Skocz do zawartości

Meade achromat 6 cali LXD55


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Cos czuje, ze ten montaz i tak jest wypasiony (PE), dobre krokowe silniki, sztywny.... czy nie mam racji???

 

Co do sztywności to rację masz, o jest zabetonowany na stałe. Co do reszty nie. Czytałem o tym montażu kilka lat temu w Vademekum... i wiem mniej-więcej jak jest zrobiony. Są to przekładnie ślimakowe z odzysku, bez jakichkolwiek gwarancji na mały PE. Początkowo prowadzony ręcznie na zasadzie ileś tam obrotów na ileś sekund, teraz ma silnik krokowy, ale również bez rewelacji. Oczywiście wkład pracy był tu spory, ale koszty nieporównywalnie mniejsze od tych, którymi tutaj straszysz. Co do czasów naświetlania to (jak już napisał Mirek) kilkadziesiąt minut. Mam zdjęcia i opisy tego sprzętu w Vademekum, ale chyba nie bardzo mogę to tak po prostu zeskanować i umieścić na forum.

 

PS. Mam kontakt z Arturem, napiszę do niego i zapytam o zgodę na publikację tych materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (a właściwie już nawet dzisiaj) przeprowadziłem krtkie testy C8 (SCT), ETX-125 i Achromat 6'. Co prawda sprawdzaliśmy tylko na już niskim Jowiszu + Księżycu + kliku gwiazdkach ale moje pierwsze odczycia są następujące:

 

- C8 - dobry obraz Jowisza (jak na wczorajsze warunki) ale przy niezbyt dużych powiększeniach, super księżyca, dobre gwiazdki. Przy większych powiększeniach szybko degradujący się obraz (trochę większe lustro wyłapywało najwięcej zakłóceń);

- ETX-125 - najlepszy obraz Jowisza, bardzo dobry księżyca, trochę gorszy gwiazdek :-)))

- achromat 6' - super obraz Jowisza ale bardzo wyraźna fioletowa obwódka, super obraz księżyca ale obraz nazbyt zółty, gwiazdki wiecej niż OK.

 

Teraz do rzeczy:

- zakup C8 raczej odpada bo mogę go kupic tylko z montażem od Meade, chciałbym korzystać z autostaru a meadowski autostar kiepsko bedzie działał z C8 na montażu meada;

- ETX - fajna zabawka, lekka, poręczna i dobre obrazki;

- Achromat - super obrazki ale te przekolorowania i znaczna wielkość w porównaniu z C8 i ETX.

 

No i co ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- C8 - dobry obraz Jowisza (jak na wczorajsze warunki) ale przy niezbyt dużych powiększeniach, super księżyca, dobre gwiazdki. Przy większych powiększeniach szybko degradujący się obraz (trochę większe lustro wyłapywało najwięcej zakłóceń);

 

- zakup C8 raczej odpada bo mogę go kupic tylko z montażem od Meade, chciałbym korzystać z autostaru a meadowski autostar kiepsko bedzie działał z C8 na montażu meada;

 

To jest dokładnie to o czym Ci pisałem duży SC musi sie długo chłodzić aby można było na nim robic większe powiększenia. Zauważyłem, że nieprawdą jest twierdzenie wprost: powiększenie max 2 razy średnica lustra. Spróbujcie uzyskać w SC 10" powiększenie 500 razy. Powodzenia. W aperturach rzędu 8-16" max to jeden razy średnica. W małych sprzetach takich jak ETX-125 można próbować z dobrymi wynikami powiekszeń 2X średnica lustra.

 

Nie bardzo rozumiem dlaczego autostar Meade miał by źle pracowac z optyka Celestrona co ma piernik do wiatraka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów decyzja albo rybki albo akwarium no chyba że kupi Meade Maksutowa 7" z Autostarem

 

No widzisz do czegoś się przydałeś ;D. Zupełnie zapomnieliśmy o tej alternatywie Domek nie ma problemu z kasa to mógłby sobie takiego Meadowego Maka kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion widziałem ładne zdjęcia o długich ekspozycjach robione prowadzeniem ręcznym. Nie doceniasz kolegów.

 

Ale na piggybacku!!! Malo kto ma offaxis'a i rzadko kiedy wychodzi to dobrze (mowie o ognisku glownym!)! Jezeli chcesz robic w ognisku i prowadzic patrzac w offaxis guider'a to musisz miec super sztywny montaz i min idealnie dzialajace mikroruchy. Pokaz mi zdjecia robione przy ogniskowej >=1200 w ognisku glownym z recznym prowadzeniem!!!

 

Wiesz - generalnie na Giblartar tez dojedziesz rowerem, ale ile jest takich osob, ktore to zrobia? Potrzebujesz miec tez mase szczescia i zwykly fart. Ale nie mowmy o ekstremach. Zobacz jak malo osob jest w stanie robic w ognisku. Dlaczego? Bo cena sprzetu zabija! A kiedy sprzet staje sie osiagalny, nagle pojawia sie wysyp ciekawych fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy patrzac na Jowisza zalozyliscie diafragme (przeslone) na obiektyw??? Chyba nie - bo wtedy nie zobaczysz zadnego fioletu. Teraz Jowisz juz jest na tyle slaby, ze trudno dopatrzyc sie aberacji. Zolty ksiezyc??? To ciekawe... W takim razie ja nigdy nie wzialbym tego refraktora od Meade, jezeli daje zolty zafarb! Moze tym zotym kolorem chcieli fiolet zmniejszyc??? Dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to systemy mające swoje wady (pewna "mglistość" obrazu, bardzo małe pole widzenia, aberracje na obrzeżach-większe zdecydowanie w SCT niż w Maksutowach).

 

Niech mi ktoś wyjaśni :- co to znaczy "bardzo małe pole widzenia". Już zaczełem kumać, że pole zależy tylko od okularu i powiększenia ... atu takie coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest kilka fotek zrobionych offaxis - chyba sa dobre no nie ;)

http://fernrohrland.de/Frameset.html

 

Menu Fotografie i

5) Die Fokalfotografie durchs Teleskop mit langen Belichtungszeiten

 

"M8 am Vixen 102 Fraurnhofer 60min" - wyobrazasz sobie siedziec z okiem wpatrzonym w krzyz przez GODZINE???!!!!

 

Te fotki nieczego nie dowodza, bo sa wykonane zapewne na dobrych montazach, a offaxis wykorzystany zostal tylko do korygowania. Takie jest moje zdanie. Najlepsze zdjecie na dole wykonane jest 10" refraktorem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wole probowac na Piggybacku fotografowac, ale z moja dluga rura to troche malo stabilnie. Niech troche wiaterek zawieje i juz po sprawie! Tak samo tym 6" Meade'm. Zeby robic zdjecia takimi maszynami w ognisku trzeba miec montaz za kilka tysiakow$, albo sobie samemu taki zrobic, jak ktos ma mozliwosci - bo tu kluczowa jest sztywnosc ukladu i dobre mikroruchy. Wtedy mozna probowac, chociaz do efektow z autoguiderem bardzo daleko, o komforcie nie wspominajac.

 

U mnie to pewnie w tej chwili na tuningowanym EQ5 + 150/1200 jako guider mozna sprobowac pewnie max ogniskowa 150-200 (ale to pewnie juz sporo bedzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy patrzac na Jowisza zalozyliscie diafragme (przeslone) na obiektyw??? Moze tym zotym kolorem chcieli fiolet zmniejszyc??? Dziwne.

 

Diafragma była założona. No może to zażółcenie księżyca to przez filtr bo bez niego jasność była taka, że można sobie było kuku w oczko zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy patrzac na Jowisza zalozyliscie diafragme (przeslone) na obiektyw??? Moze tym zotym kolorem chcieli fiolet zmniejszyc??? Dziwne.

 

Diafragma była założona. No może to zażółcenie księżyca to przez filtr bo bez niego jasność była taka, że można sobie było kuku w oczko zrobić.

 

O kurde - mow od razu takie rzeczy :))) kiedy gadamy o optyce!

A jezeli mozna wiedziec - gdzie ci sie udalo te teleskopy zebrac w jednym miejscu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde - mow od razu takie rzeczy :))) kiedy gadamy o optyce!

A jezeli mozna wiedziec - gdzie ci sie udalo te teleskopy zebrac w jednym miejscu???

 

Adamie, czy to nie ty kupowałeś kiedyś swojego refraktorka o 2 w nocy ? Jeśli to ty to wiesz gdzie. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde - mow od razu takie rzeczy :))) kiedy gadamy o optyce!

A jezeli mozna wiedziec - gdzie ci sie udalo te teleskopy zebrac w jednym miejscu???

 

Adamie, czy to nie ty kupowałeś kiedyś swojego refraktorka o 2 w nocy ? Jeśli to ty to wiesz gdzie. ;D

 

Aaaaa, no i wszystko jasne :) Ale to od Ciebie - czy tylko ty u niego byles???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to od Ciebie - czy tylko ty u niego byles???

 

Ja odwiedziłem bardzo miłego kolegę. Nawet chciałem coś kupić ale on uparł się przy pewnych cenach i nie chce być bardziej elastyczny (nawet ok. 2 w nocy) ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest twardą bestią - to prawda :)

Ale za to nie masz ryzyka związanego z zakupem, a poza tym masz sprzęt od ręki - czyli oszczędzasz znaczne kwoty na transporcie!

 

Ja jestem giganto-maniakiem i lubie mieć "konkretne" rzeczy ;)

Więc gdybym drugi raz w tej klasie kupował sprzęt, to byłby 6" refraktor. Jeżeli masz to w czym wozić, to nie masz problemu. U mnie mieści się w bagażniku dużego kombi - wszystko razem z dużym statywem od teodolitu. Pamietaj tylko, że aberacje chromatyczne masz widoczne praktycznie tylko na Jowiszu i Księżycu! Na DSO nigdy i nigdzie tego nie zobaczysz - i tu wymiata rzeczywiście!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie gadalem z "przemytnikiem" i mowi, ze wziales ETX!!!

Kurde - dzwonilem, bo chcialem lyknac tego bzykacza.

 

Co dadzicie o tym Celestronie C8? Ogladalem wlasnie fotki z niego i calkiem, calkiem... I nie jest tak diabelnie ciemny - f/10 jak na SCT nie jest zle. Podobno pieknie widac w nim ciemne DSO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.