Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, slvmtz napisał:

Jak zwykle muszę powiedzieć, że kapitalna robota. Uważam, że jest Pan bezkonkurencyjny w kwestii przedstawiania skrótowych informacji dotyczących nadchodzących zjawisk astronomicznych.

Jak tak dalej pójdzie, to zacznę się rumienić - i to nie z powodu syberyjskiego mrozu ; ) Z całego serca dziękuję, Sławku! Miło się czyta pochwały, ale jeszcze milej spostrzeżenia, które utwierdzają mnie w przekonaniu, że założona przeze mnie formuła odpowiada widzom. Ogromnie się cieszę : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za film, super! Przyjemny głos i dykcja, dobrze sie słucha, a tego brakuje w wielu filmach, można powiedzieć że dzięki barwie masz genetyczną przewagę na starcie nad innymi :) 

Dodaje suba i proszę o więcej jako amator nieba :)

Edytowane przez dexter77
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dexter77 napisał:

Dzięki za film, super! Przyjemny głos i dykcja, dobrze sie słucha, a tego brakuje w wielu filmach, można powiedzieć że dzięki barwie masz genetyczną przewagę na starcie nad innymi :) 

Dodaje suba i proszę o więcej jako amator nieba :)

 

13 godzin temu, HAMAL napisał:

Dobra robota :) przyjemnie się ogląda

Ogromnie się cieszę i już biorę się do dalszej roboty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, majer napisał:

W tym filmie zgrzyta mi fakt, że Merkury będzie dobrze widoczny także w sierpniu, tyle że na niebie porannym.

Słusznie :) Sierpniowy czas widoczności Merkurego ująłem nawet w drukowanym Astrokalendarzu 2018. W moich filmowych opowieściach staram się jednak uwzględniać - nazwijmy - "czynnik ludzki", czyli dogodność obserwacji danego obiektu lub zjawiska z punktu widzenia przeciętnego zjadacza chleba. Z ręką na sercu - komu będzie się chciało wstawać ok. 04:00 nad ranem na przełomie sierpnia i września, skoro ma możliwość ujrzenia Merkurego w marcu ok. 18:00-19:00? Zwróćmy też uwagę, że letnie okno jest mniej korzystne biorąc pod uwagę wysokość i jasność planety (z uwzględnieniem ekstynkcji), a także jej "identyfikowalność" (marcowa Wenus znacznie ułatwia odnalezienie Merkurego). Serdeczności! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, radio-teleskop.pl napisał:

Z ręką na sercu - komu będzie się chciało wstawać ok. 04:00 nad ranem na przełomie sierpnia i września, skoro ma możliwość ujrzenia Merkurego w marcu ok. 18:00-19:00?

 

Może nie tyle wstawać, co przebywać całą noc na zewnątrz. Myślę, że znalazłoby się trochę takich osób. Zwłaszcza, że to są wakacje i sezon urlopowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, majer napisał:

 

Może nie tyle wstawać, co przebywać całą noc na zewnątrz. Myślę, że znalazłoby się trochę takich osób. Zwłaszcza, że to są wakacje i sezon urlopowy.

W takim razie życzę udanych wakacji i lecę łapać Merkurego dziś, bo akurat niebo sprzyja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

Wczoraj Merkury był z Krakowa bardzo słabo widoczny gołym okiem. Dziś niebo wygląda lepiej niż wczoraj, więc i z Merkurym będzie pewnie nieco łatwiej, zwłaszcza że dziś będzie on świecić też troszeczkę wyżej.

Wczoraj z okolic Torunia praktycznie w ogóle go nie dostrzegłem, za to na zdjęciach utrwalił się całkiem nieźle - za chwilę ruszam po jeszcze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś z samochodu w trasie z Warszawy na Mazury widziałem tylko Wenus, ale na niebie było sporo cienkich chmur i siedząc z przodu jako pasażer  musiałem patrzeć się przez tylną szybę. Nie pomagały też pojawiające się co chwila lasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, majer napisał:

Ja dziś z samochodu w trasie z Warszawy na Mazury widziałem tylko Wenus, ale na niebie było sporo cienkich chmur i siedząc z przodu jako pasażer  musiałem patrzeć się przez tylną szybę. Nie pomagały też pojawiające się co chwila lasy.

A mi Merkury wreszcie zamajaczył obok Wenus - słabo, ale dało się go dojrzeć. Na Pomorzu wieczorne niebo było dziś bezchmurne i bardziej przejrzyste niż wczoraj. No i stałem sobie spokojnie w szczerym polu ;) To dopiero początek marcowej przygody z Merkurym, więc jestem dobrej myśli, że go w końcu upolujesz - powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.