Skocz do zawartości

Uniwersalny zestaw do 15k zl.


lukasmat

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałem ze znajomymi obserwy z s-w 16 goto i powiem że bez prowadzenia montażu za obiektem nie da się tego ogarnąć w kilka osób. Eskimos w pow. 514x czyli 1800mm  i 3.5mm okular,ładnie trzymał się w polu widzenia. Polecam skontaktować się z producentem taurusów może jest możliwość goto, ewentualnie platforma paralaktyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na początek spotkaj się z astromiłośnikami z Trójmiasta, pooglądaj ich sprzęty i przez ich sprzęty.
2. Pod wizuala i przyszłościowo pod foto zakupy możesz zacząć od montażu paralaktycznego klasy eq6 z prowadzeniem lub go-to (neq6).
Mam Dobsona i nie mam problemów z prowadzeniem, ale bardzo cenię sobie wygodę obserwacji, gdy sprzęt "sam" podąża za gwiazdami.
Nie wiem jak pod foto sprawuje się go-to w Dobsonie, chyba to raczej pod wizuala?
Na wyjazdy paralaktyk jest ciężki.
Czy i jak zamontować go-to w taurusie to możesz zapytać https://www.taurustelescopes.com/pl/strona-glowna/ ale chyba to nie wypali?
Z 12" na dobsonie z go-to jest https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1913&lunety=Teleskop%20Sky%20Watcher%20Synta%20N%20305%201500%20DOBSON%2012%20GOTO

31 minutes ago, MateuszW said:

Do Taurusa goto nie zamontujesz, tu musi być ręczna obsługa. GOTO to jedynie SW. Taurusa stawiasz na polu i już, nic nie robisz dodatkowo:)

Masz zasadniczo 3 opcje:

NEQ6 + 12" = 65 kg, jest goto

Dobson SW GOTO 12" = 35 kg, jest goto

Taurus 12" = 16 kg, brak goto

Jest różnica? :)

O, Mateusz już pięknie wypunktował :)
W 1 opcji szansa na foto, jak kiedyś planujesz.

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde goto wymaga jakiegoś zasilania. Każde goto wymaga umiejętności ustawiania. Do DSów goto nie jest tak bardzo potrzebne.

Coraz więcej opcji, coraz więcej pomysłów. Robi się z tego dyskusja akademicka. Praktyka może te wszystkie dywagacje boleśnie zweryfikować.

W ustach doświadczonych osób wszystko brzmi bardzo łatwo, każdy sprzęt jest super. Wiele z tych sprzętów może Cię przerosnąć. Jak nie chcesz się zrazić, to radzę wybieraj to co najprostsze w użyciu i najszybsze to poskładania. Jak wybierzesz sprzęt skomplikowany, wieloczęściowy, wymagający długiego składania, i rozkładania, to po początkowym entuzjaźmie przyjdzie zmęczenie i zniechęcenie. To moja ostatnia rada. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej nie ma co dywagować. Spotkam się z kolegami z Trójmiasta i okolic i wypróbuje różne sprzęty jak się uda.

Synta 8" właśnie mnie dobiła małą dokładnością ale to pewnie jest udoskonalone dziś lub lożyska kulowe można mieć w miejsce teflonowych podkładek.

Wolę się pomęczyć przy przenoszeniu sprzętu (nie mam dużo do chodzenia) ale właśnie mieć komfort obserwacji a nie myśleć bardziej o prowadzeniu takiej wielkiej tuby.

Dziękuję za pomoc, propozycje sprzętu i wskazówki:D

 

Edytowane przez lukasmat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że generalnym problemem w teleskopach od Taurusa jest brak odpowiednich przekładni bo samo goto można wykonać np na rasberry wykorzystując najlepiej enkodery ale gdzie je zamontować można coś pokminić ale żeby to zrobić trzeba znać się na mechanice elektryce i informatyce zastanawiałem się czy nie zrobić tego w taki sposób na exos 2 ale postawiłem na profeskę i będę brać mont neq6, trudno było by wykonać takie coś ale wszystko jest możliwe ale przy takich przeróbkach kartę gwarancyjną można zapewne wyżucić do kosza, dziwi mnie to że w teleskopach o tak małym polu widzenia nie ma tego w oryginale zwłaszcza że z mojej subiektywnej opinie dobsony bez klina nie nadają się do niczego po za wizuala ale musi być goto raz wykonałem mont dobsona łożyskowany i stwierdziłem że nienawidzę takiego prowadzenia wolę paralaktyka nieważne do czego ale trzeba zauważyć iż siedzę w nim od dziecka i zdążyłem się przyzwyczaić do osi równikowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym odświeżyć temat. Czy w Trójmieście i okolicach można podjechać i zobaczyć niebo przez różne teleskopy? Są jakieś spotkania? Jakieś grupy astrofanów? Chciałbym móc zobaczyć różne konstrukcje teleskopów i porozmawiać co i jak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.