Skocz do zawartości

Rozeta


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Kuba, moim zdaniem prowadzenie masz ok, zobacz ten fragment kadru (lewy górny róg):

r1.jpg.1c260961c3f399370f468e66f5e82561.jpg

Natomiast moim zdaniem coś jest z optyką, może z prostopadłością matrycy do osi optycznej lub niestety z soczewkami (lewy dolny róg):

r2.jpg.41d973eece719666b9150dbb7a48c84b.jpg

Jeśli prowadzenie by było złe miałbyś gwiazdy pojechane wszędzie tak samo. Jeszcze może to być efekt rotacji pola, jeśli miałeś niedokładne ustawienie na biegun, ale po dokładnym przyjrzeniu się zdjęciu raczej bym to wykluczył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, z uporem godnym lepszej sprawy upierasz się przy błędach prowadzenia. Chcesz mi wmówić , że Twój montaż inaczej prowadzi lewy dolny róg kamery a inaczej środek? Przecież lewy dolny róg to ewidentnie wydłużone fasolki w środek to jakieś kalafiorki. TO NIE SĄ WYŁĄCZNIE BŁĘDY PROWADZENIA!

EDIT: o właśnie, Piotr Ci pokazał.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to efekt nieprostopadłości matrycy to łatwo to sprawdzić. Postaraj się ustawić ostrość na lewy dolny róg. Jeśli się uda (kosztem ostrości reszty kadru) to masz odpowiedź. Wtedy ratunkiem jest tilting compensator (ASI chyba ma w ofercie, jak nie to jest dostępny w TS-ie). Sporo pieprzenia ale pomaga, wiem bo to ćwiczyłem)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Grzędziel napisał:

Jeśli jest to efekt nieprostopadłości matrycy to łatwo to sprawdzić. Postaraj się ustawić ostrość na lewy dolny róg. Jeśli się uda (kosztem ostrości reszty kadru) to masz odpowiedź. Wtedy ratunkiem jest tilting compensator (ASI chyba ma w ofercie, jak nie to jest dostępny w TS-ie). Sporo pieprzenia ale pomaga, wiem bo to ćwiczyłem)

niestety nie zmieści mi się  w torze optycznym z tym szkłem

wczoraj było tak zimno, że na koniec kamerka mi odmówiła posłuszeństwa i wcześniej skończyłem. Od razu zauważyłem tę nieosiowość i nawet próbowałem dokręcać, bo poprzednio było prawie idealnie. Ale nie pomogło, zakładam, ze może to ten mróz, bo reszta jest taka sama. Ale mam plan. Chcę żeby kamerka nie wisiała na złączce, tylko była podparta na stopce. Wisi razem z kołem filtrowym i to się pewnie ugina. Musze wykombinować jak to podpiąć do mojego dovetaila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr

tak żeby pociągnąć temat :)

Tu jest sub z tej składanki. Widać na nim, że całe zdjęcie jest pojechane. Oczywiście w LD jest masakra, bo nakłada się nieosiowość, ale zdjęcie jest pojechane moim zdaniem.

https://drive.google.com/open?id=1uhcDmEGYKNP_rGSvVUgUPfjWbGJ1OwIE

 

a tu jeszcze 5 min też w wczoraj

https://drive.google.com/open?id=1k4z_C1QtOb7kf4WS3rb2HYDRRkEWeStT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest dalej tak sobie. CCD inspektor wypowiada się jak poniżej. Poza wszystkim nie trafiłeś z ostrością

Aspect:

11.jpg.c62a642ae5265fd1050f125888dbd140.jpg

 

Krzywizna pola:

12.jpg.1dde8fec462d63ffc9e431a1772d1ff2.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne zdjęcie, podoba się !  :-)

Przy okazji mam kilka pytań, przy jakim ISO naświetlane? Jaka przysłona była ustawiona (f4?)? Czy ostrzyłeś na nieskończoność czy "odrobinę"  przed? Prezentowane zdjęcie jest przeskalowane, czy przekadrowane? Jeżeli zdjęcie było kadrowane, to czy można zobaczyć róg jednej z oryginalnych klatek?

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Event. Robiłem kamerą Asi na unity gain. To pełna klatka tylko przeskalowana. Ostrzyłem maską Bahtinowa dokładnie w punkt. Zdjęcie jest lekko pojechane i ma nieosiowość po lewej stronie kadru, więc jeśli coś oceniać to tylko o prawej stronie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analiza nie kłamie, Kuba to nie jest ocena "na oko" . Ta jasna plama w centrum pola w stosunku do ciemniejszych krawędzi świadczy o tym, że gwiazdki są ostre na krawędziach bardziej niż w centrum :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ja. Ale zależy z jaką mgławicą. Taka która pokrywa prawie 80% nie zniekształca wyników pomiarów. Najbardziej przeszkadzają punktowe rozjaśnienia tła. No ale do rzeczy. Mnie też cieszy że Ciebie cieszy. Pokazałem Ci wyniki pomiarów tylko po to żebyś wiedział co jeszcze można poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.