Skocz do zawartości

Alternatywy dla Ditheringu?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kamera bez ABG. Czy istnieje sensowna alternatywa dla ditheringu przy zbieraniu materiału? Grzebiąc po sieci za rozwiązaniem trafiłem na dithering jako remedium. Potrzebuję zniwelować to:

abg.jpg

Do ogarniania hotów i martwych pixeli oraz do niwelowania stałych wzorów w szumie kamery metoda na logikę powinna być idealna, ale do takich wycieków? Niby jak? Już prędzej rotacja. Przesunięcie kadru nic tu nie da, wyciek powędruje za obiektem. Wymuszona rotacja na klatkach to dla odmiany jazdy z kalibracją guidera, szopki z gwiazdą do guide, plus potencjalne problemy z przeostrzaniem, jeśli nie mamy zautomatyzowanego rotatora (pomijam juz straty na kadrze). Generalnie można zapomnieć o uruchomieniu sesji i pójściu w kime by dać szansę swojemu organizmowi do przetrwania kolejnego 16-to godzinnego okresu aktywności. 

Nie jestem miszczem obróbki, potrzebuję rozwiązania maksymalnie prostego. Help.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link. Obmacam.

Dla fotometrii i spektrometrii to nie problem, tam i tak muszę operować poniżej max wysycenia pikseli, więc wyciek nie nastąpi. Mam jednak ochotę na wypalenie sobie od czasu do czasu DSa, a wtedy klatki będa ciągnięte do oporu i na jaśniejszych gwiazdach na sto procent popuści.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada - nie myśleć o tym. Nie kupiłeś NABG kamery do astrofotografii estetycznej. Jeżeli jednak chcesz coś zrobić, to masz kilka opcji:

  • Co kilka klatek przekręcać kamerę i potem stackować z algorytmem odrzucania (sam dithering tu nic nie da)
  • Automat z Maxima (mega brzydki)
  • Kosmetyczna zabawa w Photoshopie
  • Wypalanie kilku dodatkowych klatek z krótszą ekspozycją, żeby nie przesaturować jasnych gwiazd i potem łączenie w Photoshopie

To chyba tyle możliwości. Ja bym jednak olał i nie widział tych wycieków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Hans napisał:

Czyli... pipeta i pędzelek... No to leże :)

Niekoniecznie. Na warstwę krócej naświetlaną wystarczy dodać warstwę długo naświetlaną w formie maski i posmyrać ją poziomami. Tam, gdzie były plamy od bloomingu, maska będzie odkryta i usunie się wszystko, co nieładne. Potem tylko kwestia obróbki, żeby nie było widać tego zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hans napisał:

Dzięki za link. Obmacam.

Dla fotometrii i spektrometrii to nie problem, tam i tak muszę operować poniżej max wysycenia pikseli, więc wyciek nie nastąpi. Mam jednak ochotę na wypalenie sobie od czasu do czasu DSa, a wtedy klatki będa ciągnięte do oporu i na jaśniejszych gwiazdach na sto procent popuści.

Pozdrawiam.

A ile wynosi stosunek: "aż się zaczną gwiazdki wylewać" / "do oporu" ? Tzn. jak długo chciałbyś naświetlać do tego, jak długo możesz bez tego efektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała idea CCD bez ABG polega na tym, ze "wlewasz do studni do końca".  Nic Cie nie pilnuje, ale też nic nie upośledza liniowości rejestracji. Granicą jest fizyczna pojemność piksela. Nie ma oporu. Jak wypełnisz, a lejesz fotony dalej, to one prze-blomują do następnego piksela w linii i tyle. Gdy to sie stanie, widać efekt z załączonej fotki. 

To teraz odpowiedzieć na pytanie o to jaki długo zanim zacznie sie wylewać... No dobra, aby utrzymać w odpowiedzi konwencje przelewanej studni musze odpowiedzieć: to zależy jakim wiadrem leje do niej (jasna gwiazda to pompa strażacka, słaba mgławiczka to siusiające dziecko, jak są obie w kadrze... to już wiecie co się stanie) ML3200 to 16bit ccd. Mógłbym pójść teraz na łatwizne i napisać: gdy sygnał z pixela osiagnie 65k ADU. Tyle, że to jednocześnie jest i nie jest prawda. Jest, bo to wlaśnie będziesz obserwował zbierając materiał taką kamerą. Nie jest, bo tu w gre wchodzie jeszcze gain. W realu moje pixele moga wiecej niz te 65k , ale przetwornik kompresuje material do 16 bit. W wiekszosci kamer producent rozciaga przetwornikiem plytką studnie do pelnego 16bit (gain <1). Wiec pelna odpowiedz jest: bloom nastąpi w chwili gdy wypelnie całą fizyczną pojemność pixela, co widać jako osiagniecie stanu 65k ADU.

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem szybki test funkcji Maxima. Tragedii nie ma... chyba... 

2 klatki testowe, 600sek. Obszar to jakieś wyjątkowo upchane pole marchewkowe w Warkoczu Bereniki. To co na końcu to obie po alginie, stacku i dwóch klikach na chybił trafił w funkcje auto-cośtam. ;)

Pozdrawiam.

 

 

 

po.jpg

przed.jpg

 

Berenika.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.