Skocz do zawartości

Meade achromat 6 cali LXD55


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o takim zakupie ? Czy nadaje się równiez do zdjęć ? Czy byłby to lepszy wybór niż ETX-125 lub 8 calowy Celestron (S-C) ?

 

A może szarpnąć się na jakiegos wiekszego LX90 lub LX200 ?

 

Byłbym wdzięczny za poradę w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego rozrzut masz jak sowiecka pepesza :). Napisz coś więcej co byś chciał oglądąć gdzie mieszkasz jakie masz na miejscu warunki do obserwacji, czy możesz wyjeżdżać za miasto czy masz samochód (jaki?). Do czego byś chciał jeszcze używać teleskopu zdjęcia długoczasowe, śledzenie satelitów itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam pod Warszawą (20km od cemtrum). Oglądać chciałbym wszystko ale w szczególności planety :) Oczywiście mogę przemieszczać się samochodem (Nissan Terrano) ale nie wydaje mi się, żeby ten sprzęt był bardzo mobliny (1,2m długości, raczej delikatna optyka). Co do astrofotografi to nie mam o tym bladego pojęcia ale może dałoby się coś pokombinować. Właśnie, czy refraktor achromat nadaje sie do astrofotografi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się nie martw o delikatność optyki spokojnie ten sprzęt można przewozic i przenosić. Moim zdaniem najlepszy do planet był by ETX-125. Wszystkim możesz robic astrofoto akurat wydaje mi sie, że achromatyczna luneta będzie się do tego nadawała najmniej widać będzie na planetach aberację chromatyczną. 8" Celestron SC i LX-90 to podobne konstrukcje i kierował bym sie w tym przypadku bardziej ceną i dostępnością. Co do LX-200 to jest to sztandarowy produkt Meade i po dokupieniu paru elementów nadaje się do długoczasowej astrofotografi. Wymienione przez ciebie teleskopy są to konstrucje wybitnie mobilne przeznaczone dla takich osób, które mieszkają w miescie gdzie mają ograniczone warunki obserwacyjne i muszą wyjeżdżać za miasto od czasu do czasu. Jeżeli będziesz chciał zabierać teleskop na wakacje to kup ETX-a jeżeli nie to któryś z pozostałych. Bardzo często astromaniacy mają dwa sprzęty np. lustro i lunetę. Albo lustro i Maksutowa (ETX, NextStar) można by rzec takie lustro co zastępuje lunetę APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że nie ma co kierować się kosztami. Słowem co wybrać: ETX-125, LXD55 6' achromat, czy Celestron G8 (S-C) ? Wszystkie z autostarem. Nie ukrywam, że do montażu nabytego z Celestronem lub LXD można też podpiąć coś innego (np. jakiegoś Newtona). ETX-125 jest najbardziem mobilny ale nierozwojowy (słyszałem opinie, że ETX to taka zabawka dla trochę większych dzieci).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że nie ma co kierować się kosztami. Słowem co wybrać: ETX-125, LXD55 6' achromat, czy Celestron G8 (S-C) ? Wszystkie z autostarem. Nie ukrywam, że do montażu nabytego z Celestronem lub LXD można też podpiąć coś innego (np. jakiegoś Newtona). ETX-125 jest najbardziem mobilny ale nierozwojowy (słyszałem opinie, że ETX to taka zabawka dla trochę większych dzieci).

 

Jeżeli koszty są sprawą wtórną to odpowiedz jeszcze na jedno pytanie ile czasu możesz poświęcić na schłodzenie instrumentu rozwiązania są trzy. Wystawiasz w zimie na taras i po 2-3 godzinach obserwujesz. Masz duży garaż więc kupujesz zamrażarkę i w niej trzymasz tube optyczną tak aby w zimie była gotowa do pracy prawie natychmiast. Przed wyjazdem na obserwacje pozamiejskie ładujesz teleskop do samochodu (na 3-4 godziny), który stoi na dworze, a na miejsce obserwacji jedziesz bez ogrzewania. Jeżeli możesz spełnic jeden z tych trzech warunków to kup Celestrona 8" lub LX-200 jeżeli nie możesz długiego czasu przeznaczyc na schłodzenie teleskopu kup lunetę.

 

a ETX-125 jako drugi podróżny sprzet. Takie dziecinne bzykadełka ma tu parę osób jako drugi teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK z chłodzeniem tuby, tzn. 1) z wystawieniem na taras lub 2) do nieogrzewanego auta lub 3) do zamrażrki w garażu (o ile uda mi się eksmitować z niej zapasy żony ;D) nie bedzie problemu. Czyli Celestron G8 (S-C) ? Słyszałem jednak, że ten teleskop ma nieprzyjemną komę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Celestron G8 (S-C) ? Słyszałem jednak, że ten teleskop ma nieprzyjemną komę.

 

Ja tam nie wiem ale koma to bardziej zależy od okularu chyba. Poczekaj aż się odezwie TomekL on ma 8" Celestrona SC to Ci napisze czy jest tam nieprzyjemna koma czy jej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zabawka dla dzieci" niech to tylko Malek przeczyta ;D

Małek przeczytał i szlag go trafia gdy się mowi o ETXach jak o zabawkach. Są to normalne, pełnowartościowe teleskopy, tyle że nie należą do największych. Zrozumiem jeszcze jak się tak powie o ETX70 czy nawet 90, ale 125 to juz przegięcie :)

 

A tak na poważnie: zawsze doradzam zakup ETXów bo jest to optyka na 5+, ale teraz jestem za 8". Jesli nie martwi Cie cena to śmiało łykaj tego Celestrona. O komie nic nie słyszałem, raczej mowi się o "potwornej" krzywiznie pola w SC, ktorej jakos nie moge sie za bardzo dopatrzec. Ten 8" do planet bedzie bardzo dobry, jak w przyszłosci zainwestujesz w webcam i dobrego Barlowa to foty bedziesz trzaskac aż miło ;D

pozdrawiam Domka i innych planeciarzy,

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam (wlasnie sprzedaje) Celestrona 6" refraktor. Duzy jest faktycznie, ale do planet nigdy bym go na zadne lustro w polskich warunkach nie zamienil. Jezeli na APO to od 128 w gore!. Do DeepSpace'a na lustro to dopiero gdzies od min 10". Takie mam subiektywne odczucia potwierdzone w praniu. Maksutov dopiero >150 moze pokazac podobne obrazy DS, ale nadal ciemniejsze, aczkolwiek przez swoja dluga ogniskowa, daje ciemniejsze obrazy - co przy nieidealnie ciemnym niebie daje ciemniejsze tlo!

 

O astrofoto dlugoczasowym (pewnie CCD?) to w takich konfiguracjach zapomnij! Mowie ci to szczerze. Kazdy ma nadzieje, ze kupi i cos tam bedzie cykal. Bzdura. O DS bez nerwow i tracenia czasu mozna mowic po kupieniu odpowiedniego montazu za min. pare tys. Euro! Do foto planet webkamerka nadaje sie kazdy - lepiej lub gorzej!

 

Zdjecia planet z ETX i 6" refraktora znajdziesz w dziale Astrofoto!

 

Ja sprzedaje refraktor 6" tylko dlatego, bo bede sie specjalizowal w astro CCD wlasnie. A tu nie ma przebacz i trzeba zakupy zaczac od porzadnego montarzu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, nie zrażaj Domka do astrofoto DS montazami za pare tys. euro. Widziałes przeciez foty naszych rodaków (L.Marcinek, B.Łaszczyński i inni) na stosunkowo tanim sprzecie (w porównaniu z tym co mowisz). Wprawa i doswiadczenie w prowadzeniu teleskopu zastąpia pewnie montaż za kupe forsy. Ale co ja się bedę wypowiadał: sam nie mam w tym doswiadczenia, ale powołuje się na słowa innych kolegów z forum :)

pozdrawiam

małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Raczej niewiele tego będzie z polskiego netu bo te instrumenty są na low budget montażach nie dających szans na sensowne i długoczasowe astrofoto DS :'( :'( :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O astrofoto dlugoczasowym (pewnie CCD?) to w takich konfiguracjach zapomnij! Mowie ci to szczerze. Kazdy ma nadzieje, ze kupi i cos tam bedzie cykal. Bzdura. O DS bez nerwow i tracenia czasu mozna mowic po kupieniu odpowiedniego montazu za min. pare tys. Euro!

 

Gdybyś przyjechał na ostatnie warsztaty i zobaczył zdjęcia Artura W. to może zmieniłbyś zdanie. Pstryka na kliszy w ognisku głównym Maksutowa f/12 (D 150mm) na własnoręcznie wykonanym montażu. Wiele jego fotek można podziwiać w Uranii i Vademekum... polecam.

Przychylam się do opinii Malka doświadczenie i duża praktyka (no i sporo cierpliwości :)) mogą zastąpić kilka tyś. Euro.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie ma montaz??? Zgadzam sie, ze mozna zrobic montaz wlasnorecznie, lub stuningować seryjny - ale nie każdy to potrafi! Doświadczenia nie zastąpisz niczym, niezależnie od tego, czy masz montaż za 100$ czy za 10000$. Tak jak mówi Janusz - trudno znaleźć takie fotki, a pojedyńcze przypadki są tylko potwierdzeniem reguły!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o czasach 40minut. Obiekty różne pamiętam przepiękne fotki końskiego łba i Plutona niestety musiałem obsługiwac recepcję i nie miałem zbyt wiele czasu aby sobie te fotki pooglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywny to on jest. Poprosze Waldka aby skontaktował się z Arturem i poprosił o podesłanie paru skanów ze zdjęciami i zdjęciami montażu.

 

Należy zwrócić uwagę na jedna rzecz do astrofotografi montaż powinien być zawieszony możliwie nisko nad ziemią bo to wyśmienicie usztywnia konstrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z PODSTAWOWEJ kwesti. W systemie SCT a nawet Maksutove'a nigdy nie uzyska się takiej ostrości obrazów (punktowości) jak w dobrym achromacie o APO nie wspominając. Są to systemy mające swoje wady (pewna "mglistość" obrazu, bardzo małe pole widzenia, aberracje na obrzeżach-większe zdecydowanie w SCT niż w Maksutowach).

Maksutov lepiej niż teleskop SCT ostrzy obraz ale daleko temu do APO i przy tym studzi się bardzo długo. Natomiast podstawową zaletą tych tel. są ich gabaryty, łatwość utrzymania, duża jasność sporych apertur pomimo znacznego ( z reguły) F i pewna uniwersalność, czego np. nie można powiedzieć o krótkich newtonach. Do DS dla obiektów mgławicowych żaden apo czy achromat rzędu 128-130mm nie "da rady" 25cm SCT, ale do planet czy Księżyca obraz osiągany w dobrych "soczewach" jest znacznie lepszy.

Dzisiaj po dłuuugich próbach, zamianach, kupowaniu-sprzedawaniu optowałbym za refraktorem rzędu 120-130mm lub systemem maksutove'va 15-20 cm max. Oczywiście to zdanie priva, ale nie bez przemyśleń.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.