Skocz do zawartości

Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Co do jakości zdjęcia, to dla mnie klasa!

Ale z astrofotografią zawsze jest problem - czy zachować standardy kadrowania dla głównego obiektu  fotografowanego, czy pokazać jeszcze więcej drobnicy...

Ja chyba też wolę widzieć więcej... niech się plują esteci. 

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MarcinSn napisał:

Ale z astrofotografią zawsze jest problem - czy zachować standardy kadrowania dla głównego obiektu  fotografowanego, czy pokazać jeszcze więcej drobnicy...

Ja chyba też wolę widzieć więcej... niech się plują esteci. 

Wiesz co nie podoba mi się ton Twojej wypowiedzi. Czyli jeśli jestem estetą i napiszę, że wolę inny kadr, to się pluję?

A odnośnie merytoryki: standardy kadrowania dla głównego obiektu akurat tu zostały zachowane - Igła jest mniej więcej w mocnym punkcie kadru. Z ciekawości - wg standardów o których wspomniałeś, gdzie powinna znaleźć się NGC 4565?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardy kadrowania w astrofoto? Każdy orze jak może, czyli robi setupem jaki ma i teoretycznie powinien starać się dostosować obiekty do skali setupu. Ja bym tak zrobił....ale...nie każdy ma możliwość wyboru i wtedy każdy robi tym czym ma. Ja oczywiście też bym powiedział że obiekt je niewłaściwie dobrany do skali setupu, ale nigdy bym się nie czepiał kadrowania. Według kanonów sztuki ten kadr jest kadrem zrównoważonym. Obiekt nie jest centralnie, ma trochę "powietrza" w prawej strony i to jest prawidłowe jak najbardziej. Mógłby być ciut wyżej, to prawda. Co ważne, oś obiektu nie jest równoległa do żadnej z krawędzi a prawa cześć nieco podniesiona ku górze kadru - takie ustawienie obiektu w kadrze daje wrażenie pewnego "otwarcia" prawej strony kadru. Gdyby było odwrotnie, tzn prawa krawędź byłaby opuszczona w dół-  to by raziło a tak jak jest - jest jak najbardziej prawidłowo.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor widzi to tak:

Kardy ustawilem na NGC4565C i mialem o wiele wieksze oczekiwania do drobinek w tle. Zycie zweryfikowalo, ale nie chcialem cropowac, poniewaz szkoda.

 

@wessel tak jak mowisz, wiem, ze troche przy malo mm na galaktyki.  Sa oczywiecie 2 opcje: wymienic optyke lub wymienic kamere. Pozyjemy, zobaczymy....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, wessel napisał:

nie każdy ma możliwość wyboru i wtedy każdy robi tym czym ma

Zaryzykowałbym stwierdzenia, że znakomita większość nie ma możliwości wyboru, wtedy albo robi czym ma i cieszy się kłaczkami które rejestruje albo sprzęt leży minimum kwartał na półce. Większość zakładam wybiera to pierwsze :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HAMAL napisał:

winny być

Wszystko zależy od tego czy autor robi coś świadomie czy nie. Jak będę chciał mieć poziomą linię pyłów w M104 w dużej skali to skadruję poziomo - intuicyjnie ten obiekt pasuje mi poziomo w dużej skali. W małej już nie (bronię swojego zdjęcia ;)). Igła pasowałaby mi pod skosem - myślę, że to kwestia gustu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety. Przeciętny setup astrofoto, ze względu na ograniczenia technologiczne ( jakość montaży i dokładność prowadzenia przede wszystkim) to rozdzielczość 2 i więcej arc sec/piksel. A galaktyki - które dominują wiosną - wymagają przeważnie 1 a najlepiej jeszcze mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dziki napisał:

Igła pasowałaby mi pod skosem - myślę, że to kwestia gustu...

Musze kiedyś zrobić ankietę :)

Ja poważnie mam dylemat, to taka dygresja, po za toczącą się tu dyskusją :) ale o nią zahaczająca.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dziki napisał:

Wiesz co nie podoba mi się ton Twojej wypowiedzi. Czyli jeśli jestem estetą i napiszę, że wolę inny kadr, to się pluję?

A odnośnie merytoryki: standardy kadrowania dla głównego obiektu akurat tu zostały zachowane - Igła jest mniej więcej w mocnym punkcie kadru. Z ciekawości - wg standardów o których wspomniałeś, gdzie powinna znaleźć się NGC 4565?

Tayson prosił o ocenę, więc napisałem - a w moim odczuciu coś się gryzie w tym kadrze i jedyne, co stoi na usprawiedliwienie takiego (nieestetycznego w moim odczuciu) ułożenia zdjęcia to ta ładna ilość odległych galaktyk z prawej u góry. Moim zdaniem Igła powinna być nieco bliżej środka niż jest obecnie, lecz oczywiście  nie w samym środku. Sam jak zobaczyłem to zdjęcie bez powiększania, to się "plułem", czyli pomyślałem sobie "czemuż on takie ładne zdjęcie tak dziwnie skadrował?" i tyle. Żadnych estetów nie chciałem tymi słowami urazić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało wiem ale się wypowiem. :D

Astrofotograf ze mnie początkujący ale z fotografią mam do czynienia od wielu lat. Problem kadrowania zwykle rośnie wraz z ilością elementów, które chcemy pokazać na zdjęciu. Ileż to razy widzieliśmy fotki z wakacji gdzie na jednym zdjęciu autor chciał umieścić rodzinę, ciasną uliczkę, pobliskie wzgórza, kawałek morza i jeszcze palmy, żeby było widać "zagranicę" ;)

W astrofoto zetknąłem się z tym problemem bo drobnica w tle, bo dwa obiekty na raz mogę złapać, bo pył, albo najzwyczajniej nie chcę kręcić wyciągiem bo tracę czas na ponowne ustawienie kontynuując na następnej sesji.

Przy takim zdjęciu gdzie występuje, oprócz "drobnicy", element dominujący zrobiłbym sobie dwa osobne kadry - "obszar nieba z galaktyką" i "sama galaktyka". 

Ten pierwszy dla mnie, fana astronomii. Na ścianę i do pokazania laikom - ten drugi.

 

Edytowane przez etomee
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarcinSn napisał:

Tayson prosił o ocenę, więc napisałem - a w moim odczuciu coś się gryzie w tym kadrze i jedyne, co stoi na usprawiedliwienie takiego (nieestetycznego w moim odczuciu) ułożenia zdjęcia to ta ładna ilość odległych galaktyk z prawej u góry. Moim zdaniem Igła powinna być nieco bliżej środka niż jest obecnie, lecz oczywiście  nie w samym środku.

Nie wiem czy zostałem dobrze zrozumiany, absolutnie nic nie mam przeciwko opiniom i odpowiedziom na posty :) A zwłaszcza takim jak ta powyższa, bo wyjaśniasz co i dlaczego - pokazuje to czasem inny niż autora punkt widzenia i to jest dobre.

 

1 godzinę temu, MarcinSn napisał:

Sam jak zobaczyłem to zdjęcie bez powiększania, to się "plułem", czyli pomyślałem sobie "czemuż on takie ładne zdjęcie tak dziwnie skadrował?" i tyle. Żadnych estetów nie chciałem tymi słowami urazić.

Ok pewnie to przenośnia, którą "odkodowałem" niezgodnie z Twoją intencją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.