Skocz do zawartości

montaż do astrofoto, G-11 czy coś innego? prośba o pomoc


zbig_wawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w związku z niskim kursem dolara postanowiłem zaopatrzyć się w końcu w dobry montaż do astrofoto, prawie się zdecydowałem na Losmandy G-11 bez goto (ok2000 USD) gdyż chodzą słuchy że ten montaż ma największy wskaźnik wynik/cena . Interesuje mnie astrofoto, największa tuba, jaka będzie na tym wisieć to może kiedyś TEC-140 (gdybym był bogaty jaba diba... :gitara: ) . Nie bardzo znam się na tym, tzn. nie jestem pewien co jeszcze potrzebuję dokupić do tego żeby móc zacząć fotać. Nie wiem czy nie jest to przerost formy nad trescią, w końcu gdzieś w Polsce taki TEC wisi na G-8 chyba z niezłym skutkiem a to w sumie dużo lżejszy montaż (choć niewiele tanńszy). Budżet powiedzmy 3000USD max, w grę wchodziłby np. nowy TAK EM-11 USDIII albo co innego (nie mogę nic znaleźć o Altuxie). W związku z powyższym mam pytanie, czy to dobra decyzja? czy wstrzymać się jakiś czas aż będą lepiej znane konkurencyjne montaże albo ew. gdzieś jest do wzięcia dobry montaż z drugiej ręki, o którym nic nie wiem. Wszelkie rady będą mile widziane.

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem!

Co prawda do dużego newtona o którym tu wspominałem zamierzam sam wykonać montaż widłowy, ale potrzebuję jeszcze nieduży, sprawny i szybki w działaniu montaż z goto, o udźwigu do 20kg.

W ofercie "ASTROKRAKA" jest "ATLAS" (EQ6?) (aczkolwiek przy obecnym kursie USD raczej drogi), jest do niego oferowany system "SkyScan"-producent podaje dokładność naprowadzania na 1arcmin, ma też interfejs do autoguidera.

Co o tym sądzicie?- czy trzeba od razu go usprawniać ( rozebrać, wymienić smary, zlikwidować luzy itp...) czy nadaje się od razu do pracy?

Zastanawiam sie nad tym sprzętem, warto?

Pozdrawiam!

:salu:

RICARDO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przeanalizujesz stosunek jakości do ceny to trudno znaleźć rywala dla G-11 biorąc również pod uwagę jego maksymalny udźwig. Przy okazji małe sprostowanie, TEC-140 w Polsce nigdzie nie wisi na GM-8, gdyż wisi on na G-11. W takim układzie myślę, że się sprawdza doskonale. Ja widziałem go w akcji w Belęcinie, gdzie na dosyć słabym trójnogu wykonano tym układem piękne zdjęcie Plejad. TEC-140 tylko przez pewien czas pracował na moim GM-8 i dawał sobie z tym jako tako radę, tzn. wyciągał ekspozycje do 3 minut. Jednak było to na granicy jego nośności. Dodam również, że dwaj koledzy pracując z GM-8 zdecydowali się na kupno montaży Losmandy (GM-8 i G-11), a to chyba dobra rekomendacja. Montaże Tak mają swoją renomę i można je polecać w ciemno. Altux to montaż Vixena, jego najnowsze wcielenie w postaci Sphinxa posiada Piotr Zasłona i pewnie od niego możesz się dowiedzieć więcej szczegółów.

Podsumowując ja na Twoim miejscu z tym budżetem brałbym G-11 plus lunetka biegunowa, zgodnie z cenami na www.losmandy.com wychodzi 2360USD, jego plusy to duży udźwig, niska cena. Jak Ci przestanie wystarczać za rok czy dwa to raczej go sprzedaż w Polsce bez problemu i kupisz sobie np. EM-200 albo NJP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.