Skocz do zawartości

Izolacja SCT & MAK zamiast wychładzania...


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, zbignieww napisał:

Mój skromny głos w dyskusji ....

Zupełnie przypadkowo i okazyjnie kupiłem w Supra Praha folię zabezpieczającą wlot w otwartej tubie przed paprochami, pyłem ...

Wprawdzie aktualnie nie mam dobsona, bo pojechał z nowym właścicielem na stałe na Wyspy Kanaryjskie  - ale zamierzam zrobić sobie eksperyment :

folię osadzę w drewnianej ramce, którą wsadzę w otwarte skrzydło okna ...

Tę folię produkuje firma Baader :   Baader 2459350 Turbo film 127 x 51 cm , ma grubość  12 mikrometru.  Wg opisu szefa Supry -  12 mikrometrů silná folie na ochranu objektivů nebo zrcadel astronomických dalekohledů. Nemá vliv na kvalitu obrazu, snižuje turbulence v tubusech a zabraňuje pronikání nečistot na zrcadlo.

Więc podobno nie ma wływu na jakość obrazu, obniza turbulencje w tubie...

Ciekawe, że nigdy i nigdzie nie spotkałem się z opisem/ opinią  z użytkowania tego wynalazku . Ze by niewypał  ??? 

100x już miałem kursor na przycisku KUP tej folii w DO z powodów które wymieniasz, za każdym razem rezygnowałem z jednego powodu, kosztuje swoje, bardzo szybko używana na co dzień się zasyfi, więc więcej strat wniesie dyfrakcja syfu na niej w jakość plamki, niż zalet z niej uzyskamy, a wątpię aby jej regularne mycie było możliwe bez uszczerbku dla klarowności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2018 o 14:21, kjacek napisał:

Uszyję sobie takie ubranko po Świętach. 

Ale marzy mi się coś lepszejszego B)

Jakiś odlew piankowy, czy cuś. 

Coś co można zapiąć szybko na tubie. 

Tylko wciąż nie wiem jak :flirt:

ten sposób z rzepami mi się podoba, :)

https://www.cloudynights.com/topic/605123-insulation-jacket-for-mak/page-8

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, Przemo23 napisał:

Zachęcony wątkiem na CN, zrobiłem 'ubranko' dla Mojego telepa.

Materiały to:

1. warstwa - mata termoizolacyjna, taka co się za kaloryfer wkleja.

2. warstwa - zwykła karimata.

Czekaj, czekaj... 

Karimata jest na tubie? A na niej mata termoizolacyjna? 

Tak mi to wygląda na zdjęciach... 

Jeśli tak masz, to napisz dlaczego w ten sposób a nie odwrotnie? 

Wydawało mi się, że karimata mogłaby po prostu osłaniać od zewnątrz matę termoizolacyjną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2018 o 09:38, HAMAL napisał:

Wystarczy wejść w link i zobaczyć zdjęcia chłopaków :)

Co do korektora, od zawsze zastanawiała mnie jedna kwestia, czemu gdy oglądam niebo przez okno dachowe to widzę degradujący obraz wpływ jakości szyby a nie widzę ruchów ciepłego powietrza, kiedy otworzę okno dachowe szyba nie degraduje mi obrazu ale robi to ciepłe powietrze. Sądzę że z korektorem może być podobnie :uhm:

I tak właśnie jest. Niestety w konstrukcji zamkniętej wyciagniętej nawet z elektronicznie sterowanej lodówki nastąpi w miarę zmian temperatury zewnętrznej w terenie

degradacja obrazu dopóki powietrze "w środku" nie osiągnie temperatury otoczenia. Np. 14" SCT w przypadku szybkiej zmiany temperatury w nocy nawet nie sa w stanie

wyrównać tej temperatury zwyczajnie czasowo. Miałem swego czasu 11" SCT i do poprawnego "avikowania" potrzebował ok. 3 bitych godzin na zewnatrz.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta konstrukcja SCT jest problem :ermm:

Ja rozumiem, że jest to zamknięte, aby uniemożliwić zabrudzenie optyki w środku. To pewnie jeden z powodów. 

Ale załóżmy, że jesteśmy świadomymi użytkownikami :D

W takim wypadku, gdyby był dodatkowy otwór w okolicy korektora, moglibyśmy wymuszać szybszą wymianę powietrza w tubie i tym samym szybsze osiągnięcie temperatury otoczenia. 

Wystarczyłoby zdjąć kątówkę i otworzyć ten dodatkowy otwór, ustawić tubę w pionie a resztę załatwi fizyka. Cieplejsze powietrze szybciej się wymieni, uniesie się do góry. 

Możnaby nawet wymuszać obieg wiatraczkiem. 

Nie potrafię wyliczyć jak bardzo skróci się czas studzenia i czy gra warta jest świeczki. 

Wydaje mi się, że jedynym powodem, dla którego tego nie robimy, jest obawa, że taką modyfikowaną tubę trudniej będzie sprzedać i straci ona na wartości... 

Kombinował ktoś w ten sposób? Ja ma razie nie mam odwagi:flirt:. Ale teoretyzować można :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Ni dy rydy Panie. Otwarte Newtony (zobacz jaki mają otwór) potrafią nie nadążać za zmianą temp a dodatkowo wpuścisz sobie do środka syf, którego brak jest tak wielką zaletą zamkniętych tub.

Dy czy ni dy tyndy czy owyndy.

Filtr powietrza mógłby pomóc. A wymuszony obieg powietrza?

Okłady z mrożonego groszku? 

Chłodzenie wodą jak w bardziej wyrafinowanych prockach :glasses:

OK. Pewnie masz rację. Odpuszczam problem... Tymczasem zrobię ubranko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miałem chwilę jak była pogoda i muszę przyznać, że izolacja działa (chyba). Po wystawieniu telepa na balkon i rozogniskowany obraz gwiazdki był bez oznak prądów w środku teleskopu.

Niestety nadal widoczny wyraźny tzw. heat plume pochodzący z centralnego bafla w tubie.

Przed izolacją teleskop stał na zewnątrz jakieś 2 godzinki by się ustabilizował, ale nawet po tym czasie ten malutki wewnętrzny komin cieplny Mnie 'denerwował'.

W sumie to się zastanawiam czy jest sens włączać mini wiatraczki do mieszania powietrza w teleskopie, bo, w sumie, wtedy tuba będzie zasysać zimniejsze powietrze z zewnątrz.

Porobię jeszcze testy na zewnątrz to będę mógł coś więcej napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W, którymś z wątków na CN, ktoś nawiercił kilka otworów, w tubie sct8, dookoła, za płytą korekcyjną. Po 90minutach miał już prawie wychłodzony teleskop - pozostał mu tylko ten heat plume, wspomniany przeze mnie wcześniej, który po następnych 30 minutach zniknął kompletnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was używający teleskopu z zamkniętą tubą, typu MAK/SCT... miał kiedyś problem z tym tzw. heat plume?

Pytam, bo chodzi Mi po głowie pomysł by jakoś to zminimalizować, np. poprzez zrobienie otworów w baflu centralnym (takiego szwajcarskiego sera), by na całej długości wyparowywał ciepło, a nie tylko przez otwór na końcu (ten bliżej lustra wtórnego). Tylko nie wiem jak taka modyfikacja wpłynie na jakość obrazu w sensie na  np. odblaski - w końcu chyba nie na darmo w telepie jest zamontowany tak długi bafel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.