Jump to content
Dementorin

Obiekty głębokiego nieba do obserwacji wizualnych

Recommended Posts

Fajnie, im wiecej opracowan, tym lepiej. Ja tez sobie referuję highlights poparty notatkami, skalą parametrów, czy mapkami, w miare jedzenia musze to zebrac porządnie do kupy. (czysty visual, bez filtrów). To co napisze nie bedzie odkrywcze, acz na pewno nie kazdy wie:  to, o czym wspominasz, stworzył i rozbudował Wimmer - a co lepsza, juz dla małych teleskopów i lornetek:) Pozdro!

Edited by PiotrTheUniverse

O Tabeli WImmera wiem, ale szukałem listy dla teleskopów powyżej 8" i nie znalazłem. Stąd ten wątek.

W dniu 8.04.2018 o 19:50, Dementorin napisał:

Do listy przydałyby się również szkice poglądowe więc jeżeli ktoś ma, może wklejać pod proponowane obiekty.

To może na początek szkice M31 oraz M33 wykonane z 9 na 10 października 1997 pod wiejskim niebem. Teleskop Newton 235 mm, f/5, 43x.

20191106_214242.jpg

20191107_144249.jpg

20191107_144538.jpg

• Like 3

Zebrało się trochę w ciągu lat....ale dochodzą następne na razie mniejszym sprzętem.:original:

3 godziny temu, megrez23 napisał:

Zebrało się trochę w ciągu lat....ale dochodzą następne na razie mniejszym sprzętem.:original:

1997 miałem pięć lat. 

Szacun :new_shocked:

Pozwolę sobie napisać jak wymienione obiekty wyglądają w achromacie SW 102/500. Niebo ciemne 10km. od Ostrowi Maz.

M17 - wyraźny łabędź z filtrem Orion Ultrablock, bez filtra niewyraźna mgiełka, podobnie pobliska Laguna pięknie widoczna z filtrem

M27 -widać kształt klepsydry z powyższym filtem, bez niego mgiełka przypominająca prostokąt.

M31 - wyraźny kształt galaktyki. M110 wyraźnie widać, M32 trzeba się dopatrzyć.

M33 - tu trochę zaskoczony jestem, bo tak jak autor napisał to widziałem ją już w Syncie 8, w 102/500 jako mgiełka odcina się od tła, poruszając lekko teleskopem prawo-lewo majaczy jej kształt.

M42 - najlepiej bez filtrów, jako nieliczny obiekt DS dobrze znosi większe powiększenia do 70-100x.

M51 - mgiełka bez ramion

M57 - można zauważyć gwiazdę w pierścieniu, wymaga to czasu i super warunków.

M81 i M82 - moje ulubione obiekty, jasne, lekko poszarpane.

M101 - widoczna ledwo odcinająca się od tła przy poruszaniu teleskopem prawo-lewo.

M104 - trudna ta Panna, bo nisko nad horyzontem, nie udało mi się wypatrzeć tej galaktyki.

NGC-3628 - czekam na pogodę z polowaniem na lwa

Welon - nie wiem czy widziałem mgławicę czy pojaśnienie Drogi Mlecznej, zarówno w Syncie 8, jak i w 102/500 widać jakby szary słaby cień.

NGC-7293 - Jeszcze przede mną

Okulary, których używam to ES24, ES14 i Morpheus 6,5

Edited by Ajot
  • Like 1