Skocz do zawartości

Test nowego silnika Astropolis


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wyglad to maly pikuś, na pewno ostatecznie bedzie taki jaki wypracuja userzy, a silnik pewnie daje tez spore pole do customizacji pod siebie. Bardziej mnie niepokoi rodzaj miejsc ktore bazuja na takiej formie. Sa jakies takie... fejsbuniowate? lajkowate? wiemy lepiej co cie zainteresuje, czego szukasz niz ty sam klikajac w telefonie na swiatlach, gwiazdki za lajki, lajki za polecenia, kokardki za  emotki itd. To pewnie jest calkowicie konfigurowalne i mozliwe do "odpomponikowania" formy i takiego ustawienia by skupiac sie na mięsie, a nie socjal otoczce. Próbuję to sobie wyobrazic jako nosiciela tresci AP, a nie kolejnego social media hosta o jakiejs tam tematyce. Wyrobienie opinii lepiej ogarnę sobie większymi przedzialami czasu, na razie pacze filtrujac to co w mojej prywatnej ocenie moze byc w tym sensowne/wartosciowe.

Pozdrawiam.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, Hans said:

niepokoi rodzaj miejsc ktore bazuja na takiej formie. Sa jakies takie... fejsbuniowate? lajkowate?

akurat lajki to na astropolis są bardziej akcentowane niż na tamtych forach.
tam natomiast bardziej widać userów i rzuca się w oczy kategoryzacja dzięki kolorom.
i jeszcze fajne jest przewijanie bez końca (tzn. bez podziału na strony).

 

o, nie zauważyłem że to w dodatku jest open source (bo na stronie powitalnej od razu "try it free" i "pricing").
to też chyba jakaś zaleta w porównaniu do invision.

przy okazji przykład forum z ciemną kolorystyką: https://talk.turtlerockstudios.com/categories

przykładu ładnego forum nie znalazłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, szuu napisał:

i jeszcze fajne jest przewijanie bez końca (tzn. bez podziału na strony).

Hmm, wyobrażasz sobie wyświetlanie na jednej stronie tematów, które mają po 150 stron, jak Księżycowe zakamarki? W każdym poście zdjęcia po 5MB... No, będzie się ładować, będzie. A telefony choćby najnowsze raczej średnio to zniosą. Podział na strony powstał chyba głównie z uwagi na wydajność właśnie, ew dla wygody (żeby pasek do scrollowania nie przesuwał po 20 postów przy ruchu o jeden piksel). Z tych powodów raczej pozostać powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie odważę się na taką rewolucję. Pozostaje żyć, dłubać i liczyć, że IPB będzie się "minimalizować". W zasadzie główny problem jaki mam w tej chwili to kwestia głównej strony vs kategorie. Tzn. jeżeli ustawię, że główna strona to jest lista ostatnich wątków (zamiast drzewa kategorii), to wtedy zmienia się cała struktura forum i nie ma już działów, tylko jest sortowanie,  które działa pokracznie i jego usability jest mega słabe. Z drugiej strony jeżeli zachowam działy, to wtedy nie mam listy nowych wątków na głównej. Idealnie byłoby mieć normalną strukturę z dostępnymi gdzieś w zminimalizowanej formie kategoriami, a na głównej niezależny moduł ostatnich wątków (tak jak jest teraz, ale bez tej głupiej listy kategorii na górze po prawej). Nad tym będę pracował. Problem w tym, że trzeba to zbudować tak, żeby było kompatybilne z aktualizacjami IPB, a to oznacza budowę modułu/pluginu, a nie po prostu przebudowę głównej. Ech...

PS. Co do Discourse i Open Source - niby jest, ale... instalacja i utrzymanie tego oznacza programistę na etacie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę słów o samym designie. Mi w tej chwili AP odpowiada - poza górnym nagłówkiem: jest zbyt wielki. Więc jak się tam uprości + wywali parę zbędnych ozdobników z treści to może i da się z tym żyć :P

Kategorie: tu ciągle mam chęć obrąbania tego do minimum na wzór Astromaniaka. Boję się tylko awantury, bo wiem, że ciągle jest wielu zwolenników tych kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, MateuszW said:

Hmm, wyobrażasz sobie wyświetlanie na jednej stronie tematów, które mają po 150 stron, jak Księżycowe zakamarki? W każdym poście zdjęcia po 5MB... No, będzie się ładować, będzie. A telefony choćby najnowsze raczej średnio to zniosą. Podział na strony powstał chyba głównie z uwagi na wydajność właśnie, ew dla wygody (żeby pasek do scrollowania nie przesuwał po 20 postów przy ruchu o jeden piksel). Z tych powodów raczej pozostać powinien.

nie tylko sobie wyobrażam ale nawet sprawdziłem jak to wygląda na takim forum.
8 tys. postów - https://talk.turtlerockstudios.com/t/say-something-random-5-4/110420

jest fajny suwak wyświetlający datę i w efekcie 100 razy wygodniej i szybciej niż próba ogarnięcia wątku o takiej długości w "tradycyjnym" podejściu z podziałem stron.

 

oczywiście kiedyś podział na strony był jedynym rozsądnym rozwiązaniem gdy dynamiczny html dopiero raczkował. teraz może być tak jak sobie wybierzemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, szuu napisał:

8 tys. postów

No powiedzmy, że wydaje się to działać sensownie. Moje negatywne doświadczenie wynika głównie z konwersacji na FB, których przewijanie do tyłu jest okropnie niewygodne. Działa to wolno i przy na prawdę długich rozmowach potrafi się wieszać. Tu jest istotna różnica - ten suwak, którego na FB faktycznie bardzo brakuje. Być może ten detal przesądzi o wygodzie tego rozwiązania.Zastanawiam się jeszcze, jak się to sprawdzi z wielkimi obrazkami, na wolnym internecie i średnio wydajnym kompie. Bo odczucia mogą być zupełnie inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Zastanawiam się jeszcze, jak się to sprawdzi z wielkimi obrazkami, na wolnym internecie i średnio wydajnym kompie. Bo odczucia mogą być zupełnie inne.

Ten silnik nie ładuje Ci paru tysięcy postów, do tego z obrazkami. Na tym właśnie polega różnica, że on cały czas dynamicznie ładuje ci to, czego potrzebujesz (do tego +/- ileś tam treści do przodu i do tyłu). Do tego bardzo ładnie keszuje załadowane już treści. Nasze forum działa w zasadzie wg starej filozofii stron HTML. To nowe to w zasadzie jest już web-aplikacja, która uwolniła się od stronnicowania.

Zobaczcie przy okazji, jak się tam wyszukuje treści oraz jak są kontekstowo wiązane. Proponuję też w wolnej chwili zarejestrować się na naszym testowym i zobaczyć, w jakim tempie i komforcie dodaje się posty i jak szybko się odpowiada.


@MateuszW, sprawdź sobie to duże forum na komórce i zobacz, w jakim tempie to działa. Jest na tyle dobrze napisane, że ilość treści nie wpływa na obciążenie. IPB dla różnicy - jest kobyłą, przeciążoną, obciążoną i żrącą sporo pamięci (serwera i usera).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Adam_Jesion napisał:

sprawdź sobie to duże forum na komórce

Na nowej komórce działa super, tak samo, jak na PC. Potestuję to na starszych sprzętach, ciekawe czy galaxy s+ odpali w ogóle tą stronę, bo AP po aktualizacji stało się dla niego zbyt przerośnięte (i zawierające zbyt wiele nowości).

Cóż, im więcej rozmawiamy tym więcej dostrzegam zalet tej nowej "konwencji". Ale poważnie, znajdźcie jakiś nie szpetny przykład :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

A może by tak na początek obecnego zapału statusy na górę, a reszta na inne fanaberie? :P

 

Robi się. Sprawa nie jest prosta, bo prawa kolumna jest dynamicznie generowana i o ile tymi widgetami niżej możemy manipulawać łatwo, to samo menu z kategoriami jest systemowe :( Niestety, któryś z ostatnich updatów znowu usunął te zmiany i trzeba zrobić to jeszcze raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Jakikolwiek sposób. Po prostu wejdź w jakiś dział - np. tu: https://astropolis.pl/?forumId=9

Wróć potem na główną i będzie problem.

Hmm, przyznam że trochę przestałem ogarniać to forum :) Do tej pory wchodziłem w dany dział przełączając na widok tradycyjny i wybierając go z listy. Wówczas nie ma wspomnianych problemów. A to, co linkujesz jest wynikiem kliknięcia np w nazwę działu koło tematu, który w tym dziale jest? Wtedy jak rozumiem zaznacza się dany dział na liście z prawej i na główniej pojawia się zawartość działu. Cóż, dziwne rozwiązanie, oczekiwałbym raczej żeby wyświetlił mi się ten dział normalnie, tzn tak:

image.thumb.png.f6f5c10c1eec12591897014ccacc273f.png

No bo w takim wypadku, jeśli pozaznaczam sobie wybrane działy po prawej, które chcę czytać, to po próbie wejścia w jeden dział moja lista wyborów się resetuje i znów muszę ją mozolnie wyklikiwać... To chyba już wiem, czemu mi się ta lista wyczyściła po kilku dniach, jak chciałem jej użyć. Cóż, jak dla mnie dziwaczne podejście. Oczywiście mój żal kieruję do twórcy silnika, a nie Ciebie Adamie, bo to nie twoja wina przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, to jest właśnie bez sensu. Teraz jest wybór pomiędzy dwoma wersjami: (1) klasyczna, wynikająca ze struktury działów oraz (2) dynamiczna, czyli lista zbiorcza nowych postów + ich sortowanie po kategoriach (live). Niby opcja 2 jest fajna, ale... kurde, miesza totalnie. To, co jak chcę uzyskać, to dynamiczną główną stronę (jak w wersji 2), ale przy klasycznej strukturze forum, czyli jak kliknę sobie w jakiś dział, to chcę go sobie klasycznie przeglądać. Dokładnie tak, jak mieliśmy kiedyś, gdzie sami napisaliśmy sobie główną stronę do starego silnika. Niestety przy nowym już nie zadziała - trzeba zrobić od zera i teoretycznie powinno udać się to zrobić po świętach (oby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Owszem, to jest właśnie bez sensu. Teraz jest wybór pomiędzy dwoma wersjami: (1) klasyczna, wynikająca ze struktury działów oraz (2) dynamiczna

O, no to mamy identyczne odczucia :) Napisałeś idealnie to, co sam myślę. Super, że jest szansa na przywrócenie tego do normalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie uwazam sie za jakiegos szacownego uzytkownika astropolis, ale wyraze swoja opinie. obecne forum jest dla mnie mało intuicyjne i nie umiem sobie poradzic z ustawieniami. wygląd pozostawia wiele do zyczenia, jakoś tak choinkowo czy cukierkowo jest  

 

są jakies statystyki nt aktywnosci uzytkownikow/oglądalnosci po poprzedniej zmianie? w jakim kierunku na tej plaszczyznie poszly ostatnie rearanzacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.