Jump to content

Szybki przewodnik dla Amatora na Grudzień


yetiozyrys
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Pozwoliłem sobie zamieścić mały przewodnik bardziej łopatologiczny dla osób, które maja problemy z odnalezieniem przez teleskop ciekawych obiektów. Oczywiście nie umieściłem tutaj wszystkich, które, są widoczne w grudniu, ale te, które według mnie są najbardziej interesujące. Wszystkie te obiekty najłatwiej będzie odnaleźć o godz. 22.

 

M45 Plejada 7 Sióstr - znaleźć ją można pośrodku gwiazdozbiorów Byk, Perseusz Woźnica. O godzinie 22:00 znajduje się równo 57° powyżej horyzontu. Znaleźć ja można podróżując równo w dół teleskopem od gwiazdy wielokrotnej Algol znajdującej się w Perseuszu. – Kierunek Południowy Wschód

 

NGC7000 Nebula – Znaleźć ja można blisko gwiazdozbioru Łabędzia niewiele po lewej stronie od gwiazdy wielokrotnej Daneb.O godzinie 22 znajduje się 37° powyżej horyzontu. Kierunek – Zachód

 

M31 Galaktyka Andromeda – znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaz w jego nogach dokładnie w prawo od gwiazd, które stanowią jego kolana. O godzine 22 znajduje się 62° powyżej horyzontu. Kierunek – Południowy Wschód

 

M35 Gromada Otwarta – Znaleźć ja można podróżując kilka stopni teleskopem pionowo w góre od gwiazdy Propos znajdującej się w gwiazdozbiorze Bliźnięta, gwiazda jest zakończeniem gwiazdozbioru. O Godzinie 22 znajduje się 39° nad horyzontem. Kierunek Wschód.

 

NGC2264 Gromada Otwarta – Znajduje się dokładnie na przedłużeniu 2 gwiazd Jednorożca tj. Gwiazd 13i8 Monocerotis. Znajduje się 22° nad horyzontem w kierunku Wschodnim.

 

NGC2024 Mgławica Dyfuzyjna Nebula – Znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona w jego przewężeniu tuż obok gwiazdy wielokrotnej Alnitak. O godzinie 22 znajduje się 28° nad horyzontem w kierunku Południowy Wschód. Podróżując teleskopem od tego punktu w dól i w prawo kilka stopni znajdziemy również NGC 1977 i M43

 

M33 Triangulum Galaxy – Znaleźć ja można w gwiazdozbiorze trójkąt tuż obok jego czubka po prawej stronie. O 22 znajduje się 66° nad horyzontem w kierunku Południowy Zachód

 

Pozdrawiam

spis_zcjec.jpg

Link to comment
Share on other sites

NGC7000 Nebula

Ani to jesienne ani zimowe nie jest. Zdecydowanie nie w tej liście.

 

M33 Triangulum Galaxy

To że w nazwie tego forum nie ma pl to nie oznacza odrazu że jest to forum angielskojęzyczne.

 

A poza tym to bardzo foajna lista :Cheers:

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego zalicza się do letnich?? Jest w zimie jak sam napisałeś nisko nad hroyzontem. Nie zgadzam sie z stwierdzeniem że łatwo można ją zobaczyć. Jest to obiekt o dużej powierch ni i potrzebne jast naprawde ciemne niebo. Oczywiście czym bliżej horyzontu tym niebo jaśniejsze więc szanse ujrzenia NGC 7000 są jeszcze mniejsze. Zostawmy ten obiekt w lecie.

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Pozwoliłem sobie zamieścić mały przewodnik bardziej łopatologiczny dla osób, które maja problemy z odnalezieniem przez teleskop ciekawych obiektów. Oczywiście nie umieściłem tutaj wszystkich, które, są widoczne w grudniu, ale te, które według mnie są najbardziej interesujące. Wszystkie te obiekty najłatwiej będzie odnaleźć o godz. 22.  

...  

 

NGC7000 Nebula – Znaleźć ja można blisko gwiazdozbioru Łabędzia niewiele po lewej stronie od gwiazdy wielokrotnej Daneb.O godzinie 22 znajduje się 37° powyżej horyzontu. Kierunek – Zachód

...

 

Ja mam takie pytanie, jak wyglądał ten obiekt (NGC 7000) w Twoim teleskopie ? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Sory że znowu nacieram ;)

W żadnym nie będzie wyglądać :/ Albo tak jak już pisałem ciemne niebo i okiem nieuzbrojonuym, albo troche jasnijsze nibo i aparat

 

Właśnie o to mi chodziło :salu: Obiekt napewno jest ciekawy, ale na rozjaśnionym niebie nic nie zaobserwujemy (a tym bardziej teleskopem) :?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

dobra... troche uzupełnię tą listę :D zaczynamy:

M42 - Wielka Mgławica w Orionie - tutaj chyba nic nie musze pisać i chyba nawet tego nie musiałem pisać :mrgreen:

M38, M36, M37 - Gromady w Woźnicy - 3 bardzo podobne gromady gwiazd w Woźnicy, pozycja obowiązkowa :D

Hiady - otaczająca Aldebaran gormada gwiazd nie posiadająca numery w katalugu Messiera i NGC

M44 - konkuruje z M45 o miano najpiękniejszej gromady gwiazd północnego nieba :D

 

Troche sie tego nazbierało... oby tlyko pogoda była litościwa :D

Link to comment
Share on other sites

ok:

M42 - w połówie drogi między Pasem Oriona a prostą utworzoną przez Rigiel i kappę Ori

 

M38, M37, M36 - M38 - połowa dorgi między iotą Aur a thetą Aur

- M36 ok 2* "pod" (czyt. w kierunku wschodznim) M38

- M37 ok 3* "niżej" niż M36

 

Hiady - szukamy Aldebarana i przeglądamy jego okolice :mrgreen:

 

M44 - między gammą Cnc a deltą Cnc

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Wysterczy ze nabędzie mapkę obrotową lub dowolny programik freware typu planetarium i będzie wiedział co i gdzie szukać bo inaczej tu się powinno publikować programiki do zwiedzania nieba z Systemem Go TO a nie opisy ciekawych obiektów na niebie do samodzielnego odszukania a w tym największa przecież z obserwacji satysfakcja :salu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.