Skocz do zawartości

Wspieramy Młode Talenty - Bieszczady 2018


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Pewnego dnia przyszedł mi pomysł do głowy aby na Bieszczadzkim Zlocie ruszyć z iniciatywą wsparcie młodych talentów astronomicznych.

Wsparcie to było by w postaci jednorazwego stypendium na zakup niezbędnego sprzętu do prowadzenia poważnych projektów astronomicznych.

Stypendium było by w postaci sprzętu zadeklarowanego przez wybraną osobę.

Prosze was o pomoc w kwestii wytypowania takiej osoby oraz wpłat drobnych kwot za pośrednictwem systemu zlotowego. Oczywiście duże kwoty tez są miłe widziane.

Potrzebuje tez komisję, składającą z kilku osób która zadecyduje komu przyznamy stypendium.

Czekam na wasze propozycje osób do stypendium oraz deklaracje wpłat przy rejestrowaniu sie na zlot.

Jako pierwszą osobę ja zgłaszam Gabriela Murawskiego (Libmar)

 

pozdrawiam Adamo

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea sama w sobie jest całkiem dobra, ale Twoja stronniczość i odgórna sugestia sprawiła, że jej nie poprę - na pewno nie w takiej formie. Szanuję postać i osiągnięcia Gabriel Murawskiego, gdyż jest to mój wieloletni przyjaciel, ale uważam, że jako pomysłodawca i organizator powinieneś zachować obiektywność. Mimo, że jak sam powiedziałeś o przyznaniu stypendium decydowała będzie specjalna komisja to nie jestem w stanie teraz uwierzyć, że będzie ona zupełnie bezstronna. Ponadto uważam, że zasięg projektu nie powinien obejmować tylko jednego forum, czy strony internetowej, albo i grupy na Faceboku. Społeczność Astropolis mimo tego, że jest duża to nie gromadzi wokół siebie wszystkich miłośników astronomii. Są oni kolokwialnie mówiąc porozrzucani po różnych miejscach internetu zatem możliwe, że gdzieś znajduje się równie wybitna jednostka, co Gabriel Murawski i czeka tylko na okazję wystartowania w konkursie stypendialnym. Pomysł, który przedstawiłeś oraz sama jego prezentacja wyglądają trochę, jak nieociosany konar drzewa. Postaraj się bardziej przyłożyć, porzucić odgórne sugestie i przedstawić ideę od nowa w późniejszym czasie.

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi ale na razie chce zrobić to o zasięgu małym takim tylko zlotowym.

Nie widzę w tym niczego stronniczego gdyż nie zamierzam być w komisji ani decydować w sprawie przyznania stypendium.

Jak masz pomysł to podziel sie lub pomóż w organizacji.  Potrzebuje chętnych do pomocy gdyż w grupie jest zawsze lepiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cóż, nie zgodzę się...

W dniu 1.03.2018 o 11:33, slvmtz napisał:

Ponadto uważam, że zasięg projektu nie powinien obejmować tylko jednego forum, czy strony internetowej, albo i grupy na Faceboku. Społeczność Astropolis mimo tego, że jest duża to nie gromadzi wokół siebie wszystkich miłośników astronomii. 

Nie powinien, ale ta akcja może objąć swoim zasięgiem taką grupę, jaką planuje objąć organizator.
Dla przykładu: Firma Canon organizuje konkurs na ciekawe zdjęcie zrobione aparatem ich marki. Można mieć pretensje, że powinna objąć projektem fotografów robiących zdjęcia i Nikonami, Olympusami i Sony. Sęk w tym, że to akcja organizowana przez Canon.
Znowuż nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś zorganizował konkurs fotograficzny dla fotografów używających dowolnej marki aparatów. I takie konkursy są organizowane. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazł się organizator konkursu na talent astronomiczny o zasięgu wszystkich for astro, a nawet sięgający poza fora. Możesz to zrobić przecież.

W dniu 1.03.2018 o 11:33, slvmtz napisał:

... zatem możliwe, że gdzieś znajduje się równie wybitna jednostka, co Gabriel Murawski i czeka tylko na okazję wystartowania w konkursie stypendialnym.

I znów posługując się powyższą analogią: Gdybym to ja był organizatorem akcji, to zachęcił bym ją do użycia aparatu mojej marki. Innymi słowy: zapraszamy na zlot w Bieszczady i na Astropolis. 

W dniu 1.03.2018 o 11:33, slvmtz napisał:

Postaraj się bardziej przyłożyć, porzucić odgórne sugestie...

Jeśli takie coś, jak jakaś odgórna sugestia istnieje na tym forum, to wież mi: tylko w Twojej wyobraźni. Tutaj nie ma kogoś, kto sugeruje coś odgórnie.

P.S: Jeśli mogę zgłosić swojego kandydata, to zgłaszam Sławomira Matza (slvmtz)

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wimmer chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Zgadzam się z Twoim zdaniem na temat Canona i owszem, jeśli jest w planach organizowanie konkursów dla członków Astropolis to nie mam nic przeciwko. Niestety nie jestem na bieżąco i nie skojarzyłem, co może się kryć pod nazwą bieszczadzkiego zlotu, ale dzięki Tobie już wiem, że to zlot Astropolis, więc bardzo dziękuję za wytłumaczenie i przepraszam. Zastanawiam się mimo wszystko kogo nazwać można astronomicznym talentem? Mówiąc skromnie ja się za takiego się nie uważam pomimo tego, że z całych sił popularyzuję astronomię we własnej okolicy i bywam doceniany przez reprezentantów różnego rodzaju środowisk społecznych. Organizator zatem będzie musiał zdefiniować w regulaminie konkursu, kogo określa mianem talentu i jakie trzeba spełniać kryteria ażeby wziąć udział w plebiscycie. I odrazu mówię, że odmawiam udziału z tytułu Twojej sugestii, gdyż wiem że nie została ona podyktowana docenieniem dla tego, co robię, a reakcją na zasadzie "masz, zasugerowałem Cię i się odczep". Z tą sugestywnością wyjechałem dlatego, że sam @Adamo jako organizator okazał się stronniczy wskazując odrazu na jedną, konkretną osobę. Czy widziałeś w konkursach Canona zapiski typu "Organizujemy konkurs (...) sugerujemy, żeby wygrał Jan Kowalski"? Ja nie widziałem. Kto, jak kto ale organizator powinien zachować jakiś poziom obiektywizmu mimo posiadania własnych typów, którzy są dobrymi kandydatami do konkursu zachować swoje zdanie dla siebie.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, slvmtz napisał:

 I odrazu mówię, że odmawiam udziału z tytułu Twojej sugestii, gdyż wiem że nie została ona podyktowana docenieniem dla tego, co robię, a reakcją na zasadzie "masz, zasugerowałem Cię i się odczep".

Moim zdaniem przereagowujesz trochę (albo bardziej niż trochę). Niepotrzebnie.
Za moją "nominacją" Ciebie nie kryły się żadne uszczypliwości, czy drwina. Nic z tych rzeczy. Uważam się za człowieka na tyle dojrzałego, żeby nie stosować takich wybiegów.
Została ona podyktowana docenieniem Twojej osoby i tego, że popularyzujesz astronomię.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2018 o 11:12, Adamo napisał:

Stypendium było by w postaci sprzętu zadeklarowanego przez wybraną osobę.

Aha. Bym zapomniał.
Jeśli inicjatywa wypali, chciałbym przekazać jako dodatek do ufundowanego sprzętu okular Lacerta Sterling Plossl 30mm 2".
Jest nowy, ma niestety nieco pyłków na którejś soczewce, ale to kosmetyka - jest jak najbardziej sprawny i nadający się do obserwacji. To rzadki okular, słabo dostępny,  bardzo dobry i ceniony przez koneserów starszego sprzętu.
To podarunek od firmy Lacerta.
Taki:
https://www.365astronomy.com/Lacerta-30mm-Symmetrical-Plossl-Eyepiece-2-inch.html


*edit*
Aaa, jeszcze jedno. Sławku, zlot w Bieszczadach to nie jest zlot Astropolis! Owszem, przy współpracy z Astropolis, ale przyjeżdżają na niego ludzie spoza tego forum, z innych forów,  a także wielu ludzi w ogóle spoza forów astronomicznych. 

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Sławomirze,

tak jak juz pisałem jest to pomysł który przyszedł mi do głowy.

Postanowiłem spróbować go zrealizować przy pomocy ludzi dobrej woli i oczekuje ze ci ludzie pomogą dobrą radą i wsparciem. To wszystko. Jeśli masz cos konstruktywnego do zaproponowania to zapraszam cię do pomocy w organizacji. Jeśli uda nam się wspólnie cos fajnego wypracować to zróbmy to na skalę większą.  Na razie mogę/możemy zrobić to na skalę lokalną. Nie wiem po co ten opór z Twojej strony.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pomysł jest jak najbardziej godny poparcia .

Sławku , nie wiem skąd ten hejt od razu z góry - przynajmniej tak to zabrzmiało . Jedynie moja mała dygresja ,że może faktycznie Adamo nie powinien od razu w pierwszym poście zgłaszać kandydata. Może być to odebrane jako stronniczość , jednak jestem pewien ,że nie taki był jego zamiar.

Na tą chwilę jest to pomysł , idea...  Warto się zastanowić jak to zrobić aby było obiektywnie i właśnie względnie bezstronnie.

pozdrawiam

M

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale ostatnio stwierdziłem, że już się na nic nie zrzucam i nie piszę, wyjdzie jak zwykle polskie piekiełko, szkoda nerwów :(

 

Dodatkowo mam dość czytania biednych niezwycięzkich pretendentów do takich stypendiów po 2 latach, na co lepiej wydać (tym razem własną kasę) to bardzo drogie coś czy tamto bardzo drogie coś.

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, slvmtz napisał:

Organizator zatem będzie musiał zdefiniować w regulaminie konkursu, kogo określa mianem talentu i jakie trzeba spełniać kryteria ażeby wziąć udział w plebiscycie.

Zastanawiałem się na czym polega sedno Twojego problemu, aż dotarłem do tego zdania.

'Organizator', 'zdefiniować, 'regulamin', 'kryteria'...Tyle tutaj poważnego słownictwa i to w jednym zdaniu, że można pomyśleć o tej akcji, jako o poważnym projekcie, za którym stanie kilkudziesięcio-stronicowa podstawa prawna, fundusze unijne i patronat prezydenta :icon_eek:. Yyyyyy...NIE. Podejdź do tego jak do luźnej akcji, możliwości zrobienia czegoś fajnego przy okazji zlotu. Tak po prostu.

Po co komplikować? 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale jestem perfekcjonistą z charakteru i lubię czepiać się o szczegóły. Pamiętajcie, że im więcej z nich zdołacie dograć tym więcej wątpliwości zostanie rozwiązanych i nikt potem nie będzie miał żadnych pretensji. Zrobiłem zamieszanie zatem niech będzie to moja ostatnia opinia w tym poście. Wszystkiego dobrego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy potencjalny stypendysta będzie "musiał być" na zlocie? Jeśli tak to, każdy z kandydatów pokrótce może zaprezentuje to czym się zajmuje, jakie projekty realizuje i jak chce rozwijać swoją pasję - jeden będzie badał coś na niebie, inny popularyzował astronomię, itp. Z tego co kojarzę to na FA był konkurs dla utalentowanych i ludzie, którzy tam mają konto głosowali na najlepszy wg nich projekt. Można by zrobić tak, że zagłosują uczestnicy zlotu, głosy odda jury i będzie się to liczyło po 50% od publiczności i 50% od jury stypendialnego. Jedyne ograniczenie jakie bym dał to wiekowe, np 30 lat ,skoro to ma być dla młodych talentów. Ew zastanowić się nad tym czy kandydaci mogą być studentami astronomii - bo na zlotach trafiają się takie osoby.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajastro, dzięki za konstruktywne uwagi. Właśnie o coś takiego mi chodzi. Liczę na to że wspólnie coś fajnego stworzymy.

Myślę że powinien być to konkurs dla zlotowiczów.

Ograniczenie wiekowe jest wskazane.

Wydaje mi się że studenci astronomii podchodzą pod zawodowstwo więc chyba nie powinni startować.

Kolejna sprawa to że kandydatów wybiera społeczność forumowa gdyż to właśnie ta społeczność zna się najlepiej.

Więc zgłaszajcie takie osoby. Po zamknięciu listy powołamy komisję która na zlocie podejmie decyzję.

Można też zrobić głosowanie na AF.

Wszystko możemy.

Czekam na dalsze propozycje i pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo - sprawa najważniejsza - udokumentowanie pod względem podatkowym i zbiórki publicznej. Po pierwsze ktoś dostanie gotówkę do ręki (lub sprzęt lub dofinansowanie w wyjeździe, zlocie) - to przychód. Po drugie zbieranie kasy od forumowiczów (uczestników zlotu) może podlegać rygorom zbiórki publicznej. Cały proces musi być transparentny pod względem prawno-podatkowym, aby nikt nie zarzucił nam naruszenia prawa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Adamo napisał:

Dopytam prawnika ale z tego co wiem nie podlega to pod zbiórkę publiczna tylko jest to w kręgu zamkniętym.

A nie możesz tego pchnąć przez stowarzyszenie, które też jest organizatorem zlotu? Dużo łatwiej zbiera się oficjalnie kasę na takie organizacje (PTMA), niż na firmę, albo osobę prywatną. I faktycznie - zróbcie to jak należy, bo to potencjalne ryzyko jest znaczne (bez sensu za to beknąć).

Nawet nie próbuj tego podciągnąć pod "prywatną zbiórkę kumpli na piwo" - nie przejdzie ;) (do tego de facto jest wyłączenie takich zamkniętych prywatnych zbiórek, ale też z wieloma ograniczeniami).

Pomysł jest dobry. Każda inicjatywa jest z natury rzeczy dobra, szczególnie, że mamy spory deficyt aktywności środowiskowej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest świetny i faktycznie dobrze byłoby zrobić zbiórkę oficjalną drogą, żeby nikt nie mógł się Ciebie czepiać. My Cię znamy i ufamy, ale jakiś smęt-formalista zawsze się trafi. Jasion ma niezły pomysł. Przez cowdfunding są takie plusy, że widać ile już jest uzbierane w stosunku do tego, ile jest potrzebne i motywuje to obserwujących do wpłacenia jeszcze paru groszy.

3 mam kciuki!

Edytowane przez Ursula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Są dwie opcje.

Jeśli inicjatywa nie wypali to pieniądze te można wykorzystać na nagrody lub przeprowadzić ankietę.

Teoretycznie każdy musi wyrazić zgodę lub zażądać zwrotu pieniędzy.

Widzę, że zainteresowanie jest znikome choć wiele osób zadeklarowało drobne wpłaty.

No nic, na razie czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto dodać jeszcze jeden tryb wyłaniania kandydatów/kandydatek "Młode Talenty"?

Nie znamy aż tak dobrze sytuacji sprzętowej i ambicji zlotowiczów. Niech osoby nam pomogą się wybrać ;) i same też się zgłaszają z potrzebą sprzętową wraz z krótkim uzasadnieniem. I koniecznie muszą być "młode?" Może ktoś żyje sobie skromnie, odchował dzieciaki i ma świetne pomysły, plany, wiedzę, a nie ma na to kasy bo żyje sobie w Psich Dupkach gdzieś na końcu świata?

Moja propozycja - rozszerzyć opcje zgłaszania oraz wiek.

Howk

Edytowane przez Ursula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.