Skocz do zawartości

Nowy kłopot z EQ3


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory używałem pożyczonego ED80 i czasami krokowiec DEC mi brzęczał dość głośno, aż pasek się trzęsł i nie obracał się. Nie wiedziałem dlaczego.

Teraz któregoś dnia  założyłem SW 150/750 i robi to cały czas jak bawię się GoTo.  Odłączyłem prąd i palcami próbowałem przekręcić zębatką z paskiem i prawie się nie dało.

Nie ruszając nic, zdjąłem teleskop, i zębatka leciutko obracała się.   Więc waga teleskopu to robi w niektórych pozycjach. 

Zauważyłem że robi to jak gałka jest u góry, bo wtedy widocznie  ślimak wciska się w ślimacznicę.  Jak gałka jest u dołu, to tego nie robi, bo pewnie ślimak odsuwa się od ślimacznicy.

Na osi RA też potrafi czasami  cykać kilka razy , coraz słabiej aż w końcu jeden wielki skok robi głośno i tak jakby się cofał o te wszystkie mikrokroki, które zrobił do przodu.

Da się coś z tym zrobić?

Dokręcałem tą nakrętkę  na środku osi DEC, ale jak była mocno dokręcona to bardzo ciężko chodziło i musiałem ciut poluzować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus dobre wyważenie, mont powinien "ciągnąć" a nie "zwalniać czy też "hamować" setup podczas pracy, nie wiem jak to inaczej opisać :)

Czyli przy pracy montażu podczas wznoszenia się obiektu, teleskop powinien być tak wyważnonym na danej osi, aby silnik musiał pokonywać najpierw

niewielki opór spowodowany momentem obrotowym (ciężarem teleskopu) a potem dopiero realizowac obrót. Oczywiście są to minimalne wartości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, HAMAL napisał:

Masz rozklekotane ślimacznice, otwory się wyrobiły, walczyłem z tym lata temu dodając między oś a tuleję skrawki blaszki z kondensatorów lub etykiet antykradzieży, pomagało na bardzo krótki czas.

Dokładnie takie samo przeczucie mam co do tego. Tam nie ma łożysk, więc tuleje muszą mieć jakąś tolerancję, żeby mogło się to w ogóle obracać. Ale chyba jest za duża, bo jak się ręką wygina osie to widać że się ruszają na boki.

 

16 godzin temu, Lysy napisał:

mont powinien "ciągnąć" a nie "zwalniać czy też "hamować" setup podczas pracy

Niestety waga teleskopu wciska zębatki w siebie i jest taki opór, że nie da rady się gałkami  kręcić.  Krokowiec próbuje to ruszyć, ale nie może, więc nacisk rośnie i kroki są coraz cichsze, aż w końcu krokowiec nie ma siły mocniej kręcić i gubi głośno krok, aż pasek się trzęsie jak struna gitary,  cofając się do tyłu. I zaczyna od nowa.

Z lekkimi plastikowymi teleskopami i DSLR tego nie robi.

Trudno, będę miał metalowego koziołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś rozłożył mont, zdziwił być się jak wyrobione masz otwory tulei ślimacznic od strony zacisków :wacko: ja dodatkowo (możliwe że Ty też) miałem na nich mimośród więc Ra nadawało się jedynie w 1/3 do użytku, reszta się kleszczyła, więc co jakiś czas jak dojechałem do momentu zbyt dużego kleszczenia, cofałem osią Ra ślimacznicę o 8h i dawaj od nowa :D a Dec starałem się używać zawsze w tą stronę która nie kleszczy, więc jak widzisz nie jesteś jedyny :D

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie takie same kłopoty z EQ3 mam.

Zanim kupiłem EQ3, tym się bawiłem.  Przynajmniej dwa spore łożyska stożkowe ośkę trzymają i waży to więcej niż cały EQ6.

Szkoda że przekładni ślimakowej do tego nie mam, zamiast paska.

 

RA.JPG

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.