Skocz do zawartości

Oh My God!


Rekomendowane odpowiedzi

Taakie romantyczne, aż się rozpływam :D dupeczki na pewno na to polecą ;) a na poważnie, super sprawa, ale mając to co wyżej napisałem na względzie :wacko:

 

Choć pewnie niesłusznie się czepiam bo z kumplami wozili go autem, ale dla kilku romantycznych ujęć pociągał go chwile po chodnikach :)

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70x, Ethos i Dobson bez prowadzenia, to trochę słaba kombinacja, ale liczą się chęci!

Przy okazji zeszłorocznych Perseidów wystawialiśmy we Wrocławiu teleskopy - krzesełko, regulacja ostrości, powiększenie ~300x, teleskop na paralaktyku, pilot żeby "posurfowac" po powierzchni Księżyca - było dużo "Wow"  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się jak po raz pierwszy zobaczyłem Saturna z poczciwego Bressera 152s. Również zrobiłem wielkie WOW i nie ważna był aberracja chromatyczna, seeing, wychłodzenie tuby i inne "pierdoły", o których teraz mogę marudzić. To było czyste, niezmącone niczym WOW.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No filmik sklejony spoko, ktoś go już wrzucał w status tu bądź na FA. Muzyka przednia bo "CLAUDE DEBUSSY: CLAIR DE LUNE" co pewnie każdy astroamator zna ale czy szary człowiek, który nie miał styczności z widokami z teleskopu może powiedzieć to samo? Wątpię. Kilka zdań jacy to mali jesteśmy i łączymy się w tej "maleńkości" jako gatunek ludzki itp:) No i łezka w oku się kręci poniektórym;)  Szkoda, że power nieciekawy, równie dobrze mógł za miast tego flexa wystawić maka 127 z bino i parką 20 SWAN i czuję, że byłoby jeszcze więcej WOW:)

Godzinę temu, bartolini napisał:

Przy okazji zeszłorocznych Perseidów wystawialiśmy we Wrocławiu teleskopy - krzesełko, regulacja ostrości, powiększenie ~300x, teleskop na paralaktyku, pilot żeby "posurfowac" po powierzchni Księżyca - było dużo "Wow"  :D

Przy 300x to wtedy własnie się robi prawdziwe WOW na Księżycu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolak89 napisał:

Przy 300x to wtedy własnie się robi prawdziwe WOW na Księżycu:)

No właśnie mam watpliwości. Dla ludzi zainteresowanych i wkęconych - tak, ale dla przypadkowego przechodnia niekoniecznie. Już sam fakt, że zobaczy Księżyć w szerszym ujęciu, gdzie widać jego kształt i rzeźbę, zrobi kosmiczne wrażenie. Mówię to z autopsji, bo nie raz robiłem takie pokazy. Jak się pokazywało coś bardziej "zaawansowanego", to ludzie odchodzili znudzeni. To jest to samo zjawisko, dla którego zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem roku (astro) jest "deszcz meteorów". Nic tak nie przyciąga zwykłych ludzi do astro i zawsze mnie to dziwiło, choć oczywiście rozumiem to socjologiczne zjawisko.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak ktoś kiedyś na tym czy innym forum opisywał jak to koledze pokazywał planetę, chyba saturna. Ustawił wszystko, wycelował i proszę. Kolega pyta, gdzie to jest? Patrzy w okular, no jest jak byk, a kolega dalej gdzie? No, w centrum !  Ta kropka???! 

Rozbawiała mnie ta historia wtedy, bo pamiętam jak pierwszy raz oglądałem Saturna przez SCT8 to, aż po sąsiada poleciałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek przypomniał mi absolutny klasyk w świecie astronomii amatorskiej czyli 'Sidewalk Astronomy' na ulicach San Francisco oraz człowieka, który to rozkręcił i wynalazł montaż, który był pomocny w takich akcjach (sam nazywał go 'sidewalk telescope' - 'teleskop chodnikowy', ale później inna nazwa wzięła górę). Kiedyś o tym wspominałem - 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna inicjatywa, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak to może wyglądać - taki Księżyc nawet w niewielkim powiększeniu, bo nigdy takiego nie widziało.

Jeśli chodzi o powiększenia 300x to pokazywałem kiedyś postronnej osobie oświetlony szczyt księżycowej góry i niestety uzyskałem odpowiedź " co ty tam widzisz w tym okularze " :( niestety duże powery wymagają bardzo osiowego patrzenia albo może i obycia z obrazem nie wiem, ale rozczarowało mnie to mocno - bo sam byłem zachwycony :) bardzo mi brakuje tego surfowania po Księżycu bo obecnie mam etap bez sprzętu.

Co do popularyzacji na żywo - to fajna sprawa, a to że dobsa po turkał po chodniku - dla ludzi z US myślę że taki dobs to koszt minimalny, i jak coś się obluzuje to wymieni montaż, albo jego elementy. a ludziska cieszą się niesamowicie ;) budujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No reakcje są super, najbardziej rozbawiła mnie osoba której podpowiedział, żeby przyłożył oko bliżej i wtedy ta otwiera buzie z wrażenia:) Pamiętam jak teściowej i żonie pokazywałem Księżyca to było tak samo

 Sam mam zamiar na festyn firmowy letni zabrać makówkę i pokazywać dzieciakom i nie tylko, Łysego i planetarne towarzystwo o ile jeszcze będzie wystarczająco wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.