Skocz do zawartości

System reputacji na Astropolis


Adam_Jesion

System reputacji na Astropolis  

86 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy Astropolis powinno mieć system reputacji (tzw. lajki pod postami)?

  2. 2. Czy w ciągu ostatniego miesiąca użyłeś przycisku "lubię to" pod postem?

  3. 3. Czy korzystasz z portalu społecznościowego Facebook/Instagram?

  4. 4. Czy zwracasz uwagę na ilość polubień pod postami?



Rekomendowane odpowiedzi

W nawiązaniu do bardzo aktywnego tematu (link) oficjlalnie zadaję społeczności Astropolis pytanie dotyczące systemu reputacji (tak to się technicznie i socjologicznie nazywa). Nie chcę sugerować odpowiedzi, więc nie będę tu uzasadniał tego pytania - po prostu je zadam, a Wy zastanówcie się, jaką podelibyście decyzję.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, moim zdaniem ta ankieta sugeruje, że osoby, które są przeciwko lajkom nie wiedzą, co mówią...
To logiczny paradoks, bo nie da się inaczej odpowiedź niż tak, że osoby przeciwko lajkom, nie wiedzą co mówią:
"Lajków nie chcesz, ale jak są to klikasz?"
"Lajków nie lubisz, ale masz konto na fejsie"?

No to nie wiesz, czego chcesz?

Zwracam uwagę na lajki, bo używamy lajków, co nie znaczy, że ilość lajków pod postem świadczy o czyjejś reputacji.
Reputacja nie równa się ilości lajków. 

"Nie, lajki degradują jakość społeczności." - to już w ogóle jest tak sformułowane, że strach w to kliknąć!
Już było mówione, że rozleniwiają, że odbierają chęć wejścia w dyskusję, że pozwalają na ograniczenie wymiany zdań, ale od razu degradacja społeczności?
Tak, lubię lajki ale na fejsie lub instagramie, ale nie na forum. 

Przykro mi, ale nie jestem w stanie rzetelnie wziąć w tej ankiecie udziału.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz. Dla mnie to jest ciekawa wiedza, czy np. ktoś, kto nie chce lajków jest użytkownikiem Fb, czy nie. Czy wręcz odwrotnie. To nie są sugestie, zresztą świetnie to już teraz widać w ankiecie. 

Poza tym, chcę wiedzieć, czy jeżeli mówisz, że nie chcesz lajków, a używasz je codziennie, tzn. że odpowiadasz bez przemyślenia (pod wpływem presji społecznej, mody, czy innych czynników). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Przesadzasz. Dla mnie to jest ciekawa wiedza, czy np. ktoś, kto nie chce lajków jest użytkownikiem Fb, czy nie. Czy wręcz odwrotnie. To nie są sugestie, zresztą świetnie to już teraz widać w ankiecie. 

Z tej ankiety wyniknie, że nawet jeśli nie lubię lajków, to ich używam.
Zatem wynikiem tej ankiety może być tylko i wyłącznie wniosek, że lajki są potrzebne.
Brak w tym logiki.

24 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Poza tym, chcę wiedzieć, czy jeżeli mówisz, że nie chcesz lajków, a używasz je codziennie, tzn. że odpowiadasz bez przemyślenia (pod wpływem presji społecznej, mody, czy innych czynników). 

 

Ankieta nie daje mi innej możliwości określenia mojego zdania. Pytania są sformułowane w ten sposób, że nie jestem w stanie dać innej odpowiedzi, jak tylko taką, że działam pod presją społeczną, czy modą. Co jest nieprawdą.

Ankieta daje tylko taki wynik, że osoby przeciwko lajkom nie wiedzą, co mówią. Jedyny logiczny wynik tej ankiety jest taki, że lajki są potrzebne.

P.S: Mogę zrobić własną ankietę?

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minutes ago, wimmer said:

Adam, moim zdaniem ta ankieta sugeruje, że osoby, które są przeciwko lajkom nie wiedzą, co mówią...

sugeruje, albo conajmniej skłania głosującego do pomyślenia czy wie co tak naprawdę wybiera :P

nawet jeżeli intencją było tylko sprawdzenie jaka jest popularność platform lajkonośnych w społeczności to pewnie ma wpływ na wynik. ale czy myślenie jest takie złe? :D

 

gorzej że pytanie jest trochę rodem z onetu. "Tak, to ważny element komunikacji." "Nie, lajki degradują jakość społeczności."? tak się nie zadaje pytań w ankietach. przecież mogą istnieć też inne powody, jeżeli nie wymieniamy na liście wszystkich możliwych to powinno być tylko "tak" i "nie".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że ankieta nie za dobrze oddaje możliwe opinie o lajkach. Przykładowo pytanie o zwracanie uwagi na ilość polubień można rozumieć co najmniej dwojako - że używam ilości polubień jako wyznacznika jakości danego posta lub usera i na tej podstawie określam np jego wiarygodność, czy decyduję co czytać, albo też zwracam uwagę na ilość lajków pod moim postem i na tej podstawie wiem, czy stworzyłem coś wartościowego lub że się zwyczajnie komuś podoba(i cieszy mnie to). Ja używam go do tej drugiej funkcji, a o "jakości" usera decyduje moja wieloletnia opinia, jaką sobie o nim wyrobiłem na podstawie czytania jego treści. Zagłosowałem na "nie", ale kto wie, jak to zostanie zrozumiane...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę wyniki ankiery, na tę chwilę rozważam jedynie modyfikację symboliki, choć mimo wszystko to bardziej kosmetyczny zabieg, niż stricte merytoryczny. Przewaga jest miażdżąca. Przeanalizuję obie ankiety i zastanowię się, z czego to wynika.

PS. Paradoksalnie po wątku Wimmera, zmieniłem zdanie i uważam, że lajki wnoszą kolejną warstwę informacji. Popatrzcie na ten wątek i na wiedzę (o odczuciach/nastrojach), która niesie się w lajkach.

 

10 godzin temu, wimmer napisał:

Ankieta nie daje mi innej możliwości określenia mojego zdania.

 

Ale przecież wyrażasz swoje zdanie. Od tego są komentarze. Decydujące i tak jest pierwsze pytanie, a reszta to dodatek.

 

10 godzin temu, szuu napisał:

sugeruje, albo conajmniej skłania głosującego do pomyślenia czy wie co tak naprawdę wybiera :P

nawet jeżeli intencją było tylko sprawdzenie jaka jest popularność platform lajkonośnych w społeczności to pewnie ma wpływ na wynik. ale czy myślenie jest takie złe? :D

 

To suma kontrolna ;) Przecież systemowo wiem, kto używa lajków i w jakiej intensywność. Sprawdzam, czy ktoś jest przeciw, a np. codziennie korzysta z systemu :P

A tak na serio - to oczywiście, że też chodzi o to, żeby każdy jednak zastanowił się, z czego korzysta, co mu to wnosi i czy na pewno chce to wyłączyć. Odniesienie do jego doświadczeń jest wg mnie istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Biorąc pod uwagę wyniki ankiety, na tę chwilę rozważam jedynie modyfikację symboliki, choć mimo wszystko to bardziej kosmetyczny zabieg, niż stricte merytoryczny. Przewaga jest miażdżąca. Przeanalizuję obie ankiety i zastanowię się, z czego to wynika.

PS. Paradoksalnie po wątku Wimmera, zmieniłem zdanie i uważam, że lajki wnoszą kolejną warstwę informacji. Popatrzcie na ten wątek i na wiedzę (o odczuciach/nastrojach), która niesie się w lajkach.

Najpierw chciałbym wszystkich oficjalnie poinformować, że prócz wyrażenia i bronienia własnego zdania, nie brałem udziału w wyłączeniu, a potem włączeniu systemu reputacji :P Proszę mnie oczyścić z podejrzeń, że to niby ja coś komuś zabieram i nakazuję, jak ma żyć :D Serio - nie jestem tu osobą decyzyjną. A moderatorem nie jestem od chyba trzech lat ( I nie chcę :) )

W obydwu ankietach jest znaczna przewaga zdania, że oceny postów są potrzebne. Ja również opowiadam się za tym, że system oceny posta jest potrzebny. Może i "kocham" albo "haha" nie leży dokładnie w guście wszystkich forumowiczów, ale to z pewnością jest do dogadania. Modyfikacja symboliki, którą planujesz i tak wpłynie (dobrze) na zmianę merytoryczną wykorzystania systemu polubień, więc wszyscy powinni być zadowoleni. Mam na myśli to, że jeśli np: roześmiana mordka "haha" zmieni się w łapkę z napisem "pomogłeś mi", to forumowicze będą używać łapki "pomogłeś mi" właśnie z myślą o pozostawieniu informacji "pomogłeś mi", i że zapomną, że to była mordka "haha".
Myślę, że wybierając odpowiedni zestaw ikon, który de facto ma oznaczać tę informację/nastrój forumowicze wykorzystają je ku zadowoleniu wszystkich. Jak już wspomniałem będzie to pewnie kwestia dogadania, jakich ikon życzą sobie użytkownicy forum.
Jeśli mogę zaproponować od siebie zestaw przycisków do oceniania postów to:
-Łapka w górę "Lubię"
-Uścisk rąk "Pomogłeś mi"
-Głowa z pytajnikiem "Czy na pewno?" lub "Wątpię" (zmiana z obecnej ikony "zmieszany". Nowa mogłaby wskazywać, że post zawiera błędne informacje lub, że forumowicze zwrócili uwagę na jakieś błędy)

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyłem ciekawą wypowiedź w statusach, autorem lolak89

Cytat

przeszkadza mi wyświetlanie ich na stronie głównej, gdzie fajne tematy giną pod naciskiem giełdowych ogłoszeń, statusów i zwyczajnie w zapomnieniu czekają na odkopanie. Np. ostatni wpis Bellatrix, ciekawe ile osób zdążyło go przeczytać nim spadł na druga stronę gdzie zajrzy 10% przeglądających.

Dlaczego ciekawe tematy szybko lecą z głównej?

Ponieważ pisząc nawet najprostszą odpowiedź/podziękowanie/wniosek/pytanie/itp. podbija się temat...ale zamiast tego łatwiej klika się 'lajka' a temat leci ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 3.04.2018 o 18:28, Adam_Jesion napisał:

Mogę zrobić listę np 5 najciekawszych tematów z ostatniego tygodnia, które będą wisieć ponad listą na głównej i sortowane będą po ilości... no właśnie - lajków.

Wracając jeszcze do reputacji :D liznęliśmy jedynie temat ;)

Wszystkie lajki powinny być neutral, oprócz jednego, nowego "DZIĘKUJĘ ZA POMOC"

Obecny system jest o kant d ro..ć

Czy gość który robi mierne fotki ale ma ujmujący sposób bycia więc grono znajomych lajkuje go na potęgę daje coś forum?

Czy gość który robi super fotki ale ma wk..jący sposób bycia i nie ma przyjaciół ale za jakość dostaje masę lajków daje coś forum?

Czy Forum na którym nowy na swoje pytanie nie otrzymuje odpowiedzi przyciągnie nowych?

Czy taka osoba będzie innym je polecać?

"Czytaj forum" to nie jest odpowiedź, sam niedawno szukałem z innej dziedziny banalnej pierdoły, 2 dni mi szukanie zajęło, uczynny człowiek odpowiedział by mi w 20 min, ale widząc ile tematów na największym forum owej dziedziny wisi bez odpowiedzi a w ilu jedyna to "czytaj Forum" wolałem poszukać

Reputacja powinna być sumą laków wdzięczności obdarowanego, jak sierota sama nie podziękuje z emocj,i my za niego to możemy zrobić.

Chcesz rozwijać Forum skup się na tym, bo za dużo tu profesorów a za mało uczynnych średniaków.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.