Skocz do zawartości

Wiosenna koniunkcja Wenus i Merkurego


napoleon

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, pmamot napisał:

Trochę większy kaliber . Niestety straszna walka żeby zachować w proporcjach sierp Merkurego  o detalu nie ma nawet co myśleć  

SW300/1500 F/20

ASI120MM filtr R

18.03.2018 Wenus i Merkury

 

5aaec245d1f23_sesja18_03_2018.png.4df39b8b87e4eec2e6f2be47d42a6ebb.png

Przynajmniej ktoś próbował ;) . U mnie niestety planety za blokiem, a laptop nie wytrzyma bez zasilacza, aby pofocić w plenerze.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza koniunkcja Merkurego, Wenus i młodego Księżyca na tle ciemniejącego nieba (zaznaczone zostały najjaśniejsze gwiazdy z gwiazdozbioru Ryb). U dołu zdjęcia znajdują się ślady świateł przejeżdzających samochodów na drodze krajowej nr 5 z Poznania do Wrocławia.

IMG_3592_60.thumb.jpg.4d44aeb679cb083d7c1d859253addd19.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, OBERON RD napisał:

U mnie Księżyc zginął za drzewami, a Merkury w ogniskowej 3500 wyglądał super niespokojnie (niecałe 9 stopni nad horyzontem, nad miastem). Co gorsza, połowa teleskopu oglądała ścianę obserwatorium, bo budując nie myślałem o obserwacji obiektów na horyzoncie, tylko choć 20 stopni powyżej. Stack 300 z 1200 klatek z DMK31 (fragment obrazu).

Obserwatorium.jpg

Merkury201803181832 300kl gl2x25 2x50.jpg

Merkury i Wenus 20180318 1832.jpg

No i prawidłowo. Dla takiej rury obiekty poniżej 20 stopni to porażka. Ale będziesz widział Marsa w tegorocznej opozycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc, podczas opozycji w lipcu 2018 Mars ma być 11 stopni nad horyzontem, niestety. Chyba nie warto wycinać dziury w ścianie. 

Ale będę widział gołym okiem :-) Albo przez 8 cali, postawię małego STC na tarasie, bez ścian.

Podczas koniunkcji, kiedy obie planetki były nisko, córka popatrzyła krytycznie na betonowy pier na którym stoi 14" i słysząc moje jęki, że "ściana zasłania" zadała sensowne pytanie - "a nie możesz zrobić unoszenia całości jak dach odsuniesz?"

Hmm...:g:

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy układ planet w drugim dniu wiosny widziany przez lornetkę 15x70.
Obecnie odległość kątowa między planetami to prawie 5o więc nie można zobaczyć ich w jednym polu widzenia lornetki 15x70 (która ma pole 4,4o).
Stąd poniżej moja prosta kompozycja - symulacja realnego względnego położenia i bliskości planet w skali pola widzenia lornetki.

 

m1 — kopia.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.