Jump to content
Sign in to follow this  
Mathef

Niebo w kwietniu "Świąteczne spotkanie Marsa i Saturna" - Video

Recommended Posts

Za nami marzec, który w perspektywie poprzednich miesięcy pod względem pogody nie był wcale najgorszy a już przed nami kwiecień! Na tę chwilę pogoda jednak nas nie rozpieszcza, to niedobrze bowiem przez 3 kolejne poranki będziemy mogli obserwować bliskie spotkanie dwóch jasnych planet, a na niebie wieczornym w najlepsze trwa okres świetnej widoczności przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 
Wygląd kwietniowego nieba wskazuje, że przed nami najpiękniejsza pora roku :)  Coraz cieplejsze nocami ozdobione będą już wiosennymi konstelacjami takimi jak Wolarz, Wielka Niedźwiedzica, Panna czy Warkocz Bereniki. Coraz śmielej w drugiej połowie nocy na niebo wkracza Herkules z Lutnią oraz Wężownikiem.
Które planety możemy podziwiać na kwietniowym niebie? Którą jasną gwiazdę nazywamy "Strażnikiem Niedźwiedzicy"? W którym miejscu na niebie możemy zaobserwować spektakularne zderzenie galaktyk oraz która galaktyka nachylona jest do nas pod takim kątem, że widzimy ją tylko jako jasną "kreseczkę"? :D To wszystko i jeszcze więcej w filmie "Niebo w kwietniu 2018"! ZAPRASZAM :)

Życzę również Wam wesołych, spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych :)

• Like 6

Bardzo ciekawy, pełen treści odcinek - i dużo oglądania za parę dni, choć już wczoraj namierzyłem galaktykę Igłę (przystawka do grupy Virgo). 

W dniu 31.03.2018 o 19:42, Mathef napisał:

3 kolejne poranki będziemy mogli obserwować bliskie spotkanie dwóch jasnych planet

Zainspirowany powyższym, dzisiaj (mając w końcu możliwą pogodę) z rana się zmobilizowałem i "godzina 5 minut 30 kiedy pobudka zagrała" rozpocząłem poświąteczne obserwacje lornetkami 15x70 i 25x100 spotkania Marsa i Saturna. Warunki były jednak takie sobie, niby pogodnie, ale powietrze trochę falowało i był dość silny wiatr.

Odległość między planetami dzisiaj wynosiła ok. 1,9o co pozwalało mi na oglądanie planet w obu lornetkach w jednym polu widzenia (15x70 ma pole 4,4o, a 25x100 2,7o).

Widok był taki:

w 15x70 (lewy dół to Mars - wyraźnie czerwono-pomarańczowy kolor, na górze Saturn - jaśniejszy i owalny z malutkimi uszami)

5ac6641376d1c_15ms.thumb.jpg.8aba87adbfaa34b9fba566f16cc9147a.jpg

W 25x100 (Mars - dalej kropka z mniej intensywnym kolorem czerwonym - zanim zmieniłem lornetki na statywie minęło kilka minut i zrobiło się międzyczasie zdecydowanie jaśniej, Saturn - bardzo mały owal, ale widoczna już minimalna przerwa między planetą, a pierścieniem)

5ac6650ba719c_100ms.thumb.jpg.3c7ad287e61ada2bc5ae18e9948253ba.jpg

• Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
      Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
      6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 30 replies
    • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
      "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
        • Love
        • Like
      • 13 replies
    • Montaż "Wirus 2020"
      A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
        • Love
        • Like
      • 117 replies
    • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
      Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
      Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.