Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w stackowaniu M42


Pysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie całą społeczność Astropolis.

To jest mój pierwszy post na forum, więc kilka słów o sobie: mam na imię Grzesiek, mieszkam i pracuję w Warszawie. Astronomia zawsze mnie trochę interesowała, lubiłem mieć ogólne pojęcie co na nocnym niebie widać. Od zawsze lubiłem robić zdjęcia, więc postanowiłem spróbować swoich sił także w astrofotografii. W ubiegłym roku zakupiłem napęd SW Star Adventurer i jak czas oraz pogoda mi pozwalają to zaczepiam do tego aparat z jakimś obiektywem, mam też teleskop SW 150/1200 na montażu EQ3-2, do którego też czasami doczepiam jakiś aparat, żeby zrobić zdjęcie Księżyca czy jakiejś większej planety. Astro nie jest moim "głównym" hobby ale zaczyna mnie bardzo wciągać. Ostatnio wpadł mi w ręce do testów Nikon D850, a że było kilka fajnych nocy bez Księżyca to powalczyłem z M42 oraz M51.

A teraz do sedna sprawy. Szukałem w sieci różnych ustawień dla tego aparatu, żeby zdobyć jakiś przyzwoity materiał do dalszej obróbki. Znalazłem kilka różnych opisów i na postawie swojej (jak się potem okazało) błędnej decyzji zarejestrowałem materiał z tym samym ISO 1600 i różnymi czasami ekspozycji od 60 do 2s. Oczywiście do każdego czasu mam też klatki kalibracyjne. Spróbowałem to wszystko razem zestakować w DSS, bo gdzieś wyczytałem, że DSS rozróżnia sobie czasy ekspozycji i daje z tym radę. Ale jednak chyba nie daje sobie rady bo efekt końcowy jest taki sobie. Ogólnie zdjęcie które mi wyszło zrobiłem tylko dwoma narzędziami - stackowanie całego materiału w DSS i potem suwaki w LR. Wiem, że zmasakrowałem jądro i wiem, że kolory są z "kosmosu". Co do jądra to sprawa jest prosta - maski w PS (muszę się w końcu tego nauczyć). Co do kolorów to pewnie odpowiedni WB by to załatwił, ale wtedy znikają mi pewne szczegóły, a tak "coś" na tym zdjęciu widać. Ogólnie to jest moje trzecie podejście do M42 w ogóle.

Pytanie główne - jak podejść do stackowania takiego materiału, mam jedno ISO, po kilkadziesiąt klatek z czasami ekspozycji 60, 30, 10, 8, 5 oraz 2s, do tego wszystkiego darki, flaty i biasy?

M42_v1d850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołem :-)

Po pierwsze primo - jeden czas naświetlania. Rób dużo klatek z jednakowym czasem, uśrednisz wtedy szum i zwiększysz SNR (stosunek sygnału do szumu). Dla obiektów o dużej dynamice (jak np M42) robi się drugą serię z krótkimi czasami żeby "podmienić" przepalone elementy - tak jak napisałeś - "maski" w photoshopie (lub innym programie, jak PixInsight na przykład). 

Obróbka materiału to dość skomplikowany proces, a ilu astrofotografów, tyle tych procesów - każdy musi wykształcić sobie własny. Ile masz najdłuższych klatek? Spróbuj je tylko zestackować, po stacku - w photoshopie - wyciągnij materiał krzywymi i wyrównaj kolory.

Na początek te opracowanie będzie dla Ciebie jak znalazł:

 

Masz tutaj zbiór części (nie wszystkich) tutoriali użytkowników tego forum. Ale Ciebie powinno zainteresować "Od Laika do Astrofotografika" - tak Jacek Bobowik "jcbo" opisuje podstawowy przebieg akwizycji i obróbki astrozdjęć.

Przebrnij przez to i spróbuj podejść do materiału raz jeszcze. Efekt koniecznie wrzuć na forum!

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Z tym czasem to już wiem, że jeden, maksymalnie dwa jak jest duża dynamika. Ale w sieci znalazłem opisy pod zdjęciami M42 z taką właśnie gamą czasów jak zrobiłem i ciekaw jestem jak to było potem obrobione - osobne staki połączone czy jak?

Co do klatek to tych 60s mam tylko 20, a 30s jest 94, więc chyba lepiej zestakować te 30s, powinno być więcej informacji na wyniku.

Wczoraj spędziłem kilka godzi na Astopolis i już dużo z tego co podajesz wyczytałem :)

Biorę się do roboty, bo wyjątkowo wolny weekend, jak coś fajnego wyjdzie to na pewno tu zamieszczę :)

Dzięki i pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pysiak napisał:

osobne staki połączone czy jak?

Tak, osobne stacki połączone

1 godzinę temu, Pysiak napisał:

Co do klatek to tych 60s mam tylko 20, a 30s jest 94, więc chyba lepiej zestakować te 30s, powinno być więcej informacji na wyniku.

Troszkę mylisz pojęcia. Na zestackowanych klatkach 30sek będzie większy stosunek sygnału do szumu - ergo, będziesz mógł pracować nad sygnałem nie wyciągając szumu, ale ilość sygnału będzie mniejsza niż na 60sek klatkach. Spróbuj zestackować 60 sekundowe i 30 sekundowe (oddzielnie) i zobacz który materiał się będzie fajniej obrabiać. Nie wchodzę tutaj w parametry techniczne matryc jak np. ilość klatek na czas (głównie dla matryc CMOS) - gdzie im krótszy czas klatki tym więcej musisz zebrać klatek by otrzymać odpowiedni SNR.

1 godzinę temu, Pysiak napisał:

Wczoraj spędziłem kilka godzi na Astopolis i już dużo z tego co podajesz wyczytałem

No i bardzo dobrze - wiedzy nigdy za mało. W razie pytań - pytaj

1 godzinę temu, Pysiak napisał:

jak coś fajnego wyjdzie to na pewno tu zamieszczę

czekamy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś obejrzałem tutki Alana na YT (są naprawdę dobre Alan :) )

Zestakowałem pojedynczo czasy i najwięcej informacji było zawarte w staku z klatek 30s, więc nad tym się trochę popastwiłem. Efekt poniżej - z jednej kupy wyszła druga kupa :D 

Ciężki kawałek chleba ta astrofotografia ale spodziewałem się tego :) No nic, trzeba zebrać jakiś przyzwoity materiał i trenować dalej.

 

M42_v2d850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.