nie jest wyrobione, paski napięte itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kubaman napisał:

a ATP którego używam nie ma opcji PHD, jedynie PHD2, czy ktoś może doradzić jak to ominąć?

ATP? nie przypadkiem APT? Jeśli tak, to APT pracuje z PHD bez problemu ( u mnie pracowało ). Odpal oddzielnie PHD, odpal guiding i zobacz jak prowadzi. Potem odpal APT i zrób testowe klatki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, ze powoli coś się klaruje :)

Po pierwsze zmieniłem optykę guidera na sztywniejszą jak sugerował; Krzychoo

Zestaw wygląda tak:

IMG_20180303_114608_S.jpg.53a7de615334bde67b72340e2ceb25e9.jpg

 

Sam obiektyw główny usztywniłem dodatkową obejmą,. Kupiłem ją w tym właśnie celu, ale miała być montowana dalej, na większej średnicy obiektywu. tylko mam za krótkiego dovetaila. Trochę prowizorka, ale jest sztywniej.

 

IMG_20180303_123911_S.jpg.dbb329a3f08ec04708154a73618f0cfa.jpg

 

 

Całość na moncie wygląda tak:

 

IMG_20180303_161048_S.thumb.jpg.f3a5dc833c9f48cd8d8bd3a5cc0e00fe.jpg

Guider dalej się nieco chybie, ale mniej. Na zdjęciu przed ustawieniem ostatecznej pozycji w uchwycie.

Dzisiaj jest tak - wykres jest dużo lepszy w PHD2, ale dalej fatalny. Natomiast faktyczne wyniki dla 5 min klatek są całkiem spoko, naprawdę całkiem akceptowalne. Bliżej rozwiązania. Zobaczymy jak pójdzie do końca sesji.

 

Ponadto odkryłem coś co na pewno na znaczenie na działanie osi DEC.

Otóż dzisiaj ustawiając sprzęt po ciemku zabrakło mi śruby ALT w moncie. Zdziwiony podniosłem nóżkę, ale coś mnie tknęło i sprawiłem z latarką co się dzieje. Otóż wygląda na to, ze poprzedni właściciel, którym mieszka we Włoszech, mechanicznie tak ustawił mont, by miał zakres 20-40 stopni, no a Kraków jest na 50 stopniach. Ustawiam mega precyzyjnie na polarną, ale nieświadomie kosztem wypoziomowania, nie zauważyłem tego wcześniej po ciemku. Muszę rozebrać podstawę monta i mienić ustawienia, bym miał zakres jaki potrzebuję.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie guidera to totalna porażka! 

Obejma na głównym obiektywie może Ci ją wyginac w dół. Kolimacja poleci na całego. 

 

Edit. 

Gdzie masz rozporke do nog montażu? Ona zwiększa sztywność całości. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie nie mam tego jak inaczej zrobić, ogólnie muszę zacząć od zdobycia bardzo długiego dovetaila.

Przy okazji Tomek - jak to jest z guiderem, czy on musi być skierowany w ten sam punkt co teleskop, czy musi być skolimowany? Bo to chyba nie do końca to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, guider powinien być skierowany w ten sam punk co główna tuba.  Po to stosuje się pierścienie, aby móc go regulować. 

Kolimacja jest mniej istotna. Oczywiście im dokladniejsza tym lepiej. Gdy przez oag w rc ujrzałem fasolke zamiast gwiazdki byłem zdesperowany, jednakże maxim nie miał najmniejszego problemu z prowadzeniem. 

Obecnie mam ts 60mm guidescope i jestem z tego mega zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

Tak, guider powinien być skierowany w ten sam punk co główna tuba.

Tak na prawdę, jeśli polarna jest super ustawiona, to guider może celować w inne miejsce. Ale odchyłka polarnej powoduje rotację pola wokół gwiazdy guidera, a im jest ona dalej od środka kadru, tym rotacja kadru będzie większa. Trudno mi powiedzieć, jaką odchyłkę polarnej i guidera można dopuścić...

11 minut temu, kubaman napisał:

Przy okazji - Duser - tak wyglądają bebechy przekładni paskowych w tym moncie.

No bez jaj, elektronika z EQ6? :) Jeszcze mi powiedz, że pilot to SynScan :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.