Skocz do zawartości

Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Igła mogłaby być nieco wyżej - taka pierwsza myśl się pojawia.

Ale właśnie taki kadr z galaktyką nieco bardziej na uboczu dodaje zdjęciu uroku. Ujęcie nieco inne i odnosi się wrażenie jakbym spoglądał na galaktykę z międzygwiezdnego wahadłowca.

IC3543 odległość 283 miliony lat świetlnych - też ustawiona do nas kantem, czasami próbuję sobie wyobrazić te bardzo odległe światy, IC3543 wydaje się być podobna do NGC4565.

Bardzo fajne foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Tayson napisał:

Bardzo prosze o ocene oraz info, co poprawic, a co sie podoba.

Co do techniki wykonania i obróbki (co poprawić) nie jestem godzien nic powiedzieć, więc może z innej strony co mi się podoba to kolor i odczucie 3D głównej bohaterki.

Zwróciłem uwagę również na ciekawy układ tematycznej galaktyki na tle oddalonej i miniaturowej bliźniaczki tj. IC3543. Miazga po prostu - odczucie jak bym siedział przed szybą jakiegoś promu kosmicznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mi się wydawało, że w astrofoto panuje taka niepisana zasada, że przeważnie kadrujemy centralnie :) Wiem, że to sprzeczne z zasadami "klasycznej" fotografii, ale cóż ma wspólnego astrofoto z klasyczną fotografią? Centralność uzasadniłbym tym, że zazwyczaj na środku mamy najmniejsze problemy z kolimacją, najmniejszą winietę, oraz generalnie zawsze po bokach coś trzeba uciąć z różnych powodów i wypadałoby mieć zapas. No i czysto praktyczna rzecz - jak zrobimy goto w maximie na obiekt, to od razu mamy jego nazwę w autosave i nie trzeba jej ręcznie wklepywać, a po ręcznej zmianie kadru nazwa znika :) No i weź to wytłumacz zwykłemu fotografowi - estecie :P

Ja w sumie kadruję na takich zasadach:

1) Jeśli się da, to centralnie

2) Jeśli obok jest jakiś inny obiekt/obiekty warte uwagi, to centralnie na tą grupę obiektów (np M81 i M82 symetrycznie obok siebie), w taki sposób, żeby zmieścić ich jak najwięcej

3) Jeśli nie mogę znaleźć gwiazdki do guidingu, to stopniowo oddalam się od centralności, w poszukiwaniu gwiazdki.

4) Jeśli mi się chce, to obracam kadr tak, żeby zmieścić w karze więcej obiektów (centralnie) lub większą część dużego obiektu (np łańcuch Markariana po skosie).

5) Jeśli obiekt jest klasykiem, który posiada "górę i dół", to staram się zachować "poprawną" orientację.

A kończąc offtop, wracając do zdjęcia, to mi się podoba :) Detal mógłby być chyba lepszy, ale nie narzekam, bo u mnie ostatnio jest z tym masakra - prowadzenie/seeing/ostrość, sam już nie wiem co najbardziej...

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Tayson napisał:

a co sie podoba.

Zdjęcie się podoba, jest ładne. Gratulacje!  :-)

 

PS Osobiście nie przepadam za landrynkami, dlatego preferuję mniejsze nasycenie kolorów. Delikatnie kontrast bym też podniósł.  Kadrowanie jest O.K, no galaktykę można lekko w kierunku środka przesunąć, ale to detale. Coś w ten deseń:

/WS

 

ws-NGC4565.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.