Skocz do zawartości

Uniwersalny zestaw do 15k zl.


lukasmat

Rekomendowane odpowiedzi

 

Godzinę temu, lukasmat napisał:

Przy Syncie prowadzenie mnie bardzo denerwowało. Ciągle poprawki i delikatne poruszenie od razu powodowało zgubienie obiektu. Potem się przyzwyczaiłem ale nie przypadło mi do gustu ciągłe zwracanie uwagi na ustawienie sprzętu zamiast się cieszyć wizualem. Wiem, że masa ludzi używa dobsony bez problemu ale mi jakoś one nie podchodzą.

To może dobson z GOTO by zniwelował tą niedogodność. http://www.astrokrak.pl/1086-teleskop-sw-dobson-16-goto.html 16" już pokaże wiele. Mechanizm prowadzenia nie jest super precyzyjny, ale do wizuala i foto planet wystarczający, do tego przy dobrym ustawieniu jest całkiem celny.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

To może takie coś:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_38&products_id=520&lunety=Teleskop Meade LX90 ACF 8 203 mm f 10

Plus reduktor ogniskowej do szerszych DSów i mamy zwycięzcę :P

Chyba niepoważny jesteś. Te teleskopy zupełnie nie nadają się do astrofoto.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Myśląc poza schematami (out of the box) : a może używane SCT 9.25" + fastar? Bez fastar masz planetki, z fastarem masz DS i gitara. Tylko technicznie pewnie trudne do opanowania, ale wymagania spełnia!

No, to by było rozwiązanie. Co prawda problem z uzyskiwaniem szerokich pól w wizualu, ale poza tym nie widzę wad. No poza tym, co piszesz, czyli wielka trudność z opanowaniem, szczególnie kolimacją i ostrzeniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukasmat napisał:

Tak przeglądam sprzęt i opis chyba delikatnie mówiąc przesadzony co do przydatności np tego teleskopu w astrofoto patrząc na ogniskową:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-pro-ritchey-chretien-rc-254-2000-eq6-r-pro/p,55115

Tak, te zestawy są zupełnie niepoważne. EQ6-R nie ma żadnych szans precyzyjnie tego poprowadzić. W efekcie uzyskasz detal jak z 1000 mm albo i gorszy. Nie wiem, co kieruje sprzedawcami w wymyślaniu tych konfiguracji. Tutaj potrzeba bardzo, ale to bardzo porządnego montażu, z przekładniami innej klasy lub enkoderami na głównej osi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2018 o 20:09, lukasmat napisał:

Ponad 10 lat temu kupilem swoj pierwszy teleskop, kultowa Synta 8". Niestety Dobson mnie dobil jesli chodzi o obsluge czego sie moglem spodziewac w sumie biorac tez pod uwage, iz mieszkalem wtedy w bloku w prawie centrum 50 tys miasta niesie za soba duze ograniczenia.

Zależy co Cię dobiło w Dobsonie. Weź to po uwagę. Teleskop za 15K też może Cię dobić tylko inaczej. Jeśli 10 lat miałeś przerwę od astro, to rzucanie się na wypasione sprzęty może źle się znów skończyć. Lepiej kup coś niezbyt drogiego a wygodnego, łatwego w obsłudze, nie do wszystkiego, ale do DSów na dobry początek. Jak ogarniesz niebo tym sprzętem to wtedy pomyśl o kolejnym. Jak miałeś taką przerwę i masz mało doświadczenia to taki ambitny plan jaki nakreśliłeś raczej na pewno Cię przerośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek_P znaczy Dobson tu będzie odpowiedni Twoim zdaniem? Nie chciałbym kupować teleskopu na jakiś czas a potem znowu myśleć o zmianie. DSy to priorytet w wizualu.

Zeby była jasność ja nie krytykuje dobsona. Nie śmiałbym nawet. Mi po prostu nie podszedł. Wtedy mając jakieś 1300zl na astro obserwacje Synta 8" była jedynym słusznym wyborem.

Pokusi się ktoś tak ostatecznie na wskazanie jakiejś propozycji sprzętu z obiektywem i dodatkami do DSów? Dobson vs paralaktyk?

Edytowane przez lukasmat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek Ci ktoś wskaże jako "ostateczną" propozycję, to będzie to sprzęt optymalny z punktu widzenia tego ktosia. Ty tak naprawdę nie masz jeszcze swojego punktu widzenia. Wiesz tylko, że dobson sprawiał Ci problem. Nie znasz innych sprzętów i nie wiesz jak z nimi będziesz sobie radzić. Skoro myślisz o DSach w wizualu, to akurat dobsony są tu optymalne cenowo.

Ze swojego doświadczenia (i mojego punktu widzenia) wynika, że najwygodniejszym sprzętem był SCT 8" na AZ4 ze stalowymi nogami. To taka Twoja stara synta, ale w krótkiej, lekkiej tubie, łatwej do prowadzenia i wyszukiwania obiektów. To zestaw do wizuala. Dobrze pokaże zarówno Księżyc i planety, jak i bardzo wiele DSów. Jak masz ciemne niebo i dużo miejsca, to duży dobson też jest do rozważenia. Pokaże lepiej i więcej, ale kosztem wygody użytkowania.

Cokolwiek wybierzesz nie masz żadnej pewności, że nie będziesz chciał tego prędzej czy później zmienić. W tym hobby zmiany są normalne. Ja ten mój ulubiony zestaw też w końcu zmieniłem, bo wciągnęło mnie foto planet. Zainteresowania w astro często ewoluują. Zakładanie z góry, że kupujesz jeden sprzęt na zawsze jest błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóz jeśli mieszkasz w okolicach trójmiasta to polecam spotkać się z naszą grupą trójmiejską. Każdy coś tam wie o astronomii o astrofoto krótko i długoczasowym też:D ,chociaż w naszym rejonie głównie długoletni wizualowcy są.

Edytowane przez prestoneq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prestoneq bardzo chętnie spotkam się i poszerze wiedze a może i nawet się uda podszkolić w obsludze sprzętu. Czuję się zaproszony:D W kraju będę w połowie maja to moze się umówimy chociaż na luźne spotkanie.

Wielkość Taurusów mnie troche przeraża. Myśle, że te 10" to max w tym wypadku dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej czytam tym bardziej jestem niezdecydowany. Maki, refraktory, newtony... to które w końcu są do DSów najlepsze? Przyjmując warunki odbiegające od idealnego zaciemnienia nieba.

Nie wiem, może jakiś mak będzie okej?

Foto póki co odpada. Wizual ważniejszy zdecydowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozleglych ds najlepsze refraktory pozwalajace nawet na pokazanie 5 stopni pola w okularze ale tych rozleglych az tak duzo nie ma. Wiekszosc obiektow ds na niebie to galaktyki a tutaj zasada jest prosta im wiecej cali tym lepiej. Maki maja za male srednice aby zaszalec w ds.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukasmat napisał:

Im więcej czytam tym bardziej jestem niezdecydowany. Maki, refraktory, newtony... to które w końcu są do DSów najlepsze? Przyjmując warunki odbiegające od idealnego zaciemnienia nieba.

Nie wiem, może jakiś mak będzie okej?

Foto póki co odpada. Wizual ważniejszy zdecydowanie.

Dobrze, że odrzuciłeś foto. To zdecydowanie ułatwia wybór. Do DSów refraktory odpadają. Za mało zbierają światła. Do DSów 8 cali to minimum. Maki tu odpadają bo przy tym wymiarze stają się bardzo ciężkie i właściwie kończą się na 180mm. Masz wybór między SCT i dobsonem. SCT od 8 cali, ale z każdym calem robi się miej komfortowo dla początkującego, a taki przecież jesteś. Dobsona trochę już znasz, choć w starej wersji. Od czegoś trzeba zacząć, a potem i tak zmienisz, jak nabierzesz własnego doświadczenia. Każdy ma inne potrzeby i stąd ten rozrzut opinii. Do własnej trzeba przejść przez kilka sprzętów. Nie ma tu niestety drogi na skróty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lukasmat napisał:

Wielkość Taurusów mnie troche przeraża. Myśle, że te 10" to max w tym wypadku dla mnie.

A obraz z 8" Cie zadowalał ? 

To może SCT 11" ? Sporo pokaże, nie jest tak wielki jak Newton o tej samej aperturze a montaż nie musi być EQ.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Powiedziałeś tak, i być może tak jest, ale szkoda, że nie podałeś żadnego uzasadnienia ;)

Myślałem, że to oczywiste :) Po pierwsze - montaż azymutalny. Da się chyba dokupić klina (do LX200 na pewno, tutaj nie wiem), ale to spory dodatkowy koszt. Po drugie - za długa ogniskowa, o czym już dyskutowaliśmy. Nawet z reduktorem wciąż jest za długa. No i montaż, który nie do końca nadaje się do foto tą tubą. Mam złe doświadczenia z LX200, gdzie poza niewystarczającą precyzją jest też masa problemów z zawieszaniem, głupieniem i generalnie nie działaniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, lukasmat napisał:

Wielkość Taurusów mnie troche przeraża. Myśle, że te 10" to max w tym wypadku dla mnie.

A wiesz, że moja 10" synta zajmuje więcej miejsca niż 13" taurus? :)

Synty 10" i większej łatwo w aucie nie przewieziesz.. taurusa 13" nawet do malucha zmieścisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurusy w odróżnieniu od Synty można składać, co kompresuje je na prawdę nieźle. Nawet wielkiego Taurusa przewieziesz małym autem lub schowasz do szafy w mieszkaniu. Nie da się zrobić teleskopu danej średnicy, który zajmuje mniej miejsca niż Taurus i podobne konstrukcje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" w Syncie było na tamten czas max co mogłem osiągnąć patrząc na koszta więc nawet nie myślałem o większej aperturze.

Chciałbym uniknąć tego co miałem w Syncie czyli wystarczyło poruszyć delikatnie przypadkiem tube i wszystko uciekało z pola widzenia a potem trzeba bylo znowu się wstrzelić. Teraz chciałbym mieć prowadzenie i szukanie obiektów z automatu. Może jakiś newton na paralaktyku z goto bedzie odpowiedni. Nie odrzucam Dobsona ale chyba goto w nich działa tak tyle o ile z tego gdzie cos czytałem. Ich zaletą jest bardzo durza apertura za male pieniadze, ktore można przeznaczyć na okulary np. Może się mylę. Chciałbym móc po prostu ustawić co chce zobaczyć i telep sam się nastawi na obiekt oraz będzie go utrzymywał w polu widzenia. 

Foto dalej mam w głowie ale wiem, ze będzie to oddzielny sprzęt za jakiś czas. 

Edytowane przez lukasmat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lukasmat napisał:

Nie odrzucam Dobsona ale chyba goto w nich działa tak tyle o ile z tego gdzie cos czytałem.

Miałem do czynienia z dobsonem GOTO 14", a na co dzień używam paralaktyków SW. Moim zdaniem precyzja goto jest identyczna. Jeden i drugi miewa lepsze i gorsze noce, ale generalnie są ok. No bo zasadniczo elektronicznie to jest to samo. Tym dobsonem goto bardzo wygodnie się obserwowało. Paralaktyk do wizuala ma podstawową wadę - zestaw będzie ważyć przynajmniej 2x więcej i będzie 2x większy. No i nie da się tu za bardzo używać wielkich tub - 12" na NEQ6 to byłby max. A 12" to nadal nie jest dużo, jak na potrzeby wizuala. Mi by się osobiście nie chciało targać tego montażu (25 kg), 15 kg przeciwwag i 25 kg tubę, wiedząc że mogę mieć to samo w 35 kg całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Więc patrząc na Taurusa takiego:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/taurus-teleskop-dobsona-n-304-1500-t300-pro-dob/p,56458

- musiałbym zamontować goto

- jakieś dwa okulary po ~1000zl

- co z podstawą? Tzn trzeba go jakoś mocować czy jak?

Z drugiej strony 12" to jeszcze na NEQ6 daje radę więc mam to samo ale na paralaktyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lukasmat napisał:

- musiałbym zamontować goto

- co z podstawą? Tzn trzeba go jakoś mocować czy jak?

Z drugiej strony 12" to jeszcze na NEQ6 daje radę więc mam to samo ale na paralaktyku.

Do Taurusa goto nie zamontujesz, tu musi być ręczna obsługa. GOTO to jedynie SW. Taurusa stawiasz na polu i już, nic nie robisz dodatkowo:)

Masz zasadniczo 3 opcje:

NEQ6 + 12" = 65 kg, jest goto

Dobson SW GOTO 12" = 35 kg, jest goto

Taurus 12" = 16 kg, brak goto

Jest różnica? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.