Skocz do zawartości

Który teleskop jest lepszy ?


Vilkos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zaczynam swoja przygodę z astronomią i mam do was pytanie.

Który teleskop z pośród tych dwóch jest lepszy ?

Teleskop Pierwszy : http://allegro.pl/teleskop-galaxy-1400-150-430x-dodatki-opticon-i7047473605.html

Teleskop drugi : http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2-sw-1204-i7080697108.html

Mieszkam na wsi więc w nocy jest dość ciemno.

Chciałbym zaobserwować różne planety i gwiazdozbiory ,a także mgławice czy nawet komety.

Proszę was o rade który teleskop byłby lepszy.

 

(Dobsony odpadają, na 100%  ich nie zakupię nawet używanego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ta niechęć do Dobsonów? :) 

Synta 6" lub 8" zapewnia jaśniejsze i bardziej szczegółowe obrazy oraz nieporównywalnie lepszą stabilność od zabawkowego montażu EQ2.

Na temat Opticona mogę powiedzieć tylko tyle, że to plastikowe badziewie...

Nie jestem fanem Dobsonów i Newtonów, ale szczerze polecam rozważenie takiej opcji, zwłaszcza przy Twoim budżecie. :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Vilkos napisał:

Witam, zaczynam swoja przygodę z astronomią i mam do was pytanie.

Który teleskop z pośród tych dwóch jest lepszy ?

Teleskop Pierwszy : http://allegro.pl/teleskop-galaxy-1400-150-430x-dodatki-opticon-i7047473605.html

Teleskop drugi : http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2-sw-1204-i7080697108.html

Mieszkam na wsi więc w nocy jest dość ciemno.

Chciałbym zaobserwować różne planety i gwiazdozbiory ,a także mgławice czy nawet komety.

Proszę was o rade który teleskop byłby lepszy.

 

(Dobsony odpadają, na 100%  ich nie zakupię nawet używanego)

Żaden z nich.

Mieszkasz pod ciemnym niebem. Kup Sky Watcher 8 cali. Czyli Synta. 

203/1200. Koniecznie na montażu Dobsona. 

EQ2 to badziew. 

Kup z giełdy. Kup nawet większy 10-12 cali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch wybrał bym Syntę bo przynajmniej firma sprawdzona. Ten pierwszy to totalne badziewie. Nawet opis:

TELESKOP GALAXY 1400/150/430x

budzi wątpliwości: 1400 to chyba ogniskowa, a ze zdjęcia wygląda, że max 600mm, 150 to średnica lustra i tu chyba prawda, a 430x to  powiększenie przez które nic nie zobaczysz bo dla tej klasy sprzętu max to 100x

Zastanawiam się dlaczego odrzucasz Dobsona - to najlepsza opcja dla początkujących wizualowców. Te teleskopy które podlinkowałeś są na badziewnych montażach paralaktycznych, tak naprawdę wyłącznie stwarzających problemy (ustawianie na Polarną, bardzo słaba sztywność). Po co Ci taki montaż? Paralaktyk ma sens jak myślisz o astrofotografii lub chcesz korzystać z opcji GoTo, ale te montaże Ci tych możliwości nie dają.

Dobson jest wygodny w użyciu, stabilny i niezawodny. Myślę, że każdy doświadczony forumowicz właśnie Dobsona Ci poleci.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden Galacticos Optoticos...czy jak mu tam. SW 150/750 na eq3-2. Lekki, poręczny i prosty w obsłudze. Co prawda paralaktyk ale to nie jest coś strasznego. Kilka obserwacji i go opanujesz. A na wsi da na pewno fajne obrazki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś miałem ten sam problem , również napisałem że dobsona nie chcę , i również mi ktoś napisał ,, dlaczego nie dobson'' . Później kupiłem Meade Lightbridge 12 , choć kosztowała ponad dwa tysie to był wart tej kasy i byłem bardzo z niego zadowolony :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.