Skocz do zawartości

Początek przygody


Rekomendowane odpowiedzi

pafcio, w kwestii montaży już Ci napisano. Ja dodam tylko w kwestii Barlowa: zapomnij. Nie tylko o 3x, ale o 2x też. W teleskopie z ogniskową 1200mm ma to sens tylko do fotografii planet kamerkami, do wizualnej obserwacji -żadnego. Zainwestuj w 1-2 dobre okulary. Nie szalej z powiększeniami, to częsty błąd. Do planet, zwłaszcza na Dobsonie, wystarczy Ci 15-170x.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Jarek napisał:

pafcio, w kwestii montaży już Ci napisano. Ja dodam tylko w kwestii Barlowa: zapomnij. Nie tylko o 3x, ale o 2x też. W teleskopie z ogniskową 1200mm ma to sens tylko do fotografii planet kamerkami, do wizualnej obserwacji -żadnego. Zainwestuj w 1-2 dobre okulary. Nie szalej z powiększeniami, to częsty błąd. Do planet, zwłaszcza na Dobsonie, wystarczy Ci 15-170x.

Pozdrawiam

-J.

Dzięki za rady. Ale jak to? Ludzie na forum piszą, że do obserwacji planet mieć jak największe powiększenie.

By oglądać pasy na Jowiszu czy wielką czerwoną plamę. Saturna i przerwę w pierścieniach.

Do słońca by ujrzeć granulację.

Mam okukar 10mm i 25mm. 

Tak sprzęt już doszedł :) Nie myślałem, że to taki kolos! Póki co montuje i czytam i kolimacji, czyszczeniu i schładzaniu teleskopu przed obserwacja.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie piszą, żeby mieć jak największe SENSOWNE powiększenie, tzn takie, które coś daje, ułatwia dostrzeżenie i odróżnienie szczegółów. Poczytaj o powiększeniu rozdzielczym, minimalnym i maksymalnym teleskopu i w ogóle o tym, jak powstaje w teleskopie obraz i jakie są teleskopu ograniczenia. Niestety, atmosfera ziemska jest największym ograniczeniem w obserwacjach i rzadko pozwala na wykorzystanie pełnych teoretycznych możliwości sprzętu (właściwie tzw seeing nigdy na to nie pozwala). Dlatego nie ma sensu gonić za jak największym powiększeniem (swoją drogą ,,największe powiększenie" to oksymoron, ale nie mam pomysłu na inne sformułowanie), bo to nic nie daje. Do Synty 8 okular 15 mm dający powiększenie 170x będzie ok,  200x  rzadko będzie sensowne, powyżej tego tylko czasamii uda się sięgnąć. Jak masz już sprzęt, to jak najszybciej wyprowadź go pod niebo i korzystaj, nie trzeba znać teorii, żeby czerpać z tego przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.