Skocz do zawartości
wimmer

wizual Twoje największe zachwyty, rozczarowania i niespodzianki w wizualu

Rekomendowane odpowiedzi

Największy zachwyt na początku

Słońce przez PST Pawła Maksyma w Roztokach i M104 przez szesnaście cali (?) warpala tamże.

Największy zachwyt teraz

Hmmm.... Ludzie, których poznałem dzięki astronomii. ;)

Największe rozczarowanie

Bezowocne poszukiwania M101 w okolicach Warszawy.

Największa niespodzianka

Znalezienie M101 pod dość ciemnym niebem (nad jeziorem Łukcze, w lubelskim) w stanie dość sporego "zmęczenia". :D 

• Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie (z perspektywy początkującego i posiadającego od Boga do obserwacji to co najważniejsze, czyli sprawne oczy, wspomagane czasami tylko/aż  lornetkami 15x70 i 25x100):

Największy zachwyt na początku (moja pre-astronomia - co zapamiętałem z zupełnego dzieciństwa):

1) Wiek około 4 lata - gwiezdne niebo w grudniową noc, gdy Mama z Tatą na przemian niosła mnie na tzw. barana (na karku). Był to pieszy 5km powrót z imienin Babci, (ponoć spóźniliśmy się na pociąg i nie mając wtedy samochodu trzeba było iść pieszo). Do dziś pamiętam w górze liczne gwiazdy, a dołem zupełną ciemność (nie było w tedy latarni, przy drogach - ależ musiały być warunki!). Ku niezadowoleniu rodziców ciągle kręciłem się i rozglądałem się na lewo i prawo, pokazując wyrywkowo na gwiazdy mówiąc "tu, tu, ... i tu".

2) Później będąc w podstawówce w 1997r. kometa Hale’a-Boppa. Dobrze ją zapamiętałem, bo była widoczna na zachodniej stronie, a w tym kierunku miałem okno i skierowane na nie łyżko. Wieczorem leżałem na łóżku i pamiętam, że pożyczałem od młodszej siostry poduszkę i podkładałem sobie dwie poduszki pod głowę, aby w pozycji półleżącej lepiej widzieć kometę. Nie byłem świadomy, czym jest kometa i skąd się wzięła, a młodsza siostra trochę bała się jej widoku. Ileż bym teraz dał za powtórkę takiego obrazu.

Największy zachwyt na początku (astronomia bardziej świadoma):

1) Wczesnym wieczorem przypadkowo widok maleńkiego Jowisza z pasami przez tachimetr geodezyjny (Trimble S6) z obiektywem carl zeiss jena 30x40 - od tego momentu tak naprawdę zacząłem się interesować nocnym niebem ,

2) zmiana chińskiej, bazarowej lornetki z kłamanymi parametrami (breaker 20x60) na 15x70 z seri BA8 - widok nocnego nieba po prostu sokowy przeskok jakości na plus,

3) chyba największy zachwyt - wspomnianą lornetką 15x70 na statywie - widok Saturna na wieczornym, ale błękitnym jeszcze niebie jako: kulka i pierścień - mała, bardzo ostra struktura w kolorze pomarańczowym przedzielona cienką jak nitka, ale doskonale widoczną ciemną przerwą. Widok ten obserwowało ze mną wiele przypadkowych osób (paliliśmy gila) i wszyscy byli w szoku, że to co widzą przez lornetkę jest w ogóle możliwe i realne. Wtedy poczułem odwagę i przyznałem się przyjaciołom, że wydałem 1500 zł na taką niepozorna lornetkę, a wszyscy podchodząc ponownie do lornetki i patrząc jeszcze raz na  Saturna, jego obraz przyjęli za wystarczające usprawiedliwienie dużego przecież wydatku. 

Największy zachwyt teraz: widoki nocnego nieba (zasięg) przez lornetę 25x100. Na wyróżnienie Mgławicą Oriona i większe gromady właśnie w 25x100.

Rozczarowanie: często zła pogoda i zdecydowanie zanieczyszczenie stycznym światłem, głownie z ulicznego oświetlenia oraz nieświadomość i upartość mieszkańców/władz którzy nie rozumieją potrzeb utrzymania ciemnego nieba (nie tylko do astro),

Niespodzianka teraz:

1) M42 Wielka Mgławica w Orionie - wrażenie jej zielonkowatego odcienia w 25x100 - czyli pierwszy kolor DS w wizualu? (chyba, że to jakaś aberracja lornety - to wtedy będzie to rozczarowanie),
2) zawsze pierwsze wrażenie z nowo obserwowanych obiektów np. z dzisiaj, z przydomowych warunków: lornetą 25x100 Mgławica Płomień (NGC 2024) w Orionie (wyraźny widoczny główny płomień/knot jako przyciemnienie) - ileż razy patrzyłem w Oriona lornetką 15x70 i nie dostrzegłem Mgławicy Płomień, itd.

• Lubię 3
  • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, GKG napisał:

2) Później będąc w podstawówce w 1997r. kometa Hale’a-Boppa. Dobrze ją zapamiętałem, bo była widoczna na zachodniej stronie...

Dla mnie również był to szczególny moment w życiu, bo właśnie wtedy obudziło się we mnie zamiłowanie do astronomii, i ten moment uznaję za początek mojej przygody z astronomią. Kometa była hipnotyzująca. Miałem wtedy 14 lat. Pamiętam, jak moja koleżanka z klasy - Iza, mówiła, że jedzie z rodzicami na Szczeliniec Wielki oglądać kometę przez zainstalowaną tam lunetę obserwacyjną, a ja - biedak - jeszcze wtedy nie wiedziałem, że miałem czego zazdrościć. Pożyczyłem jednak od dziadka starą, radziecką lornetkę, chyba 10x50. Kometa wyglądała pięknie. Nawet ją narysowałem. To wtedy pojawiła się po raz pierwszy w mojej głowie chęć dowiedzenia się, skąd przyleciała kometa, jak daleko jest, i właściwie czym ona jest. Mieszkałem wtedy w Kudowie-Zdroju, na uboczach miasteczka. Niebo miałem zawsze pełne gwiazd.

Ech, łezka się w oku kręci...

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Super temat.

Zachwyt na początku: že jest tyle DS'ów do ujrzenia w małym teleskopie, ba, nawet w lornetce. Jako dzieciak znałem tylko M31, 13 i Plejady - a tu z tygodnia na tydzieñ coraz wiekszy szok.

Zachwyt teraz: cieszy mnie, gdy wśród słabych dla mej Synty8, niewielu targetów, które pozostały mi do sprawdzenia - trafi się jeszcze jaka perełka; jakaś słaba gromada czy galaktyka nr. 270, a jednak o wyjątkowym kształcie/ułożeniu/sąsiedztwie/szczególiku. Caldwell 26 to najšwieższy przykład.

Rozczarowanie: chyba tak samo jak dla Ciebie, Wimmer: M33 - po co opisywali ją w niektórych książkach jako tak wspaniałą i łatwą do podziwiania? Jak dla mnie: znajdzie się kilkadziesiąt ciekawszych i łatwiejszych. Wespół - rozczarowanie zaświetleniem miejskim, które z góry uniemożliwia dostrzeżenie tych obiektów.

Niespodzianka: 

Letnia Droga Mleczna i dostępność obiektów już na peryferiach Warszawy - to było duże zdziwienie, że niebo względem šcisłego miasta zmieniło sie tak drastycznie.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 3/12/2018 o 14:14, sawes1 napisał:

Bezowocne poszukiwania M101 w okolicach Warszawy

...a mi się czasem i lornetką udawało - kiedy była niemal w zenicie, znaczy się galaktyka - nie lornetka:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 3/10/2018 o 21:47, Hagen napisał:

"zobaczyłem plamy na Słońcu przy pomocy kliszy foto na obiektywie"

Ja bym się, mimo wszystko, bał takich eksperymentów z teleskopem - acz wiadomo, kiedyś zupełnie inne czasy i pewnie fest to zrobiłeś

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pamiętam jak kiedyś kilka nocy bezskutecznie szukałem M33 za pomocą SW 130/900, dopiero przestudiowaniu mapki nieba udało mi się wytropić galaktykę. Nie zobaczyłem żadnych szczegółów, ale była pewna satysfakcja z zaliczenia nowego obiektu na niebie. Więcej emocji sprawiła mi M101, brałem się do niej pod ciemnym niebem Syntą 12" i okularem ES 14mm. Widok subtelnych ramion spiralnych zapada w pamięć:)

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi