Skocz do zawartości

Obiekty głębokiego nieba do obserwacji wizualnych


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Fajnie, im wiecej opracowan, tym lepiej. Ja tez sobie referuję highlights poparty notatkami, skalą parametrów, czy mapkami, w miare jedzenia musze to zebrac porządnie do kupy. (czysty visual, bez filtrów). To co napisze nie bedzie odkrywcze, acz na pewno nie kazdy wie:  to, o czym wspominasz, stworzył i rozbudował Wimmer - a co lepsza, juz dla małych teleskopów i lornetek:) Pozdro!

 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 8.04.2018 o 19:50, Dementorin napisał:

Do listy przydałyby się również szkice poglądowe więc jeżeli ktoś ma, może wklejać pod proponowane obiekty.

To może na początek szkice M31 oraz M33 wykonane z 9 na 10 października 1997 pod wiejskim niebem. Teleskop Newton 235 mm, f/5, 43x.

20191106_214242.jpg

20191107_144249.jpg

20191107_144538.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie napisać jak wymienione obiekty wyglądają w achromacie SW 102/500. Niebo ciemne 10km. od Ostrowi Maz.

 

M17 - wyraźny łabędź z filtrem Orion Ultrablock, bez filtra niewyraźna mgiełka, podobnie pobliska Laguna pięknie widoczna z filtrem

M27 -widać kształt klepsydry z powyższym filtem, bez niego mgiełka przypominająca prostokąt.

M31 - wyraźny kształt galaktyki. M110 wyraźnie widać, M32 trzeba się dopatrzyć.

M33 - tu trochę zaskoczony jestem, bo tak jak autor napisał to widziałem ją już w Syncie 8, w 102/500 jako mgiełka odcina się od tła, poruszając lekko teleskopem prawo-lewo majaczy jej kształt.

M42 - najlepiej bez filtrów, jako nieliczny obiekt DS dobrze znosi większe powiększenia do 70-100x.

M51 - mgiełka bez ramion

M57 - można zauważyć gwiazdę w pierścieniu, wymaga to czasu i super warunków.

M81 i M82 - moje ulubione obiekty, jasne, lekko poszarpane.

M101 - widoczna ledwo odcinająca się od tła przy poruszaniu teleskopem prawo-lewo.

M104 - trudna ta Panna, bo nisko nad horyzontem, nie udało mi się wypatrzeć tej galaktyki.

NGC-3628 - czekam na pogodę z polowaniem na lwa

Welon - nie wiem czy widziałem mgławicę czy pojaśnienie Drogi Mlecznej, zarówno w Syncie 8, jak i w 102/500 widać jakby szary słaby cień.

NGC-7293 - Jeszcze przede mną

 

Okulary, których używam to ES24, ES14 i Morpheus 6,5

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.