Jump to content

Wybór teleskopu (ale powyżej 350mm)


ricardo
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Od pewnego czasu przeglądam to FORUM (SUPER!!!), więc wiem, że potraficie dobrze doradzić. Wracam do astro po kilkunastu latach przerwy i w końcu, korzystając z tego, że wyprowadziłem się z centrum W-wy na przedmieścia, postanowiłem zaopatrzyć się w stacjonarny sprzęt. Niestety mimo że mieszkam blisko dużego kompleksu leśnego na niewielkim osiedlu, na ulicy koło domu mam akurat rząd latarń (same sodowe ). W związku z tym postanowiłem zbudować taras obserwacyjny najwyżej jak mogłem tzn. znacznie powyzej latarń - 14m nad poziomem gruntu. Widok mam piękny, przy dobrej pogodzie widać Ostrowik ( tam jest ZEISS 60cm UW ). Rozmiary tarasu 3.4 na 4.2 m. Na razie testowałem jakość nieba gołym okiem- M42 na granicy zasięgu, oraz lornetką 20x60 - "h i chi" maczek, M31 wyraźnie na czarnym tle. Jednak zaświetlenie nieba poniżej zenitu bardzo odczuwalne. Chciałbym postawić coś maksymalnie dużego, mam wrażenie, że 40cm f/5 to max. Czy to ma sens?, czy może 50cm f/5?- chyba na granicy jeśli chodzi o wymiary tubusa - poza tym mam zamiar zakładać dodatkową osłonę wydłużającą tubus ( żeby zmniejszyć wpływ tych cholernych latarń - da to coś?) no i oczywiście filtry. Kiedyś prowadziłem obserwacje TN350mm i wiem, że co średnica to średnica!. Ten teleskop ma być sprzętem w miarę uniwersalnym do DS, planet, słabe gwiazdy zmienne...

Chciałbym jak najszybciej zamówić sprzęt ( termin oczekiwania ok. 3mies...). Odpiszcie proszę!. BTW - pytanie do TURA - jaką jakość daje 50tka? ( wiadomo dlaczego pytam.. :wink: ).

A i jeszcze jedno, przy okazji tego tarasu wyszły jeszcze jakieś miejsca do pomieszkania w czasie obserwacji, więc może jakieś mini zloty po otwarciu obs.?

Pozdrawiam wszystkich! :salu:

 

RICARDO

Link to comment
Share on other sites

wiem, wiem...pomyliłem miejse, ale już wyjaśniłem dlaczego w ATM- sam wykonuję montaż - jednak liczę tu na jakąś pomoc- szczególnie chodzi mi o "light pollution" i DSy z CCD. Jak wspomniałem moje doświadzczenia obserwacyjne pochodzą z trochę innej epoki..

:oops:

Pozdrawiam!

:salu:

RICARDO

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Witam wszystkich! ...

A i jeszcze jedno, przy okazji tego tarasu wyszły jeszcze jakieś miejsca do pomieszkania w czasie obserwacji, więc może jakieś mini  zloty po otwarciu obs.?

Pozdrawiam wszystkich! :salu:  

 

RICARDO

 

Tylko ogłoś otwarcie i zamów pogodę a przyjedziemy z szampanem na oblewanie obserwatorium :salu:

Link to comment
Share on other sites

Wiem, wiem..

Myślę o 50tce, ale do paralaktyka, tzn. zamawiałbym samą tubę - tylko mój taras, czy nie jest za mały? ma 3.4x4.2m. Zdjęcia Twojej oprawy do lustra 60cm naprawdę narobiły mi apetytu na aperturę, ale ja oczywiście potrzebowałbym także boczne podparcie na kołyskach( z kompensacją temperatury?). Czy możesz mi doradzić: 40, 45 czy 50 cm? biorąc pod uwagę gabaryty w stosunku do wymiarów tarasu które podałem? Masa całego zestawu może być do2000kg - tak zaprojektowałem konstrukcje wieży z tarasem ( wyślę później fotki z budowy). Montaż wykonam, ale bedę też potrzebował trochę uzgodnień dotyczących parametrów tubusa itp. Myślę, że jasność teleskopu nie powinna być większa niż f/5.

Tak czy inaczej chciałbym podjąć decyzję jeszcze w grudniu!

Pozdrawiam!

:salu:

ricardo

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

W Turowym dziale od osi obrotu (czopa) do okularu jest jakieś 125cm czyli spokojnie wystarczy taras o takim promieniu manewrowym plus po 30cm na obserwatora z każdej strony :salu:

 

Paralaktyk pod ten teleskop to jest ogromne wyzwanie a tak przez pierwszy rok lub dwa możesz spokojnie poużywać go na Dobsonie 8)

Link to comment
Share on other sites

W styczniu przekazuje specyfikacje części do dobrze wyposazonego warsztatu mechanicznego, składać to wszystko będę na miejscu bo ciężar całości będzie spory. Powinien być gotowy w marcu. To będzie montaż widłowy, łożyskowany w osi równikowej na łożyskach igiełkowych Dwewn=200mm, z łożyskiem oporowym D= 400mm i hamulcem ( takim "stabilizatorem") teflonowym D=500mm. Przekładnie D = 700mm mod1. Widły tez solidne. Zastanawiałem sie też nad pewną modyfikacją napędu śrubowego - ale ostateczną decyzję podejmę po konsultacjach w warsztacie.

W każdym razie chcę od razu mieć solidny montaż - bo z dobsona już się napatrzyłem (350mm) i to pod ciemnym niebem, a teraz czas na CCD.

Co do platformy:myślę, że mógłbym coś takiego zaprojektować i wykonać, ale to troche później. Na razie cały czas myślę o tym moim obserwatorium, aż mi to troche przeszkadza w pracy zawodowej! :oops:

Do Janusza wybieram się na konsultacje już od jakiegoś czasu. ale tego ciagle mało, ale już teraz to "czas najwyższy" (BTW: Janusz -zadzwonię odpowiednio wczesniej, żebyś mógł znaleźć czas...)

POZDRAWIAM

:salu:

RICARDO

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Spoko, zadzwoń i umów się na konsultacje to pogadamy sobie o teleskopach i montażach, może w weekned na mini zlocie grupy katowickiej na Kudłaczach :roll: :salu:

 

Ps. Przy takich możliwościach warsztatowych to o napędzię śrubowym klasy "low budget" od razu zapomnij, to nie dla Ciebie rozwiązanie, lepiej inwestuj w jakość i ślimacznice :salu:

Link to comment
Share on other sites

Sorki za spóźnienie ( w korespondencji), ale własnie odwiedzałem mój ulubiony pub ( wracam i co widzę? - czyste niebo, rewelacja, oczywiście znowu testowałem mój taras obserwacyjny - jest nieźle)

Pewnie, że te napędy śrubowe to może nie rewelacja, ale... jeśli śrube wykonasz na obrabiarce najwyzszej klasy to PE będzie pewnie lepszy niż na slimacznicy wykonanej przeciętną frezarką, jeśli zastosujesz kilka kół napędowych z kilkoma niezależnymi silnikami krokowymi to po dotarciu przekładni powinno być OK...chcę to wypróbować dla dobra ATM. Oczywiscie stawiam na klasyczną przekładnię ślimakową, ale ta ciekawość!

Po raz pierwszy w rozmowach o ATM jestem pewien, że rozmawiam z PROFESJONALISTĄ co dobrze rokuje na przyszłośc (oby tylko interesy szły dobrze to pogadamy o kopii teleskopu Crossley'a - to moje marzenie).

POZDRAWIAM!!!

:salu:

RICARDO

PS. W Krakowie to lubię LOCH CAMELOT

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Mniejsza o to, my prawidłowo wygrawerujemy na kopii :wink:

Tak przy okazji to był pierwszy teleskop którym otrzymano fotkę na której było widać więcej niż w vizualu, to były czasy :shock:

Link to comment
Share on other sites

nie, nie bez przesady, pewnie trochę przesadziłem...po prostu marzenia. Ale 50 - spoko!.

To jest taka baza na przyszłość. Kopia Crossley'a też, 90cm f/6 jeśli dobrze pamiętam- podziwiałem te fotki a teraz CCD + 10cm APO...

Link to comment
Share on other sites

Witam-

 

Ricardo z sympatią pokibicujemy Twojemu przedsięwzięciu. Masz rację - duże projekty dają największą satysfakcję. Nie bądź jednak w gorącej wodzie kąpany. Montaż dla dużego instrumentu to większe wyzwanie od samego instrumentu. Wielu deklaruje podzielenie się z Tobą swoimi doświadczeniami - korzystaj z tego obficie. Wybrałem ze swojej kolekcji coś dla Ciebie. Reszta pod URL http://www.kyyro.com/scope.htm

 

Pzdrowienia.

waga_ciezka_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Widły wyglądają znakomicie, ale sama podstawa? Tam chyba jakiś ciężarek z uranu jest wkładany? Albo przyklejone na Distal do płytek tarasu :mrgreen:

Jerzy - prosimy o więcej takich cytatów :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Myślę że kolega bardzo Ci podziekuje za wpuszczenie go w ten kloaczny kanał który zapełnili po brzegi koledzy z bratniego :wink: forum a tak BTW to życzę ci Hamalku Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku bo udzielił mi się już świąteczny nastrój i wybaczam Ci tą kolejną niedźwiedzią przysługę tymbardziej że nie dotyczy ona komisowego teleskopu 50 cm :wink: :salu:

Link to comment
Share on other sites

Myślę że kolega bardzo Ci podziekuje za wpuszczenie go w ten kloaczny kanał który zapełnili po brzegi koledzy z bratniego :wink:  forum a tak BTW to życzę ci Hamalku Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku bo udzielił mi się już świąteczny nastrój i wybaczam Ci tą kolejną niedźwiedzią przysługę tymbardziej że nie dotyczy ona komisowego teleskopu 50 cm :wink:  :salu:

 

Jak miło :mrgreen: Wesolych Świąt Januszu

___________________________________________________________________________

 

 

 

Nie znoszę jak owijasz Swoją siecią naiwniaków, brrr :mad2:

Link to comment
Share on other sites

Sprawy zawodowe nie pozwoliły mi wcześniej usiąść do kompa - dzięki za ten link o konstrukcji montażu - pouczające, ale konstruktor nie ustrzegł się chyba niewielkich błędów w konstrukcji RA i przekładni ślimakowej w RA - np. ślimak powinien być mocowany na płycie z tego samego materiału co ślimacznica, inaczej duże zmiany temperatury powodować będą luz albo zbyt mocne "trzymanie" przekładni, istotne jest to zwłaszcza przy dużych średnicach ślimacznicy ( u mnie dużo większej). W istocie ten mój montaż będzie całkiem klasyczny - ja nie obawiam się rozmiarów i występujących obciążeń a raczej problemów z uzyskaniem PE na przyzwoitym poziomie i skonstruowania dobrych systemów wyrównywania ( czy ktoś ma dostęp do oprogramowania?- ostatecznie zastosuję proste "autoguidowanie" z długoogniskowego refraktora). Hamal! - ja czytałem ten wątek i mimo to uważam, że mogę powierzyć Januszowi wykonanie tuby optycznej mojego teleskopu. Na pewno dogadamy szczegóły techniczne tak, że będzie OK. W końcu, gdybym był takim "naiwniaczkiem" to stać by mnie było na realizację tego projektu? :wink: (BTW - samodzielnie wykonałem TN 300 na paralaktyku z napędem jeszcze w latach 80 tych - był stabilny nawet na silnym wietrze!).

Wszystkich serdecznie pozdrawiam, będę pisać co słychać z projektem...

:salu:

Ricardo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.