Skocz do zawartości

Wybór kamerki do US


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Nie kupuj tego:  

https://www.teleskopy.pl/Reduktor-ogniskowej-0,5x-/-1,25--z-gwintem-filtrowym-teleskopy-1399.html 

to straszne dziadostwo :)

BTW, będę miał Chameleona3 na zlocie to sobie możesz przetestować :)

Dlaczego dziadostwo ? To może jakiś inny reduktor. Na zlocie nie wiem czy będę (jak juz to się zdecyduje na ostatnią chwilę) - a z tym Chameleonem to muszę zdecydować dość szybko, bo już parę dni przeciagam rezerwacje.

57 minut temu, RMK napisał:

Kojarzyłem, że kiedyś pytałeś o ten filtr - nie pamiętam, czy tu czy na innym forum. Poza tym widziałem efekt zrobionej całej tarczy przez SCT8 i robił baaardzo pozytywne wrażenie ;) tak samo, jak wydrukowałem swój Księżyc z ASI178 (2x2metry) więc samo mi się to jakoś skojarzyło, że skoro SCT8 to chyba filtr + folia.

Chyba lubię duże rozmiary, oglądanie nawet na dużym monitorze/telewizorze mniej mi odpowiada.

Tak pytałem i ludzie odradzili - efekt taki sobie, w dodatku folii ND 3.0 już nie produkują, a klin Hershela kosztuje i tylko do refraktorów. Moduł Lunta też tylko do refraktorów, ale już jest przyzwoity efekt. Poza tym już raz kupiłem ten moduł i miałem go przez ok 3 tyg. w UK i mi go ukradli podczas włamania na kilka dni przed powrotem (też gdzieś wątek na forum jest). Więc tym bardziej filtr baadera jakos nie przykryłoby mi straty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Charon_X napisał:

Dlaczego dziadostwo ? To może jakiś inny reduktor. Na zlocie nie wiem czy będę (jak juz to się zdecyduje na ostatnią chwilę) - a z tym Chameleonem to muszę zdecydować dość szybko, bo już parę dni przeciagam rezerwacje.

 

Dlatego bo wprowadza straszne degradacje obrazu - nawet ciężko to nazwać - gwiazdy robią się fasolowate i rozmyte. Mam taki w oprawie 2'' i nie polecam.

Z tych bardziej budżetowych to ten Baader daje radę 

https://deltaoptical.pl/kompresor-alan-gee-mark-ii

ale raczej nie nada się do PST bo potrzebuje sporo backfocusa. Ciężko będzie znaleźć coś sensownego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano niestety, obraz łatwo powiększyć bez utraty jakości (od lat używam pospolitego Barlowa SW 2x T2 i efekty bez zarzutu), w drugę stronę o wiele gorzej. W przypadku Słońca najlepiej dokupić po prostu mniejszy refraktorek do mniejszej skali. Sam mam TravelScope 50:

79a09b03c1ed9116efcdc0f58da5a62f.16536x1

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.