Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Piękny efekt!

Mam pytanie, dlaczego L było zbierane w 3,5s., a nie np. w 5s., jak kolor? I bardzo jestem ciekawy jak wyglądają pojedyncze klatki dla kanałów - czy mógłbyś je zamieścić - pokazałoby to jak wiele daje stack łącznie ponad 1000 klatek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znając Ciebie będzie już tylko lepiej :)

Ja bym chętnie zobaczył najlepszą klatkę L.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Troszkę rozciągnięte gwiazdki, ale z tego co wiem to robisz bez guidingu? No i jak dla mnie trochę za dużo fioletu, no ale to subiektywna opinia :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Miszuda napisał:

Troszkę rozciągnięte gwiazdki, ale z tego co wiem to robisz bez guidingu? No i jak dla mnie trochę za dużo fioletu, no ale to subiektywna opinia :)

Tak, rzeczywiście. Teraz dopiero zauważyłem - jutro jeszcze lekko poprawię te gwiazdki. Robię bez guidngu ale to bardziej efekt wiatru i sseingu bo kształt tego "jaja" nie koresponduje z kierunkiem dryfu.

Na szczęście nie jest to duże zniekształcenie i można to poprawić :) Jutro się tym zajmę.

Co do koloru - to widziałem tyle wersji M51, że w sumie nie wiem jaki kolor jest najbardziej bliski prawdy - muszę się nauczyć kalibracji na gwieździe - wtedy będę wrzucał tak jak powinno być.

@HAMAL, @MarcinSn jutro wrzucę te materiały jak będę miał chwilę żeby na to zerknąć :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wrzuciłem dwie nowe wersje w pierwszym poście tematu - głównie gwiazdki są poprawione. W poprzednich wersjach były pojechane. Teraz są okrągłe i ciut ciaśniejsze :)

Pozostawiam też wersje oryginalne do porównania.

@MarcinSn - przy astrofoto krótkoczasowym sygnał obiektu jest dość słaby na pojedynczej klatce. Dlatego też tak ustawiam czas aby na luminancji obiekt ( a w sumie jego zarys) był delikatnie widoczny. Potem w RGB muszę te czasy nieco wydłużyć (zwykle o jakieś 50%) ponieważ rejestrujemy tam tylko fragment luminancji i to co w kanale "L" było już widoczne, w kanałach koloru na takim samym czasie będzie na granicy percepcji lub poza nią. A jeśli obiekt na pojedynczych klatkach jest niewidoczny to sprawia to potem duże problemy przy stackowaniu. Program po prostu nie jest w stanie złapać punktu odniesienia i wyrównać klatek. 
Stąd ta różnica w czasach ekspozycji.

Poniżej też klatki o które prosiłeś. W kolejności od góry do dołu: R->G->B. Klatki przed kalibracją darkami

5aa64f7a853d0_rframe.thumb.jpg.5b16e4b4ca2a8a3d3e1efa76fea88f64.jpg

5aa64f7674fb0_gframe.thumb.jpg.d7ba0dca98692d09f97af8933cb250ec.jpg

5aa64f722f04e_bframe.thumb.jpg.c0975a2ac936fc53a1a6d4d60bcf80cc.jpg

@HAMAL Poniżej jedna z lepszych klatek luminancji - bez resize, tylko przekonwertowana do jpg. Klatka bez kalibracji darkami

5aa64e5d0e17a_Lframe.thumb.jpg.716fe7e98ebcc6fab99bfb32c7a7019a.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Lukasz83 napisał:

Dlatego też tak ustawiam czas aby na luminancji obiekt ( a w sumie jego zarys) był delikatnie widoczny. Potem w RGB muszę te czasy nieco wydłużyć (zwykle o jakieś 50%) ponieważ rejestrujemy tam tylko fragment luminancji i to co w kanale "L" było już widoczne, w kanałach koloru na takim samym czasie będzie na granicy percepcji lub poza nią.

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Łukasz, popraw jeszcze obwódki gwiazd :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 minut temu, Miszuda napisał:

Łukasz, popraw jeszcze obwódki gwiazd :)

Muszę najpierw obczaić jak, bo nigdy tego nie robiłem - poszukam info w internetach i zobaczymy co się uda podziałać :)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Muszę najpierw obczaić jak, bo nigdy tego nie robiłem - poszukam info w internetach i zobaczymy co się uda podziałać :)

Poszukaj u nas w dziale obróbki. Swoją drogą robisz świetne recenzje tej kamerce, sam chcę się w nią zaopatrzyć, ale niestety fundusze mi ciągle nie pozwalają...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
58 minut temu, Miszuda napisał:

Poszukaj u nas w dziale obróbki. Swoją drogą robisz świetne recenzje tej kamerce, sam chcę się w nią zaopatrzyć, ale niestety fundusze mi ciągle nie pozwalają...

Poprawiłem - teraz powinno być trochę lepiej.

Asi 178 MM-C to dobra kamera ale piksel ma mały więc trzeba to wziąć pod uwagę dobierając zestaw. Sa też inne kamery - np.: QHY163M o jeszcze niższym szumie odczytu które pewnie dałoby się jeszcze lepiej wykorzystać do takiej krótkoczasowej fotografii :) Tylko wtedy do osiągnięcia podobnej skali potrzeba by dłuższej ogniskowej.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest dobrze!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Lukasz83 napisał:

Tylko wtedy do osiągnięcia podobnej skali potrzeba by dłuższej ogniskowej.

1850mm dokładnie :-D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Łukasz, mógłbyś wstawić pełen stack, bez resize? Ciekawy jestem jak to wygląda bez przycinania na sam obiekt. A może masz obrobiony?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz dar wyciągania detalu ze słabego materiału :) gdybyś miał klatki jak moje dopiero by się działo. Pracuj nad tym.

Moja najlepsza klatka z weekendu

USB3-M51-nof_0000.thumb.jpg.0fe5f5f9dc0989771b74aa1018ec9854.jpg

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, HAMAL napisał:

9Masz dar wyciągania detalu ze słabego materiału :) gdybyś miał klatki jak moje dopiero by się działo. Pracuj nad tym.

Moja najlepsza klatka z weekendu

No ładny detal :)  A ile paliłeś i na jakim %gain (względem maksymalnego)?

Zastanawiam się co jest przyczyną lepszego szczegółu u Ciebie? Pewnie część to seeing a druga część to może lustra, kolimacja? Sam nie wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Shutter=7.00s
Gain=420 (70%)

33 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Zastanawiam się co jest przyczyną lepszego szczegółu u Ciebie? Pewnie część to seeing a druga część to może lustra, kolimacja? Sam nie wiem :)

Wszystko po trosze :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi