Skocz do zawartości

Szybki przewodnik dla Amatora na Grudzień


yetiozyrys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pozwoliłem sobie zamieścić mały przewodnik bardziej łopatologiczny dla osób, które maja problemy z odnalezieniem przez teleskop ciekawych obiektów. Oczywiście nie umieściłem tutaj wszystkich, które, są widoczne w grudniu, ale te, które według mnie są najbardziej interesujące. Wszystkie te obiekty najłatwiej będzie odnaleźć o godz. 22.

 

M45 Plejada 7 Sióstr - znaleźć ją można pośrodku gwiazdozbiorów Byk, Perseusz Woźnica. O godzinie 22:00 znajduje się równo 57° powyżej horyzontu. Znaleźć ja można podróżując równo w dół teleskopem od gwiazdy wielokrotnej Algol znajdującej się w Perseuszu. – Kierunek Południowy Wschód

 

NGC7000 Nebula – Znaleźć ja można blisko gwiazdozbioru Łabędzia niewiele po lewej stronie od gwiazdy wielokrotnej Daneb.O godzinie 22 znajduje się 37° powyżej horyzontu. Kierunek – Zachód

 

M31 Galaktyka Andromeda – znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaz w jego nogach dokładnie w prawo od gwiazd, które stanowią jego kolana. O godzine 22 znajduje się 62° powyżej horyzontu. Kierunek – Południowy Wschód

 

M35 Gromada Otwarta – Znaleźć ja można podróżując kilka stopni teleskopem pionowo w góre od gwiazdy Propos znajdującej się w gwiazdozbiorze Bliźnięta, gwiazda jest zakończeniem gwiazdozbioru. O Godzinie 22 znajduje się 39° nad horyzontem. Kierunek Wschód.

 

NGC2264 Gromada Otwarta – Znajduje się dokładnie na przedłużeniu 2 gwiazd Jednorożca tj. Gwiazd 13i8 Monocerotis. Znajduje się 22° nad horyzontem w kierunku Wschodnim.

 

NGC2024 Mgławica Dyfuzyjna Nebula – Znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona w jego przewężeniu tuż obok gwiazdy wielokrotnej Alnitak. O godzinie 22 znajduje się 28° nad horyzontem w kierunku Południowy Wschód. Podróżując teleskopem od tego punktu w dól i w prawo kilka stopni znajdziemy również NGC 1977 i M43

 

M33 Triangulum Galaxy – Znaleźć ja można w gwiazdozbiorze trójkąt tuż obok jego czubka po prawej stronie. O 22 znajduje się 66° nad horyzontem w kierunku Południowy Zachód

 

Pozdrawiam

spis_zcjec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zalicza się do letnich?? Jest w zimie jak sam napisałeś nisko nad hroyzontem. Nie zgadzam sie z stwierdzeniem że łatwo można ją zobaczyć. Jest to obiekt o dużej powierch ni i potrzebne jast naprawde ciemne niebo. Oczywiście czym bliżej horyzontu tym niebo jaśniejsze więc szanse ujrzenia NGC 7000 są jeszcze mniejsze. Zostawmy ten obiekt w lecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pozwoliłem sobie zamieścić mały przewodnik bardziej łopatologiczny dla osób, które maja problemy z odnalezieniem przez teleskop ciekawych obiektów. Oczywiście nie umieściłem tutaj wszystkich, które, są widoczne w grudniu, ale te, które według mnie są najbardziej interesujące. Wszystkie te obiekty najłatwiej będzie odnaleźć o godz. 22.  

...  

 

NGC7000 Nebula – Znaleźć ja można blisko gwiazdozbioru Łabędzia niewiele po lewej stronie od gwiazdy wielokrotnej Daneb.O godzinie 22 znajduje się 37° powyżej horyzontu. Kierunek – Zachód

...

 

Ja mam takie pytanie, jak wyglądał ten obiekt (NGC 7000) w Twoim teleskopie ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory że znowu nacieram ;)

W żadnym nie będzie wyglądać :/ Albo tak jak już pisałem ciemne niebo i okiem nieuzbrojonuym, albo troche jasnijsze nibo i aparat

 

Właśnie o to mi chodziło :salu: Obiekt napewno jest ciekawy, ale na rozjaśnionym niebie nic nie zaobserwujemy (a tym bardziej teleskopem) :?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dobra... troche uzupełnię tą listę :D zaczynamy:

M42 - Wielka Mgławica w Orionie - tutaj chyba nic nie musze pisać i chyba nawet tego nie musiałem pisać :mrgreen:

M38, M36, M37 - Gromady w Woźnicy - 3 bardzo podobne gromady gwiazd w Woźnicy, pozycja obowiązkowa :D

Hiady - otaczająca Aldebaran gormada gwiazd nie posiadająca numery w katalugu Messiera i NGC

M44 - konkuruje z M45 o miano najpiękniejszej gromady gwiazd północnego nieba :D

 

Troche sie tego nazbierało... oby tlyko pogoda była litościwa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok:

M42 - w połówie drogi między Pasem Oriona a prostą utworzoną przez Rigiel i kappę Ori

 

M38, M37, M36 - M38 - połowa dorgi między iotą Aur a thetą Aur

- M36 ok 2* "pod" (czyt. w kierunku wschodznim) M38

- M37 ok 3* "niżej" niż M36

 

Hiady - szukamy Aldebarana i przeglądamy jego okolice :mrgreen:

 

M44 - między gammą Cnc a deltą Cnc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wysterczy ze nabędzie mapkę obrotową lub dowolny programik freware typu planetarium i będzie wiedział co i gdzie szukać bo inaczej tu się powinno publikować programiki do zwiedzania nieba z Systemem Go TO a nie opisy ciekawych obiektów na niebie do samodzielnego odszukania a w tym największa przecież z obserwacji satysfakcja :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.