Skocz do zawartości

Dwie galaktyczki Arp 281 oraz UGC7907


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

QHY OSC spisało się

Tak, wydaje mi się, że się spisało. Choć teraz jak patrzę na zdjęcie to coś bym jeszcze pozmieniał :-) Oczywiście to nie ma odniesienia do samej kamery - lubię ją :-)

44 minuty temu, Jarzyna B. napisał:

Fajne, mięciutkie !

Dzięki, choć teraz jak się patrzę to nie wiem czy nie za miękko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kliknąłem bo akurat mam więcej czasu i nie żałuję - Galaktyka Wieloryb - jedna z moich ulubionych i to wykonana ED-kiem 80.

Przed kilkoma tygodniami pierwszy raz sfotografowałem ten obiekt Ed-kiem właśnie - radość ogromna, a przecież u mnie wyszło marnie w porównaniu do fotografii powyżej.

Do czego zmierzam - czasami kusi mnie nabycie np: SCT 8 (tu raczej z myślą o planetach i Księżycu), ale gdy widzę ile jest do "odkrycia" tym co mam, na pierwszy rzut oka niepozornym ED80 to jakieś plany zakupowe siedzące z tyłu głowy pozostają na swoim miejscu :P Nad warsztatem własnym popracować trzeba, chociaż...reduktor nie zawadzi nabyć niebawem

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisali powyżej - fajne,ładne, mięciutkie. Mam tylko wrażenie że razem z Dzikim polubiliście cukierkowate, nasycone galaktyki. To oczywiscie nie jest żle samo w sobie, ale w moje gusta nie wpada :) no ale na szczeęście też nie musi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, kliknąłem z zaciekawieniem, że to jakieś obiekty z katalogu osobliwych galaktyk. Ale w sumie obie te galaktyki są trochę osobliwe.

 

2 godziny temu, wessel napisał:

Tak jak napisali powyżej - fajne,ładne, mięciutkie. Mam tylko wrażenie że razem z Dzikim polubiliście cukierkowate, nasycone galaktyki. To oczywiscie nie jest żle samo w sobie, ale w moje gusta nie wpada :) no ale na szczeęście też nie musi :)

Może Maćku masz rację, że kolory "cukierkowate", ale to kwestia gustu. Dla mnie super zdjęcie i chciałbym umieć właśnie takie kolory wyciągnąć -zawsze można odrobinę desaturować. Gratulacje Paweł!

No i kamera pokazała moc.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, gawain74 napisał:

radość ogromna, a przecież u mnie wyszło marnie w porównaniu do fotografii powyżej.

Każde nowe zdjęcie prowadzi nas do wymarzonego poziomu - może frazes, ale prawdziwy. Każdy kiedyś zaczynał! :-) Dzięki za miłe słowo

13 godzin temu, wessel napisał:

Tak jak napisali powyżej - fajne,ładne, mięciutkie. Mam tylko wrażenie że razem z Dzikim polubiliście cukierkowate, nasycone galaktyki.

Dzięki Maćku - zrobiłem wersję bardziej "twardą" - w sumie nie wiem która lepsza, ale trzymam się na razie tej miękkiej, chociaż w przyszłości chyba trochę zmniejszę poziom tej miękkości. Co do kolorów to oczywiście kwestia gustu. Jam nowy zawodnik na polu galaktycznym więc uczę się je obrabiać i sporo zostało z obróbki mgławic - być może z czasem zmienię podejście :-)

11 godzin temu, Grzędziel napisał:

Ale w sumie obie te galaktyki są trochę osobliwe.

W sumie do katalogu Arp'a należy tylko wieloryb (zastanawiam się dlaczego nie łom)...

11 godzin temu, Grzędziel napisał:

Dla mnie super zdjęcie i chciałbym umieć właśnie takie kolory wyciągnąć -zawsze można odrobinę desaturować. Gratulacje Paweł!

No i kamera pokazała moc.

Dziękuję Piotr. Kamera ma moc, dodam, że materiał był odszumiany tylko raz (na ok 40% przeźroczystości w PSie). 

9 godzin temu, Tayson napisał:

Jak myślisz Paweł, czy Księżyc przyczynił się do tego że jakoś malo jest drobnicy w tle?

Drobnicy jest tyle ile pokazał Pix (choć on też nie ma wszystkich katalogów, bądź ja nie wybrałem odpowiednich), algorytm nie patrzy czy widać obiekt czy nie - po prostu oznacza koordynaty gdzie on się znajduje. Księżyc mocno przeszkadzał - fakt, ale głównie objawiło się to w postaci gradientów.

9 godzin temu, JaLe napisał:

Kurcze, zazdroszczę Wam pogody, u mnie cały czas kicha :/

To był jednorazowy wrzut... prognozy średnio pokazywały klir :-) Ale z braku laku...

 

Kurcze, brak systemu lajków jakoś tak mentalnie mnie skierował na dokładniejsze odpisywanie na komentarze - może to dobra zmiana :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pospamuję. 

Widząc NGC4656 zawsze, naprawdę zawsze trafia mi przed oczy to:

samolot.jpg

eh... kiedy ja ostatnio skląłem samolot wlatujący w galaktyke? I żeby nie było za łatwo, to tamtej nocy zamknęli przestrzeń na Europą bo Eyjafjallajökull postanowił dostać czkawki. Pył w powietrzu, ruch lotniczy wstrzymany, chwila pogody, człowiek świeci, a tu to... majsakra.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paether napisał:

Jakie oznaczenie i jaki typ ma trzecia pod względem wielkości kątowej galaktyka na zdjęciu.

Chodzi o NGC4627? eliptyczna, satelicka Wieloryba?

 

PS

Nikt na to nie zwrócił uwagi, ale walnąłem byka :-) Galaktyki są w Psach Gończych a nie w Warkoczu :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Chodzi o NGC4627? eliptyczna, satelicka Wieloryba?

Nie no, o taką oczywistość bym nie pytał :D

NGC 4656UV to pływowa galaktyka karłowata (tidal dwarf galaxy). Jak sama nazwa wskazuje, kozaczy w ustrafiolecie, w wizualu trochę mniej ale u Ciebie się złapała.

Sam nie byłem pewny czy to mój monitor wymaga gruntownego czyszczenia ale jak sponiewierałem Twoje zdjęcie, wyszło że jednak nie myliłem się...

uwww.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2018 o 23:30, Paether napisał:

NGC 4656UV to pływowa galaktyka karłowata (tidal dwarf galaxy). Jak sama nazwa wskazuje, kozaczy w ustrafiolecie, w wizualu trochę mniej ale u Ciebie się złapała.

Sam nie byłem pewny czy to mój monitor wymaga gruntownego czyszczenia ale jak sponiewierałem Twoje zdjęcie, wyszło że jednak nie myliłem się...

A wiesz co - widziałem ją ale jakoś byłem zafiksowany, że to po prostu część NGC4656. Nie chciałem tego ciągnąć, żeby nie wyszedł za duży szum, ale teraz jak widzę co to jest to aż usiądę do tego zdjęcia i zobaczę czy coś można stamtąd wyciągnąć :-)

Dzięki

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.