Skocz do zawartości

Test nowego silnika Astropolis


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, szuu napisał:

ale to nie matematyka, możemy mieć sprzeczne zdania i dalej wszyscy mieć rację :D

Jest w tym jednak matematyka. Czy obecność lajków spowoduje, że na AP za 6 miesięcy będzie więcej aktywnych/zaangażowanych userów, czy mniej. To mnie interesuje, a nie, czy lubisz czerwony, czy niebieski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

To w znaczynym stopniu był oczywiście żart prima aprilisowy i lekka prowokacja wynikająca z rozbieżności zdań (ekstremalnej). Jak widzicie, nie ma 1 opinii i w zasadzie każdy rozumie lajki po swojemu. Nie mniej, skala emocji który się pobudziała w tej dyskusji wskazuje, że faktycznie wypadałoby zrobić ankietę. Ja oczywiście do jej wyniku się przychylę.

Co do mojej opinii, to jestem gdzieś po środku. 

PS. Jest już po dwunastej w nocy, więc aktywowałem lajki z powrotem.

Podskórnie czułem, że to był primaaprilisowy żart Adama. Jestem zdecydowanie za możliwością lajkowania. Ale skoro tyle jest głosów przeciwnych to niech w demokratyczny sposób ankieta ten spór rozstrzygnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Czy obecność lajków spowoduje, że na AP za 6 miesięcy będzie więcej aktywnych/zaangażowanych userów, czy mniej.

Obecność lajków nie ma nic do rzeczy. Przedwczoraj była sobota a wczoraj niedziela, są to dwa dni gdy zazwyczaj spada na nas grad nowych zdjęć, ale że nie ma co spadać, to jest stagnacja a wszystkiemu winny brak pogody. Gdyby ktoś przeoczył, brak pogody przeszkadza w uprawianiu astronomi nie tylko astrofotografom :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś system punktów reputacji jest potrzebny. Możemy zastanawiać się nad formą i poziomem ekspresji.

Osobiście opowiadam się za schematem minimalistycznym i mniej fejsbukowopodobnym.

Adam, dawaj ankietę i kończymy ten w sumie przydługi serial.

Ps. Nie ma to jak dyktatura większości.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hans napisał:

Jest mi teraz przykro. Mam nadzieje, ze spowoduje to u mnie jedynie okresowy opad cyckow.

Pozdrawiam.

Hans, jakkkolwiek bym nie szanował twojego zdania, to jednak muszę słuchać w tym wypadku więcej głosów. Szczerze, to jestem bardzo skonfudowany. Niech ktoś założy ankietę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Jest w tym jednak matematyka. Czy obecność lajków spowoduje, że na AP za 6 miesięcy będzie więcej aktywnych/zaangażowanych userów, czy mniej. To mnie interesuje, a nie, czy lubisz czerwony, czy niebieski.

Aaa,  to jeżeli chodzi Ci tylko o statystyki to mogę sobie na przykład klikać krytyczny lub zmieszany. Gorzej będzie odbierał to autor zdjęcia  ponieważ nie mam możliwości przyznania mu adekwatnej oceny. Rozumiem to klikam dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jarzyna B. napisał:

Aaa,  to jeżeli chodzi Ci tylko o statystyki to mogę sobie na przykład klikać krytyczny lub zmieszany. Gorzej będzie odbierał to autor zdjęcia  ponieważ nie mam możliwości przyznania mu adekwatnej oceny. Rozumiem to klikam dalej.

 

Możesz to rozumieć jak chcesz, ale wolałbym jednak, żebyś był świadomy, że jak ludzie zaczną opuszczać Astropolis (czyli będzie się kurczyć), to ja nie będę z tego powodu szczęśliwy :P W tym kontekście niestety/stety analityka jest istotna. Oczywiście każdy powie, że dla niego nie ma to znaczenia, ale w rzeczywistości idzie tam, gdzie jest najwięcej ludzi i "coś się dzieje". 

"Gorzej będzie odbierał to autor zdjęcia  ponieważ nie mam możliwości przyznania mu adekwatnej oceny. Rozumiem to klikam dalej." - a tego chyba nie zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

W tym miejscu wnoszę o natychmiastowe całkowite zlikwidowanie giełdy ! Nie korzystam z niej wcale a uważam, że wpływa negatywnie na płodność treściową astroforumowiczów !

Ty nie chcesz giełdy, inny płacze, że osłabiłem giełdę. Ty chcesz lajki, inny twierdzi, że nie udziela się na AP przez lajki. Ty twierdzisz, że statusy są bardzo potrzebne, inny krzyczy, że zabijają forum. I ja mam taki kocioł do tego na PW - włącznie z szantażem, że jak "tego nie zrobię", "to ja tu już nigdy nic nie napiszę". 

Nie jest łatwo bawić się w kolegialne zarządzanie :D

PS. A widziałeś, że są nowe statusy :P?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony skoro już są te emotikony reakcji zastanawiam się jaki jest sens istnienia tak podobnych jak: "Lubię to", "Kocham", "Dziękuję". Nie wprowadza to lekkiego bałaganu? Sądzę, że jedna lub dwie (jeśli z jakąś negatywną) zupełnie by wystarczyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Adam_Jesion napisał:

Oj tam, nie było lepszej okazji, żeby przetestować taki wariant. Poza tym - co ja mam zrobić z tematem lajków - doradź Panie.

 

Nie przetestowaliśmy go. To był tylko jednodniowy, niepotrzebny zamęt. W sumie dobrze, że w prima aprilis, aczkolwiek osobiście uważam, że to nie był żart prima aprilisowy, tylko dwie decyzje podjęte pod wpływem chwili, bez namysłu. Ale, że mam poczucie humoru, to w sumie, ok, zróbmy tak. Uznajmy, że sobie tylko żartowaliśmy.
I po co my się tu produkujemy, angażujemy, próbujemy znaleźć rozwiązanie, skoro można włączać, wyłączać, zmieniać środowisko w dowolnej chwili.

A to, co sądzę o "lajkach" wyraziłem już przynajmniej w trzech postach w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - podświadomie liczyłem na to, że "tak zostanie". Niestety spadły gromy na głowę, do tego od osób, po których bym się nie spodziewał (przypominam, że dyskusja nie toczy się tylko w przestrzeni publicznej). Wiesz jak to jest, czasami sobie myślisz: wykorzystam okazję, może się przyjmie. A potem kubeł zimnej wody... i zaczynasz żałować.

Jeżeli w tej ankiecie (link) wyjdzie chodziaż 50:50 za wyłączeniem lajków, to z radością tak uczynię. 

Ty jesteś zirytowany, że włączyłem lajki, inni są zirytowani, że je wyłączyłem. To nie jest takie proste, jak Ci się wydaje.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lajki powstały kiedyś aby skanalizować właśnie niepotrzebne posty typu "ale fajna fota" , "ale super tekst" czy "dobrze prawisz".

Jak widać po latach przegięliśmy w druga stronę i myślę że teraz już nikogo nie zadowolimy żadnym rozwiązaniem. Są lajki źle, Adam wyłączył na chwilę - tragedia :).

 

Proponuję każdemu użytkownikowi forum przydzielić dziennie jakąś ograniczoną ilość np. 5, 10 sztuk , ranga lajkowania z pewnością wzrośnie i nie będzie bezmyślnym klikaniem jak na FB.

Każdy dwa razy zastanowi się czy dać lajka przy byle czym czy przy świetnym artykule czy ciekawej fotografii.

 

Jestem także za rozwiązaniem wypośrodkowanym pytanie czy da się to wykonać w obecnym silniku lub opcjach ustawienia forum.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy na to aby ikonki lajkowania wymienic na nieco inne, takie typu astro? Oczywiście stana się troszke mniej intuicyjne, ale beda "nasze".

Przykladowo zamiast:

kciuka - gwiazdkę

serduszka - kometę

puchar - supernowa

śmiech - niewyostrzona gwiazdka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, Adam,  za wyjaśnienie sytuacji. Takiego objaśnienia się spodziewałem i w pełni rozumiem Twoją sytuację. Można się było spodziewać również gromów. Rozumiem Twoje zawahanie w tej sytuacji.

42 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Ty jesteś zirytowany, że włączyłem lajki, inni są zirytowani, że je wyłączyłem. To nie jest takie proste, jak Ci się wydaje.

Gdzie tam :) Nie jestem zirytowany. Do zirytowania to jeszcze daleko. Jestem zdziwiony, może i delikatnie rozgoryczony.
Wiem, że to nie jest proste.
Jednakże musimy się pochylić nad tym problemem. Kilka osób, w tym ja, które zdecydowanie stawiają na swobodę wymiany myśli i swobodę pisania na forum, napisało, że system lajków w jakiś sposób negatywnie wpływa na tę płodność, czy swobodę. Że lajki w jakiś sposób ujmują wymianie myśli i uczuć pomiędzy ludźmi. Z drugiej zaś strony, osoby zaangażowane w astrofotografię pisały, że lajki są im potrzebne, bo to daje im łatwą formę wyrażania opinii o zdjęciu, zamiast pisać: "fajna fotka" 30 razy.
Jednym lajki przeszkadzają, innym pomagają. 
Może warto by było zastanowić się nad samą formą owych "lajków". Nowa "dezaprobata" to chyba dobry pomysł. Myślę, że da się to jakoś dogadać.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Tayson napisał:

Co Wy na to aby ikonki lajkowania wymienic na nieco inne, takie typu astro? Oczywiście stana się troszke mniej intuicyjne, ale beda "nasze".

Przykladowo zamiast:

kciuka - gwiazdkę

serduszka - kometę

puchar - supernowa

śmiech - niewyostrzona gwiazdka

 

 

I, krytyka - czarna dziura

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Iluvatar napisał:

A może zamiast zmieniać ikonki na bardziej astro, po prostu je wywalić? Zostawić najprostsze "+"/"-" (w jakiejkolwiek formie graficznej) i nie rozdrabniać się, jak to właśnie ma miejsce na FB.

To pewnie trzeba będzie zrobić, choć patrząc na to, jak są używane lajki, to w sumie nie wiem po co to zmieniać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lajki używa się głownie "ZA" a nie  "PRZECIW" why? a bo jeśli ktoś chce poprzeć przedmówcę to oznacza, że myśli podobnie, więc wystarczy lajk ZA, co się będzie powtarzał/dublował, ale jeśli myśli inaczej, to nie użyje lajka PRZECIW bo on nic nie wniesie, wtedy pisze post z argumentami, podobnie jest przy ocenianiu zdjęć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już w tym wątku wspomniałem nie jestem zwolennikiem lajków, ale zapewne większość osób popiera taką czy inną formę oceny postów. Myślę, że pewnym kompromisem mógłby być powrót do takiej postaci w jakiej to funkcjonowało kiedyś, a więc plusów i minusów. Byłoby to jednocześnie prostsze, bardziej przejrzyste i mniej "facebookowe". Nie wiem, czy naprawdę potrzebujemy te wszystkie buźki, pucharki i serduszka?

Swoją drogą w ciekawą stronę skierował się ten temat. Wracając do pierwotnego pytania dotyczącego struktury samego forum uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest układ klasyczny. Dla mnie najistotniejsza jest treść, a całość najlepiej przegląda mi się w uporządkowanej i z góry określonej formie. Nie takiej, która generowana jest w sposób dynamiczny i sam nie wiem czy wówczas uda się odnaleźć wszystko co mnie interesuje czy coś pomijam.

Przy okazji zapytam czy są jakieś plany przywrócenia możliwości tworzenia quizów na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.