Jump to content

montaż do astrofoto, G-11 czy coś innego? prośba o pomoc

zbig_wawa
 Share

Recommended Posts

Witam,

w związku z niskim kursem dolara postanowiłem zaopatrzyć się w końcu w dobry montaż do astrofoto, prawie się zdecydowałem na Losmandy G-11 bez goto (ok2000 USD) gdyż chodzą słuchy że ten montaż ma największy wskaźnik wynik/cena . Interesuje mnie astrofoto, największa tuba, jaka będzie na tym wisieć to może kiedyś TEC-140 (gdybym był bogaty jaba diba... :gitara: ) . Nie bardzo znam się na tym, tzn. nie jestem pewien co jeszcze potrzebuję dokupić do tego żeby móc zacząć fotać. Nie wiem czy nie jest to przerost formy nad trescią, w końcu gdzieś w Polsce taki TEC wisi na G-8 chyba z niezłym skutkiem a to w sumie dużo lżejszy montaż (choć niewiele tanńszy). Budżet powiedzmy 3000USD max, w grę wchodziłby np. nowy TAK EM-11 USDIII albo co innego (nie mogę nic znaleźć o Altuxie). W związku z powyższym mam pytanie, czy to dobra decyzja? czy wstrzymać się jakiś czas aż będą lepiej znane konkurencyjne montaże albo ew. gdzieś jest do wzięcia dobry montaż z drugiej ręki, o którym nic nie wiem. Wszelkie rady będą mile widziane.

pozdrawiam

Zbyszek

Mam podobny problem!

Co prawda do dużego newtona o którym tu wspominałem zamierzam sam wykonać montaż widłowy, ale potrzebuję jeszcze nieduży, sprawny i szybki w działaniu montaż z goto, o udźwigu do 20kg.

W ofercie "ASTROKRAKA" jest "ATLAS" (EQ6?) (aczkolwiek przy obecnym kursie USD raczej drogi), jest do niego oferowany system "SkyScan"-producent podaje dokładność naprowadzania na 1arcmin, ma też interfejs do autoguidera.

Co o tym sądzicie?- czy trzeba od razu go usprawniać ( rozebrać, wymienić smary, zlikwidować luzy itp...) czy nadaje się od razu do pracy?

Zastanawiam sie nad tym sprzętem, warto?

Pozdrawiam!

:salu:

RICARDO

Guest Janusz_P.

G-11 jak widzę z linku ma duże rozrzuty PE od +-5" do +-15" czyli będzie niezła loteria ze sztuką którą akurat trafisz :roll: :salu:

Jeśli przeanalizujesz stosunek jakości do ceny to trudno znaleźć rywala dla G-11 biorąc również pod uwagę jego maksymalny udźwig. Przy okazji małe sprostowanie, TEC-140 w Polsce nigdzie nie wisi na GM-8, gdyż wisi on na G-11. W takim układzie myślę, że się sprawdza doskonale. Ja widziałem go w akcji w Belęcinie, gdzie na dosyć słabym trójnogu wykonano tym układem piękne zdjęcie Plejad. TEC-140 tylko przez pewien czas pracował na moim GM-8 i dawał sobie z tym jako tako radę, tzn. wyciągał ekspozycje do 3 minut. Jednak było to na granicy jego nośności. Dodam również, że dwaj koledzy pracując z GM-8 zdecydowali się na kupno montaży Losmandy (GM-8 i G-11), a to chyba dobra rekomendacja. Montaże Tak mają swoją renomę i można je polecać w ciemno. Altux to montaż Vixena, jego najnowsze wcielenie w postaci Sphinxa posiada Piotr Zasłona i pewnie od niego możesz się dowiedzieć więcej szczegółów.

Podsumowując ja na Twoim miejscu z tym budżetem brałbym G-11 plus lunetka biegunowa, zgodnie z cenami na www.losmandy.com wychodzi 2360USD, jego plusy to duży udźwig, niska cena. Jak Ci przestanie wystarczać za rok czy dwa to raczej go sprzedaż w Polsce bez problemu i kupisz sobie np. EM-200 albo NJP.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 47 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 70 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 134 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.