Skocz do zawartości

Wybór teleskopu (ale powyżej 350mm)


ricardo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Od pewnego czasu przeglądam to FORUM (SUPER!!!), więc wiem, że potraficie dobrze doradzić. Wracam do astro po kilkunastu latach przerwy i w końcu, korzystając z tego, że wyprowadziłem się z centrum W-wy na przedmieścia, postanowiłem zaopatrzyć się w stacjonarny sprzęt. Niestety mimo że mieszkam blisko dużego kompleksu leśnego na niewielkim osiedlu, na ulicy koło domu mam akurat rząd latarń (same sodowe ). W związku z tym postanowiłem zbudować taras obserwacyjny najwyżej jak mogłem tzn. znacznie powyzej latarń - 14m nad poziomem gruntu. Widok mam piękny, przy dobrej pogodzie widać Ostrowik ( tam jest ZEISS 60cm UW ). Rozmiary tarasu 3.4 na 4.2 m. Na razie testowałem jakość nieba gołym okiem- M42 na granicy zasięgu, oraz lornetką 20x60 - "h i chi" maczek, M31 wyraźnie na czarnym tle. Jednak zaświetlenie nieba poniżej zenitu bardzo odczuwalne. Chciałbym postawić coś maksymalnie dużego, mam wrażenie, że 40cm f/5 to max. Czy to ma sens?, czy może 50cm f/5?- chyba na granicy jeśli chodzi o wymiary tubusa - poza tym mam zamiar zakładać dodatkową osłonę wydłużającą tubus ( żeby zmniejszyć wpływ tych cholernych latarń - da to coś?) no i oczywiście filtry. Kiedyś prowadziłem obserwacje TN350mm i wiem, że co średnica to średnica!. Ten teleskop ma być sprzętem w miarę uniwersalnym do DS, planet, słabe gwiazdy zmienne...

Chciałbym jak najszybciej zamówić sprzęt ( termin oczekiwania ok. 3mies...). Odpiszcie proszę!. BTW - pytanie do TURA - jaką jakość daje 50tka? ( wiadomo dlaczego pytam.. :wink: ).

A i jeszcze jedno, przy okazji tego tarasu wyszły jeszcze jakieś miejsca do pomieszkania w czasie obserwacji, więc może jakieś mini zloty po otwarciu obs.?

Pozdrawiam wszystkich! :salu:

 

RICARDO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem...pomyliłem miejse, ale już wyjaśniłem dlaczego w ATM- sam wykonuję montaż - jednak liczę tu na jakąś pomoc- szczególnie chodzi mi o "light pollution" i DSy z CCD. Jak wspomniałem moje doświadzczenia obserwacyjne pochodzą z trochę innej epoki..

:oops:

Pozdrawiam!

:salu:

RICARDO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Witam wszystkich! ...

A i jeszcze jedno, przy okazji tego tarasu wyszły jeszcze jakieś miejsca do pomieszkania w czasie obserwacji, więc może jakieś mini  zloty po otwarciu obs.?

Pozdrawiam wszystkich! :salu:  

 

RICARDO

 

Tylko ogłoś otwarcie i zamów pogodę a przyjedziemy z szampanem na oblewanie obserwatorium :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem..

Myślę o 50tce, ale do paralaktyka, tzn. zamawiałbym samą tubę - tylko mój taras, czy nie jest za mały? ma 3.4x4.2m. Zdjęcia Twojej oprawy do lustra 60cm naprawdę narobiły mi apetytu na aperturę, ale ja oczywiście potrzebowałbym także boczne podparcie na kołyskach( z kompensacją temperatury?). Czy możesz mi doradzić: 40, 45 czy 50 cm? biorąc pod uwagę gabaryty w stosunku do wymiarów tarasu które podałem? Masa całego zestawu może być do2000kg - tak zaprojektowałem konstrukcje wieży z tarasem ( wyślę później fotki z budowy). Montaż wykonam, ale bedę też potrzebował trochę uzgodnień dotyczących parametrów tubusa itp. Myślę, że jasność teleskopu nie powinna być większa niż f/5.

Tak czy inaczej chciałbym podjąć decyzję jeszcze w grudniu!

Pozdrawiam!

:salu:

ricardo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W Turowym dziale od osi obrotu (czopa) do okularu jest jakieś 125cm czyli spokojnie wystarczy taras o takim promieniu manewrowym plus po 30cm na obserwatora z każdej strony :salu:

 

Paralaktyk pod ten teleskop to jest ogromne wyzwanie a tak przez pierwszy rok lub dwa możesz spokojnie poużywać go na Dobsonie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu przekazuje specyfikacje części do dobrze wyposazonego warsztatu mechanicznego, składać to wszystko będę na miejscu bo ciężar całości będzie spory. Powinien być gotowy w marcu. To będzie montaż widłowy, łożyskowany w osi równikowej na łożyskach igiełkowych Dwewn=200mm, z łożyskiem oporowym D= 400mm i hamulcem ( takim "stabilizatorem") teflonowym D=500mm. Przekładnie D = 700mm mod1. Widły tez solidne. Zastanawiałem sie też nad pewną modyfikacją napędu śrubowego - ale ostateczną decyzję podejmę po konsultacjach w warsztacie.

W każdym razie chcę od razu mieć solidny montaż - bo z dobsona już się napatrzyłem (350mm) i to pod ciemnym niebem, a teraz czas na CCD.

Co do platformy:myślę, że mógłbym coś takiego zaprojektować i wykonać, ale to troche później. Na razie cały czas myślę o tym moim obserwatorium, aż mi to troche przeszkadza w pracy zawodowej! :oops:

Do Janusza wybieram się na konsultacje już od jakiegoś czasu. ale tego ciagle mało, ale już teraz to "czas najwyższy" (BTW: Janusz -zadzwonię odpowiednio wczesniej, żebyś mógł znaleźć czas...)

POZDRAWIAM

:salu:

RICARDO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Spoko, zadzwoń i umów się na konsultacje to pogadamy sobie o teleskopach i montażach, może w weekned na mini zlocie grupy katowickiej na Kudłaczach :roll: :salu:

 

Ps. Przy takich możliwościach warsztatowych to o napędzię śrubowym klasy "low budget" od razu zapomnij, to nie dla Ciebie rozwiązanie, lepiej inwestuj w jakość i ślimacznice :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za spóźnienie ( w korespondencji), ale własnie odwiedzałem mój ulubiony pub ( wracam i co widzę? - czyste niebo, rewelacja, oczywiście znowu testowałem mój taras obserwacyjny - jest nieźle)

Pewnie, że te napędy śrubowe to może nie rewelacja, ale... jeśli śrube wykonasz na obrabiarce najwyzszej klasy to PE będzie pewnie lepszy niż na slimacznicy wykonanej przeciętną frezarką, jeśli zastosujesz kilka kół napędowych z kilkoma niezależnymi silnikami krokowymi to po dotarciu przekładni powinno być OK...chcę to wypróbować dla dobra ATM. Oczywiscie stawiam na klasyczną przekładnię ślimakową, ale ta ciekawość!

Po raz pierwszy w rozmowach o ATM jestem pewien, że rozmawiam z PROFESJONALISTĄ co dobrze rokuje na przyszłośc (oby tylko interesy szły dobrze to pogadamy o kopii teleskopu Crossley'a - to moje marzenie).

POZDRAWIAM!!!

:salu:

RICARDO

PS. W Krakowie to lubię LOCH CAMELOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mniejsza o to, my prawidłowo wygrawerujemy na kopii :wink:

Tak przy okazji to był pierwszy teleskop którym otrzymano fotkę na której było widać więcej niż w vizualu, to były czasy :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam-

 

Ricardo z sympatią pokibicujemy Twojemu przedsięwzięciu. Masz rację - duże projekty dają największą satysfakcję. Nie bądź jednak w gorącej wodzie kąpany. Montaż dla dużego instrumentu to większe wyzwanie od samego instrumentu. Wielu deklaruje podzielenie się z Tobą swoimi doświadczeniami - korzystaj z tego obficie. Wybrałem ze swojej kolekcji coś dla Ciebie. Reszta pod URL http://www.kyyro.com/scope.htm

 

Pzdrowienia.

waga_ciezka_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widły wyglądają znakomicie, ale sama podstawa? Tam chyba jakiś ciężarek z uranu jest wkładany? Albo przyklejone na Distal do płytek tarasu :mrgreen:

Jerzy - prosimy o więcej takich cytatów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Myślę że kolega bardzo Ci podziekuje za wpuszczenie go w ten kloaczny kanał który zapełnili po brzegi koledzy z bratniego :wink: forum a tak BTW to życzę ci Hamalku Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku bo udzielił mi się już świąteczny nastrój i wybaczam Ci tą kolejną niedźwiedzią przysługę tymbardziej że nie dotyczy ona komisowego teleskopu 50 cm :wink: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że kolega bardzo Ci podziekuje za wpuszczenie go w ten kloaczny kanał który zapełnili po brzegi koledzy z bratniego :wink:  forum a tak BTW to życzę ci Hamalku Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku bo udzielił mi się już świąteczny nastrój i wybaczam Ci tą kolejną niedźwiedzią przysługę tymbardziej że nie dotyczy ona komisowego teleskopu 50 cm :wink:  :salu:

 

Jak miło :mrgreen: Wesolych Świąt Januszu

___________________________________________________________________________

 

 

 

Nie znoszę jak owijasz Swoją siecią naiwniaków, brrr :mad2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawy zawodowe nie pozwoliły mi wcześniej usiąść do kompa - dzięki za ten link o konstrukcji montażu - pouczające, ale konstruktor nie ustrzegł się chyba niewielkich błędów w konstrukcji RA i przekładni ślimakowej w RA - np. ślimak powinien być mocowany na płycie z tego samego materiału co ślimacznica, inaczej duże zmiany temperatury powodować będą luz albo zbyt mocne "trzymanie" przekładni, istotne jest to zwłaszcza przy dużych średnicach ślimacznicy ( u mnie dużo większej). W istocie ten mój montaż będzie całkiem klasyczny - ja nie obawiam się rozmiarów i występujących obciążeń a raczej problemów z uzyskaniem PE na przyzwoitym poziomie i skonstruowania dobrych systemów wyrównywania ( czy ktoś ma dostęp do oprogramowania?- ostatecznie zastosuję proste "autoguidowanie" z długoogniskowego refraktora). Hamal! - ja czytałem ten wątek i mimo to uważam, że mogę powierzyć Januszowi wykonanie tuby optycznej mojego teleskopu. Na pewno dogadamy szczegóły techniczne tak, że będzie OK. W końcu, gdybym był takim "naiwniaczkiem" to stać by mnie było na realizację tego projektu? :wink: (BTW - samodzielnie wykonałem TN 300 na paralaktyku z napędem jeszcze w latach 80 tych - był stabilny nawet na silnym wietrze!).

Wszystkich serdecznie pozdrawiam, będę pisać co słychać z projektem...

:salu:

Ricardo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.