Skocz do zawartości

ALIOTH (Epsilon UMa)- szkic


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Zobaczcie jaka urocza gwiazda: Alioth (Epsilon Ursae Majoris) wraz z najbliższym otoczeniem. Jaśniejsze gwiazdy znajdujące się w polu widzenia, również przyciągnęły moją uwagę. HIP 63089 to pomarańczowawa gwiazda późnego typu widmowego G. Nie jest zbyt jasna (nieco ponad 7 magnitudo) ale i tak dość mocno kontrastuje z białobłękitną, bardzo jasną Alioth. 

 

 

alioth.png

alioth opis.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Kolory piękne. Zauważcie, że Alioth to wczesny typ widmowy A (a sądząc po danych z óżnych źródeł, to coś "z pogranicza" typów A oraz B, czyli pewnie temperatura powierzchni nie większa od ok. 10.000 K ). A mimo to, ma taki niski wskaźnik barwy (-0,02). Niektóre średnie B takiego nie osiągają.
Słuchajcie, czy ktoś z Was będzie umiał mi powiedzieć, czy w rejonie tej gwiazdy znajduje się jakiś obszar mgławicowy? Chodzi mi o te takie ciemne rejony, niewidoczne w wizualu (te, które tak pięknie, na czerwono widać na zdjęciach z długim czam naświetlania)..

 

image.png

alioth opis.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

No to chyba mamy odpowiedź- zauważylam, że jeśli światło gwiazdy przechodzi przez gęsty rejon Ha, to staje się jakby mniej niebieskie (drobiny mgławicy deformują je, częściowo absorbują). Dlatego sporo gwiazd typu B a nawet O, obserwujemy jako białawe, zamiast błękitne. A światło emitowane przez Alioth nie napotyka na taką "przeszkodę" i dociera do nas niezmienione, niebieskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach o to chodzi...no to nie wiem, bo w tamtych okolicach jest sporo IFN czyli pyłów naszej galaktyki. Nie wiem, czy Alioth jest nimi przesłonięty/ta czy nie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

W takim razie pewnie to zależy od rodzaju obszaru- możliwe, że każdy inaczej pochłania światło. Księgi i monografie często wspominały o wpływie rejonów mgławicowych na deformację promieni świetlnych docierających do obserwatora. Nigdy, jednak nie znalazłam dokładnego opisu, zawierającego szczegóły. Liczę, że ktoś z nas jest w stanie więcej opowiedzieć na ten temat, może zaproponuje stosowne opracowanie na pdf-ie. 
Są takie gwiazdy, jak np. Zeta Ophiuchi, które mimo, że należą do typu O, widzimy jako białe. A są takie, jak spora część skarbów Oriona: normalnie wysyp błękitu. I to wcale nie jakieś typu O, tylko na ogół B. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.