Skocz do zawartości

Początek przygody


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć jak zacząć przygodę z obserwacjami i fotografia od zera w 2018 roku.

 

Kosmosem się interesuje od lat ale nie zagłębiałem się w temat obserwacji. Tylko teoria.

 

Mam aparat canona z zoomem optycznym i spoglądałem na księżyc. Widać wyraie kratery.

Jednym zdaniem chce więcej :P

Stąd pytanie do was, profesjonalistów.

1. Jak zacząć obserwację i fotografie w 2018 roku? Co kupić? Teleskop? Lornetkę? Jaką? Sprzęt uniwersalny.

 

2. Do oglądania układu słonecznego.

Tak jak widziałem księżyc chciałbym zobaczyć też inne planety. Jest to możliwe? :)

Coś czytałem, że w kolorze nie zobaczę przez teleskop.

3. Do oglądania obiektów poza układem słonecznym. DS?

4. Do oglądania słońca - potrzeba filtru UV na teleskop?

 

Rozumiem, że celując aparat w teleskop nie zrobię dobrego zdjęcia? :P Więc jak robicie takie zdjęcia jak na forum np. galaktyk?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

witamy Cię na forum.

Na początek wejdź sobie w ten link:

i pod koniec znajdziesz kurs "Od Laika do Astrofotografika" - przeczytaj go i wrócimy potem do tematu.

Zaznaczam, że temat tyczy się astrofotografii a nie obserwacji wizualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Tak nie zaczynaj. Chodzi o to, że albo astrofoto, albo wizual. 

Astrofoto to inna półka, zarówno pod względem kosztów jak i poświęconego czasu. Serio. Wielki szacunek dla kolegów, którzy się w to bawią.

Jeśli mogę coś doradzić, to zacznij od wizuala. Poszukaj, tu jest sporo wątków na temat wyboru pierwszego teleskopu. Tu, na astromaniak.pl czy forumastronomiczne.pl 

Z jakiego miejsca obserwujesz? Wieś, miasto? Jakie masz niebo? 

EDIT - właśnie widzę, że kolega wyżej zdążył już odpowiedzieć. Pisząc nie odnosiłem się do jego wypowiedzi :D

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

Zabieram się za czytanie podanego linku.

 

Szczerze to wpierw bym wolał wizualnie patrzeć a później dodatkowo to dokumentować i pokazać komuś.

Koszt na start(nie wiem czy mi się spodoba) jaki mogę przeznaczyć to najlepiej w okolicach 1000 zł.

 

Obserwuje z okolic półwyspu helskiego. Plaża, polany w lasach, wieś oraz z Gdańska.

Dobrze by nie było problemu z transportem sprzętu ani rozkładaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Helu poza sezonem niebo masz fajne. W Trójmieście słabizna. 

Rozumiem, że transport jest problemem? 

To opcje się zawężają. 

Kwota 1k PLN, to nie jest dużo. 

Może tak, powinieneś rozważyć zakup lornetki oraz lepszego statywu foto. Może zmieścisz się w kwocie. O lornetkach poczytaj, ja nie mogę się wypowiedzieć, bo się nie znam. Ale lornetkę posiadam, jest to super uzupełnienie teleskopu. Jeśli wciągnie Cię to hobby kupisz teleskop. Sporo osób korzysta tylko z lornetki na statywie, a nawet z kilku lornetek. 

Ze względu na problemy z transportem nie mogę polecić Ci 8 calowego Newtona F6 na dobsonie, który jest chyba zwykle pierwszym polecanym sprzętem. 

Inne mobilne alternatywy też przekraczają budżet. 

Ale wymienię kilka, które mają sens. 

- refraktor ED 80 (super tubka, lekka, dość uniwersalna) + montaż AZ4. 

- MAK 127 (też w miarę mobilny, mniejszy nie ma moim zdaniem dużego sensu). Też na AZ4. Ale tu masz małe pole i duże powiększenia. Dlatego polecam jako drugi sprzętu. 

- budżetowa alternatywa to refraktor SW 80/400. Najlepiej na AZ4. Fajna tubka do szerokich pól. Ale to światłosilny sprzęt i lubi lepsze okulary, z Explore Scientific 82deg pokaże pazurki pod ciemnym niebem. 

Do tego jakiś porządny okular, choćby jeden na początek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

Lornetka np 15x50 za ok 500zl, mapa nieba w telefonie i zaczynasz poznawać nocny, gwiezdny świat. 

No nie przesadzajmy :D. Źrenica wyjściowa=50mm/15=3,3... mm. To trochę mało jak do nieba?... 

Większość ludzi chyba poleca 10x50, ale mi bardziej pasuje 15x70 B). Zawsze na statywie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak sam zaczynałem, dawno dawno temu. Lornetka 6x30 i obrotowa mapa nieba (też polecam bo "działa" nawet bez zasięgu internetu). Więc posłuchaj Taysona, jak zasmakujesz to kup coś większego np. Newtona 6, albo lepiej 8 cali na Dobsonie (to taki wygodny, stabilny montaż tuby teleskopu). Z programów do szybkiego ogarnięcia nieba polecam Stellarium -w prosty sposób pokazuje co akurat widać. O astrofotografii pomyśl dopiero jak trochę wejdziesz w temat -po co zawczasu się frustrować.

Powodzenia

:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dzięki :)
Transport nie jest aż takim problemem. Wrzucę w samochód i tyle. Byle dorosły facet mógł to przenieść i niech nie zajmuje pół pokoju :P

 


Lornetka? Czy w szybki i prosty sposób zobaczę np. księżyc jak przez zoom x krotny w lustrzance? Oraz inne planety?

 

Fakt mapa nieba się przyda. Oraz te wszystkie pojęcia. Okulary, filtry, statywy itd...

Rozumiem że statywy to normalne cosie do zamocowania sprzętu jak statyw do aparatu? :) Lornetką z ręki nie zobaczę?

Okulary? To pewnie coś z okulistyki. Czym większy tym więcej zobaczę? Czy dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie, nie ekscytuj sie :)

obserwujac lornetka lokcie mozesz oprzec np o samochod. ewentualnie jakis rozkladany fotel wrzuc sobie do bagaznika. ze statywem na razie nie warto walczyc.

 

na prawde polecam Ci rozpoczac od lornetki. co Ci to da? ano poznasz niebo, zobaczysz gdzie co i jak wyglada, bedziesz mial wstepne rozeznanie w temaci, z czasem zrozumiesz czego Ci brakuje i w ktora strone chcesz isc, nauczysz sie odnajdywac i celowac plornetka w obiekty noca. jak ci sie znudzi sprzet zawsze mozesz go sprzedac tu na gieldzie i odzyskac wieksza czesc pieniedzy.

bardzo istotna sprawa jest, ze w lornetce czy teleskopie nie bedziesz mial takich wodkow jak na fotografiach z internetu. przejrzyj tabele (zwane rowniez tablicami :) )Wimmera - to bardzo fajny pakiet na start.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak cały czas pyta o planety,  a wy mu cały czas wciskacie lornetkę.

Nie! Przez lornetkę nie widać szczegółów na planetach. Wystarczy jednak kupić najtańszy planetarny teleskop (za tysiaka spokojnie, a nawet za 500zł) i te szczegóły zobaczy.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Tayson napisał:

spokojnie, nie ekscytuj sie :)

Nie zgadzam się... ekscytacja jest w tym wszystkim najlepsza.

 

48 minut temu, Tayson napisał:

obserwujac lornetka lokcie mozesz oprzec np o samochod. ewentualnie jakis rozkladany fotel wrzuc sobie do bagaznika. ze statywem na razie nie warto walczyc.

A tutaj się zgadzam, lornetka to świetna rzecz. Do tej pory potrafię siedzieć z lornetką i gapić się w gwiazdki Smoka jedna po drugiej, mimo tego że tam lornetkowych obiektów teoretycznie nie zasmakujesz.

 

 

A zdjęcie to stack pewno wielu klatek i nie licz na takie widoki przez teleskop. No chyba że przemnożysz swój budżet  np, x20, tylko że wtedy już tego nie dźwigniesz łapkami.

 

Tutaj przykład obserwacji jowisza teleskopem za 1500 zł:

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

^^ Wyrzuciłbym na śmietnik takiego telepa za 1500 zeta :] ;) ... (wiem, wiem - obraz jest przeswietlony w kamerce - nie odpowiada prawdzie).

 

Godzinę temu, .pafcio napisał:

Jeszcze takie pytanie czy przez teleskop gołym okiem (ja okularach :|) widzi się np. Jowisza takim jak na zdjęciu w linku? Czy to jakaś obróbka graficzna?

 

Zdjęcie z tego forum.

duzy.png

 

No w sumie... obraz czasem jest dość zbliżony w szczegółach, nawet w małym teleskopie, ale wielkość jest taka jak poniżej :

duzy.png.3340abec6b5f0acd753405fbfb5c7e6e.png.10641ad49fe86ea6ccaa2530c7c54f33.png

 

 

Z dobrych optycznie 80mm wygląda to mniej więcej jak na tym filmiku, czasem lepiej, czasem gorzej zależnie od stanu atmosfery (tylko nie jest taki duży - co już zaznaczyłem powyżej)

 

 

 

PS

Jak jest z okularami (takimi na nosie) to niestety nie wiem, ale jest tutaj wielu, którzy noszą okulary i jak sądze z  powodzeniem obserwują niebo.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Chłopak cały czas pyta o planety,  a wy mu cały czas wciskacie lornetkę.

Nie! Przez lornetkę nie widać szczegółów na planetach. Wystarczy jednak kupić najtańszy planetarny teleskop (za tysiaka spokojnie, a nawet za 500zł) i te szczegóły zobaczy.

Chłop pyta o różne obiekty. Nie tylko o planety. A Ty chcesz mu wcisnąć rurkę 80/1200 :D? Sorki, ale to sprzęt tylko dla twardzieli :flirt:

, z całym szacunkiem.  

I co jeszcze zobaczymy przez taką wąską rurę oprócz planet i gwiazd podwójnych w baaardzo wąskim polu? No dobra, coś tam jeszcze innego zobaczy.

Ale w takich wycinkach, że osobiście wolę lornetkę. Co z szerokimi polami, które są jednymi z najpiękniejszych obrazów nieba? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem - wolę widzieć Jowisza przez wąska rurkę tak jak pokazałem na filmikach, niż w lornetce  tak jak pokazał cwic.

Jesli ktos chce bardzo tanio zobaczyć szczegóły planetarne i podziwiac kratery Ksiezyca to niech kupi refraktor achro 70/900 lub 90/1200 (moze być 80/900, 90/900, 90/1000, 100/1000) lub małego maka 100mm lub w wersji deluxe 127mm. (achro 80/1200 jest dla twardzieli, ale widoki daje takie, ze warto byc twardzielem ;) ).

Jak ktos chce widzieć "pustą" kropeczkę , to niech kupi lornetkę. Co natomiast zobaczymy w wąskim polu poza planetami, Słońcem  i Księżycem? Ano zobaczymy kolory  gwiazd, gwiazdy podwójne, jasne mgławice planetarne, gromady kuliste, Wielka Mgławice Oriona... nie gorzej niz przez lornetkę... Nie zobaczymy rozległych układów gwiazd (asteryzmów, gromad), całych konstelacji. Maksem pola w takim teleskopie są Plejady. Jesli dołozymy na jakis refraktor ED, to mamy zarówno pole jaki "power" do planet. Jeśli kogoś interesują jedynie słabe obiekty DS, to niech kupi wielkiego Newtona, najlepiej składanego.

 

Jeszcze raz podkreślam - nie zobaczy w lornetce szczegółów planetarnych ani Księzycowych, co wybierze -  zależy już od niego :)

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 70/900 wystarczy Astro 3 Bressera, do 90/1200 EQ3.2. Tylko delkatnie z łapami - teleskop to nie lornetka i nie trzyma się go cały czas w łapkach ;) . Wiem że Dobsoniarze prowadzą czasem teleskop trzymając go za okular lub gałkę od szafki kuchennej ;)  przy 300x powiekszenia... ale to tylko "twardziele" ;)

 

PS

Jak jest duży wiatr, to lepiej nie obserwować planet, bo seeing jest wtedy do bani i mamy rozmazany obraz.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

     Myślę że na tym etapie to raczej trudno koledze coś polecać. Mam wrażenie że spodziewa się innych widoków niż zobaczy, szczególnie w budżecie 1000zł. Kolego .pafcio poczytaj forum jest tu wiele informacji dotyczących obserwacji wizualnych. Specjalnie nic nie linkuję bo jeśli ciągnie Ciebie do gwiazd to sam odszukasz potrzebne informacje. Dobrze by było żebyś spotkał się z jakimś atromaniakiem i wtedy zobaczysz że okular do teleskopu nie ma nic wspólnego z okulistą. Dobrze żebyś zobaczył Księżyc i np. galaktykę M31 prze teleskop. Wtedy stwierdzisz czy to to o co Ci chodzi.

Do punktu 4 z pierwszego postu. Do obserwacji Słońca potrzeba koniecznie filtra wykonanego ze specjalnej folii  tkzw. ND5.0. Filtr zakłada się na oba obiektywy lornetki, lub na obiektyw teleskopu. Nic innego nie kombinuj i nie kieruj teleobietywu aparatu w Słońce bo uszkodzisz sprzęt i może jeszcze oczy.

 

  Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... I nie dotykaj pokrętła ostrości za często :D

.pafcio - jak widzisz każdy z nas inaczej ogląda niebo. 

Jedź na zlot albo na lokalne spotkanie. To Ci da najwięcej. I czytaj. Dużo. 

EDIT - znowu w międzyczasie kolega wyżej napisał posta, moja odpowiedź jest do poprzedniego posta. Ale kolega JSC ma rację - źle się obserwuje gdy jest silny wiatr. Ale dobra pogoda i czyste niebo są ostatnio tak rzadko, że często nie da się inaczej. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, kjacek napisał:

Tak... I nie dotykaj pokrętła ostrości za często :D.

Jak masz długi teleskop (mała światłosiłę), to nie musisz tego robić zbyt często :D Prawda jest jednak taka, że każdy (każda ;) ) ma inne oczekiwania co do sztywnosci.

 

Kol. ZbyszekZ ma pewnie rację, że "Pafcio"  chyba zbyt dużo oczekuje. Dorze jest sobie wpisać w googlach typ teleskopu, nazwe obiektu i słowo  "sketch" , czyli pokażą nam się szkice obserwacyjne, ukazujące co autentycznie widać przez  okular. Tayson zreszta zalinkował opracowanie wimmera - lektura obowiązkowa!

Niemnej jednak pasy na Jowiszu (+WCP - jeszcze jest widoczna, ale ponoć trzeba sie spieszyć ;) ), pierścień Saturna oddzielony od planety, czy jakies plamy na powierzchni Marsa są dostepne nawet w teleskopiku za trzy stówy, ale wielkość planety może porażać swoją... małością. Takie najtańsze teleskopiki mają jednak zwykle potwornie złą jakość wykonania i lepiej trochę dopłacić, aby teleskop był w miarę dobrze wykonany i trzymał się kupy .

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, .pafcio napisał:

Jeszcze takie pytanie czy przez teleskop gołym okiem (ja okularach :|) widzi się np. Jowisza takim jak na zdjęciu w linku? Czy to jakaś obróbka graficzna?

 

Zdjęcie z tego forum.

duzy.png

Przez teleskop widzi się Jowisza dokładnie takiego jak na zdjęciu, przy czym oglądany przez teleskop Jowisz jest wielkości ziarnka grochu. :icon_lol:

 

Teraz, .pafcio napisał:


Lornetka? Czy w szybki i prosty sposób zobaczę np. księżyc jak przez zoom x krotny w lustrzance? Oraz inne planety?

 

W szybki i prosty sposób zobaczysz co tylko chcesz jeśli masz dostęp do Internetu i  klikniesz co trzeba. :icon_lol:  Zacznij od "szkice astronomiczne". :icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, kjacek napisał:

 

I co jeszcze zobaczymy przez taką wąską rurę oprócz planet i gwiazd podwójnych w baaardzo wąskim polu? No dobra, coś tam jeszcze innego zobaczy.

Ale w takich wycinkach, że osobiście wolę lornetkę. Co z szerokimi polami, które są jednymi z najpiękniejszych obrazów nieba? 

Powiedzmy, że okular 50 mm z polem 50° da 24x powiększenia, pole 2° i źrenicę 3,3 mm - da się ? Da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.